
Az első csecsemők, akik eldobható pelenkát hordtak, ma már aggastyánok, de pelenkáik még el sem kezdtek lebomlani. A pelenkázás alapvető higiéniai feltétel, de biztos, hogy a legjobb választás az 1 tonna eldobható pelus?
A pelenkahulladĂ©k egyre növekszik, csak Amerikában 2018-ban 4000 tonna pelenkát dobtak ki. Ehhez mĂ©g hozzátartozik az előállĂtásuk során felhasznált energia, vĂz Ă©s puhafa mennyisĂ©ge. Ezzel szemben a moshatĂł pelenkák lĂ©nyegesen kisebb ökolĂłgiai lábnyomot hagynak maguk után.
Számos Ă©rv támasztja alá, hogy miĂ©rt praktikus Ă©s könnyű az egyszer használatos nedvszĂvĂł pelenka használata. Azonban ez a kĂ©nyelem, ami a felnĹ‘ttek számára napi 20–25 percet spĂłrol meg, gyakran egyĂĽtt jár a babák bĹ‘rirritáciĂłjával. NemrĂ©giben cikkeztĂĽnk arrĂłl, hogy Amerikában prĂłbálkoznak elĹ‘fizetĹ‘s, komposztálhatĂł pelenkák gyűjtĂ©sĂ©t szolgálĂł rendszerrel. Azonban a kezdemĂ©nyezĂ©s igencsak gyerekcipĹ‘ben jár.
Mi szĂłl a moshatĂł pelenka mellett?
Az érintett szülők többnyire három okkal támasztják alá a mosható pelenka létjogosultságát az egyszer használatossal szemben.
1. Környezettudatosság
Ha önmagában nem számĂt elĂ©g Ă©rvnek a fenntarthatĂłságra valĂł törekvĂ©s, az adatok már meggyĹ‘zĹ‘bbek lehetnek: Egy pelenkázási idĹ‘szakban egy babánál több mint 1 tonna eldobhatĂł pelenka kerĂĽl jĂł esetben a szemetesbe. Egyetlen egy ilyen pelenkának a lebomlásához 4–500 Ă©v szĂĽksĂ©ges. Ami az előállĂtásukat illeti: 35 liter vĂz szĂĽksĂ©ges egy pelenkához. Ezzel szemben a moshatĂł változatbĂłl 35 liter vĂz segĂtsĂ©gĂ©vel már szinte egy heti adagot tisztára moshatunk. Abban az esetben, ha mindig teletöltjĂĽk a mosĂłgĂ©pet, majd a pelenkát levegĹ‘n szárĂtjuk, Ă©s a második gyereknĂ©l ĂşjrahasznosĂtjuk, 40 százalĂ©kkal kevesebb ĂĽvegházhatásĂş gáz keletkezik, mint az egyszer használatos műanyagok esetĂ©ben. SĹ‘t, egy ausztrál kutatás arra hĂvja fel a figyelmet, hogy tovább csökkenthetĹ‘ az energiafogyasztás, ha a pelenkákat hideg vĂzben mossák.
2. Költségvetés
Egy kisgyermek 5–6000 pelenkát használ el újszülött korától a szobatisztaságig. Ez nem a legdrágább pelenkaárral számolva is 200–250 ezer forint, egy testvérrel is kalkulálva közel félmillió forint. Ez az összeg azért nem szembetűnő, mert nem egyszeri pénzkiadásról van szó, hanem a pénz apránként folyik ki a kezeink közül, onnan pedig egyenesen tovább a szeméttelepre.
Ezzel szemben a mosipelusokat egyszerre kell beszerezni. Az áruk Ăgy elrettentĹ‘ lehet, de nem szabad megijedni. Érdemes utánaszámolni. Ha a vĂ©gösszeget elosztjuk 2–3 Ă©vre, a helyzet már nem olyan vĂ©szes, Ă©s mivel a pelenka testvĂ©rrĹ‘l testvĂ©rre szállhat, ez további megtakarĂtást jelent.
3. Természetes alapanyagok
Egyre több az allergiás gyermek, akik a vegyszerekre Ă©s a mestersĂ©ges anyagokra Ă©rzĂ©kenyek. A moshatĂł pelenkával ez elkerĂĽlhetĹ‘, tisztán tartása termĂ©szetes anyagokkal is lehetsĂ©ges. KrĂ©met sem szĂĽksĂ©ges használni, mert ha kellĹ‘en ĂĽgyelĂĽnk a tisztaságra, nem pirosodik ki a babák popsija. Kevesebb pelenkakiĂĽtĂ©sre lehet számĂtani, valamint hűvösebb van benne, mint az eldobhatĂł változatban.
Mindent összevetve kijelenthetĹ‘, hogy sokkal egĂ©szsĂ©gesebb a baba bĹ‘rĂ©nek. A belsĹ‘ rĂ©sz, amely közvetlenĂĽl Ă©rintkezik a bĹ‘rrel, termĂ©szetes anyagbĂłl kĂ©szĂĽl, pĂ©ldául pamutbĂłl, bambuszbĂłl Ă©s kenderbĹ‘l. A rĂ©tegessĂ©g miatt a kĂĽlsĹ‘ rĂ©sz sem zárja el teljesen a baba bĹ‘rĂ©t, Ăgy biztosĂtva a szellĹ‘zĂ©sĂ©t.
Aki nem tartja megfizethetőnek, az beszerezheti használtan is
Annak, aki csak szemezget ezzel az alternatĂvával, számos lehetĹ‘sĂ©ge van behatĂłbb ismeretet szerezni a moshatĂł pelenkákrĂłl. Használtnak alig mondhatĂł pelenkákbĂłl rengeteg találhatĂł online. A lelkes mosipelus-közössĂ©g több tucat Facebook-csoportot Ă©s -piacteret hozott lĂ©tre, ahol vehetĂĽnk Ă©s cserĂ©lhetĂĽnk is pelenkákat, de a kĂ©rdĂ©sek megvitatására is a legjobb fĂłrum, hiszen agilis Ă©s kiprĂłbált anyukák osztják meg tapasztalataikat.
SĹ‘t, több telepĂĽlĂ©sen megnyitotta kapuit a Mosi klub, melynek cĂ©lja megismertetni Ă©s nĂ©pszerűsĂteni a moshatĂł pelenkázást a magyar anyukák körĂ©ben. Emellett lehetĹ‘sĂ©gĂĽk van az anyukáknak kölcsönzĂ©sre is. Olyankor Ă©rdemes ezt a megoldást választani, amikor más fajtát, márkát szeretnĂ©nek tesztelni a vásárlás elĹ‘tt, de azoknak is remek lehetĹ‘sĂ©g, akik az átálláson gondolkoznak.
Milyen problémák vannak?
A gyakorlatlan a fĹ‘ nehĂ©zsĂ©get a mĂ©ret- Ă©s fazonbeli kĂĽlönbsĂ©gek okozzák. Azonban Ă©rdemes számĂtásba venni, hogy a baba mĂ©rete gyorsan változik, Ăgy a pelenkák is máskĂ©pp igazodnak majd. Ha valamelyik változat elsĹ‘re nem passzol, azt Ă©rdemes fĂ©lretenni, Ă©s pár hĂ©t mĂşlva Ăşjra megprĂłbálni.
Számos fajta közĂĽl válogathatnak a kismamák. A leginkább közismert talán az AIO (all in one) Ă©s az AI2 (all in two), ezekben egy vĂzállĂł kĂĽlsĹ‘ pelenkába van varrva a belsĹ‘ betĂ©t, ami az AI2-bĂłl kivehetĹ‘. Ez a változat hasonlĂt leginkább az eldobhatĂł pelenkára. EzenkĂvĂĽl lĂ©teznek Ăşgynevezett zsebes, csĂłnakos Ă©s nadrágpelenkák, de lehet kĂĽlön kĂĽlsĹ‘t Ă©s kĂĽlön belsĹ‘t is vásárolni.
Hol lehet beszerezni mosható pelenkát?
A magyarországi üzletekben nem nagyon válogathatunk a ruhapelenkák között, mindössze néhány márka uralja a piacot. Főleg a webáruházakban lehet hozzájutni további termékekhez. A bababoltokban és a drogériákban legkönnyebben elérhető márkák a Hamac és a DM saját márkája.
Azonban nem szabad szĂł nĂ©lkĂĽl hagyni a hazai tervezĹ‘ket sem. Közös nevĂĽk WAHM – work at home mum, akik otthon dolgozĂł anyakĂ©nt kĂ©szĂtenek moshatĂł pelenkákat.
FotĂłk: canva.com