Érzékeny téma: Gyerekvállalás környezettudatosan
Érzékeny téma: Gyerekvállalás környezettudatosan

A családalapítás kérdése már nemcsak társadalmi, kulturális és önmaguk felé támasztott elvárás lehet, hanem lassan komoly ökodilemma is. Az ezernyi érv és ellenérv mellé – hogy miért szeretnénk vagy miért nem szeretnénk gyereket – bekúszik a kérdés: lehetünk-e egyszerre szülők és elhivatott zöldek is?

Egy fejlődő országban élő gyermek 0,07–0,1 tonna szén-dioxid-kibocsátásért felel, míg egy gazdag országban élő gyermek karbonlábnyoma több mint 16 tonna évente, hála a nyugati túlfogyasztásnak. Egyre növekszik azon gyermektelen nők száma, akik az éghajlatváltozásra hivatkozva nem vállalnak gyereket. Angliában külön mozgalom indult Birth Strike néven. A csoport aktivistákból áll, akik azért tagadják meg a gyermeknemzést, hogy felhívják a figyelmet a közelgő környezeti válságra. Bár ez a tény sokkolóan hat, akár úgy is megközelíthetjük a kérdést, hogy a legkisebb lábak hagyják a legkisebb lábnyomot, ezért a szülők tehetnek a legtöbbet.

Olyan felnőtteket kell nevelni, akik felelősséget vállalnak a természetért, és környezettudatos életformát követnek. A zöld nevelési módszerek ráadásul nemcsak az ökoszisztémára lesznek jó hatással, de tudományosan bizonyított, hogy azok a gyerekek, akik a természettől elzárva, okoseszközök előtt élik a mindennapjaikat, hajlamosabbak a depresszióra, gyakoribb náluk a hiperaktivitás, és boldogtalanabbak is. A gyermeknevelés minden esetben kihívás, de a helyzet még nehezebb, ha ezt fenntartható módon akarjuk végigcsinálni. Nehezebb, de nem lehetetlen! A környezeti empátiára nevelés azonban csak hiteles példán keresztül válik sikeressé.

Angliában a Birth Strike csoport tagjai vállaltan a klímaváltozás miatt nem hajlandóak gyermeket vállalni. Lehet, hogy nem ez a legjobb megoldás az elöregedő Európában.

Nem lehet elég korán elkezdeni

A környezetre káros következményeket már a szülés pillanatától csökkenthetjük. Aki már benne van a családalapításban az pontosan tudja, hogy a gyermeknevelés és a felesleges holmik felhalmozódása kéz a kézben jár. Ha a szülő el is kerülné az impulzív vásárlást, miután bejelentik a nagy hírt, a jóakaró rokonok és barátok lelkes ajándékozásba kezdenek. Nagyszerű, ha a jövevényt ilyen támogató közösség várja, de ha a kicsit zöldebb úton szeretnénk elindítani, hasznos, ha konkrét listát állítunk össze, amelyről az adni vágyók válogathatnak. A szükséges holmik ökobarát összeállítása az esetleges babakelengye-bulin is hasznos lehet az ismerősök számára. Az ünnepekkel is hasonló a helyzet. Érdemes előre megemlíteni a rokonságnak, hogy a kézzel készített édességeket például szívesebben fogadjátok, mint az előre csomagolt cukrokat és csokoládékat, vagy hogy ajándék helyett utalják el az amúgy is a baba megajándékozására szánt pénzösszeget a gyermek nevére szóló bankszámlára, amit a jövőben majd saját maga is tud hasznosítani.

Így is rengeteg holmi fog felhalmozódni, de a „semmi feleslegeset” mentalitás segíthet. A baráti körön belül adjuk tovább a ruhákat és a játékokat! A darabok, amelyek még jó állapotban vannak, de már nem kellenek, jó helyre találnak a helyi óvodáknál, iskoláknál, védőnőknél vagy alapítványoknál.

A játékokra is érdemes odafigyelni. Lehetőleg ne műanyagból készüljenek! A világ játékainak 80%-a Kínában készül. Sem az előállításuk, sem az utaztatásuk nem környezetbarát, arról nem beszélve, hogy sokszor veszélyes műanyagadalékok mellett nyomokban nehézfémet is tartalmazhatnak. Legjobb, ha fából vagy biopamutból készülnek. Bármilyen eszköz, amelyre a babádnak szüksége lehet, már kapható újrahasznosított változatban is. A babakocsit is beleértve.

A hozzátáplálás során is teljesen érhető, ha a kimerült szülő néha a polcokhoz nyúl, vagy otthon tartalékol pár üveggel a kész termékekből. Ez még nem baj, a bűntudat úgyis csak energiapazarlás; energiából pedig egy anyukának rengetegre van szüksége- Azért nem árt tudni, hogy ezek mindig kevesebb tápanyagot tartalmaznak a házi készítésű ételnél, drágábbak is, sőt végeredményként a pelenkázást is kellemetlenebbé tehetik… Amennyiben előre vásároljuk ezeket, érdemes organikus termékekből válogatni, ami ma már nagyon könnyű, hisz óriási a kínálat a létező összes szupermarketben, sőt még a kisebb boltokban is. A legjobb persze az, ha saját magad készíted a kicsi ételeit. Így könnyen kiküszöbölheted a mesterséges adalékanyagokat, és válogathatsz a friss és szezonális alapanyagokból is. Később be is lehet vonni a kicsiket az ételek elkészítésébe – nagyszerű, kicsit piszkos móka –, de ezzel csökkented a felhasznált műanyag mennyiségét, és biztosan tudni fogjátok, hogy milyen összetevőkből áll, amit esztek.

Manapság nem nehéz beszerezni az organikus, ráadásul üvegben tárolt babaételeket.

A mi felelősségünk

A gyerekek már pár hónapos koruktól kezdve azt lesik, hogy mit tudnak a szüleiktől eltanulni, így a környezettudatos attitűd kulcsfontosságú már az első pillanatoktól fogva. Nem kell a gyerek figyelmét mindenáron megragadni, elég, ha engedjük, hogy kivegye a részét a rendszeres programokból, a családi hagyományokból, amelyeket környezetbarát módon építettünk fel.

Ezek lehetnek mindennapi, apró szokások, mint mondjuk a kertészkedés. Nem tud mindenki önfenntartó lenni, de minden földterület és minden ember számít, akármilyen kicsi is. Rengeteg idő, pénz és persze hely kell ahhoz, hogy saját magunknak állítsuk elő azokat az élelmiszereket, amelyeket naponta fogyasztunk. Néha elég egy balkonládányi föld a tizedik emeleten egy panellakásban (az eper vagy néhány fűszer- és gyógynövény még a szobában is vígan elél), egy kis odafigyelés, beszélgetés. Némi befektetett munka után a gyerek is jobban fogja ismerni és szeretni az általa termesztett gyümölcsöket és zöldségeket, és biztos, hogy kevesebb landol a szemétben. Szívesebben jár majd a helyi piacra és a termelőkhöz, mint a szupermarketekbe.

Nem muszáj egzotikus helyekre utazni minden évben. A nyaralást, utazást lehet arra használni, hogy egyszerűen minél több időt töltsük a természetben, hazai pályán elkerülve így a repülést, ami az üvegházhatású gázok 2%-áért felelős, vagy a túlturizmust, ami levegőszennyezést és szemetelést okoz. A gyerekek számára a legfontosabb a minőségi idő, bárhol is vannak. Minél több időt töltenek a természetben, annál inkább megtanulják értékelni. Ennek pedig az lesz az eredménye, hogy amikor felnőnek, törekedni fognak arra, hogy meg is védjék. Van egy mondás: „A motiváció elindít. A megszokás mozgásban tart.” A motivációt mi adjuk, ha pedig sikeresen indítjuk el a gyermekeket az úton, olyan generációt nevelünk, amelynek mindennapi életében természetes a környezetvédelem. Csak így lehetséges, hogy a mi gyerekeink is bűntudat nélkül dönthessenek majd a gyermekvállalás mellett.

search icon