A fĂ©rfiak felelƑssĂ©ge nagyobb a klĂ­mavĂĄltozĂĄsban
A fĂ©rfiak felelƑssĂ©ge nagyobb a klĂ­mavĂĄltozĂĄsban

Egy Ășj tanulmĂĄny szerint a fĂ©rfiak 16 szĂĄzalĂ©kkal több ĂŒveghĂĄzhatĂĄsĂș gĂĄzĂ©rt felelƑsek, mint a nƑk, többek között azĂ©rt, mert több pĂ©nzt költenek ĂŒzemanyagra Ă©s több hĂșst esznek. Az eltĂ©rĂ©s a költĂ©si szokĂĄsoknak tulajdonĂ­thatĂł, vagyis annak, hogy a fĂ©rfiak mire költik a pĂ©nzĂŒket – Ă©s nem azĂ©rt, mert a fĂ©rfiak összessĂ©gĂ©ben több pĂ©nzt költenek, mint a nƑk. A Journal of Industrial Ecology cĂ­mƱ szakfolyĂłiratban megjelent tanulmĂĄny szerint ugyanis összessĂ©gĂ©ben csak körĂŒlbelĂŒl 2 szĂĄzalĂ©kkal költenek többet, mint a nƑk.

Ezek a kiadĂĄsok olyanok, mint amilyeneket a nemi sztereotĂ­piĂĄk alapjĂĄn vĂĄrnĂĄnk: A nƑk több pĂ©nzt költenek egĂ©szsĂ©gĂŒgyre, lakberendezĂ©sre, több Ă©lelmiszert, ruhĂĄt vĂĄsĂĄrolnak. A fĂ©rfiak több pĂ©nzt költenek Ă©tteremben valĂł Ă©tkezĂ©sre, alkoholra Ă©s dohĂĄnyra, Ă©s több pĂ©nzt költenek autĂłra Ă©s ĂŒzemanyagra

– mondta a tanulmĂĄny vezetƑ szerzƑje, Annika Carlsson Kanyama, a svĂ©dorszĂĄgi Ecoloop kutatĂłcĂ©g munkatĂĄrsa.

Több benzin, alkohol és cigi

Egy szemĂ©ly teljes ĂŒveghĂĄzhatĂĄsĂș gĂĄzkibocsĂĄtĂĄsa 36-38 szĂĄzalĂ©kkal csökkenhet, ha az emberek megvĂĄltoztatjĂĄk Ă©tkezĂ©si, nyaralĂĄsi Ă©s lakberendezĂ©si szokĂĄsaikat, Ă©s ehhez nem kell több pĂ©nzt költeniĂŒk – ĂĄll a tanulmĂĄnyban. A fĂ©rfiak 70 szĂĄzalĂ©kkal többet költöttek ĂŒzemanyagra Ă©s mĂĄs magas kibocsĂĄtĂĄsĂș anyagokra. HĂșsra is többet költöttek, de a nƑk többet költöttek tejtermĂ©kekre.

A tanulmĂĄny szerint a hĂșs Ă©s a tejtermĂ©kek elƑállĂ­tĂĄsa sokkal magasabb kibocsĂĄtĂĄssal jĂĄr, mint az összes helyettesĂ­tƑjĂŒk,” beleĂ©rtve a tofut, a szĂłja- Ă©s zabtejet, valamint a zöldsĂ©geket, mĂ­g a vonattal valĂł utazĂĄs alternatĂ­vĂĄt kĂ­nĂĄl a lĂ©gi Ă©s autĂłs utazĂĄsok helyett.

Carlsson Kanyama tanulmĂĄnya azt igyekszik bemutatni, hogy a hĂĄztartĂĄsok fogyasztĂĄsa ĂĄltal okozott ĂŒveghĂĄzhatĂĄsĂș gĂĄzkibocsĂĄtĂĄs hogyan csökkenthetƑ tovĂĄbbi költsĂ©gek nĂ©lkĂŒl. SzakĂ©rtƑk többször elmondtĂĄk, hogy a kibocsĂĄtĂĄsok mĂ©rĂ©sekor fontos figyelembe venni a fĂ©rfiak Ă©s nƑk közötti kĂŒlönbsĂ©geket, de kevĂ©s tanulmĂĄny rögzĂ­tette ezt.

A nemek egyike a sok tĂ©nyezƑnek, amelyeket figyelembe kell venni, amikor arrĂłl beszĂ©lĂŒnk, hogyan csökkenthetjĂŒk a kibocsĂĄtĂĄst. PĂ©ldĂĄul az autĂłhasznĂĄlat csökkentĂ©se. A fĂ©rfiak többet hasznĂĄljĂĄk az autĂłkat, mint a nƑk, ezĂ©rt talĂĄn a szakpolitikĂĄknak a fĂ©rfiakat kellene megcĂ©lozniuk. Arra kellene ösztönöznĂŒnk a fĂ©rfiakat, hogy Ășgy költsenek pĂ©nzt, mint egy nƑ… mĂ©g akkor is, ha termĂ©szetesen a nƑknek is vĂĄltoztatniuk kell

 – mondta Carlsson Kanyama, Ă­rja a noizz.hu, bƑvebben: vice.com.

A tanulmĂĄny elfelejti megemlĂ­teni, hogy a nagy kibocsĂĄtĂĄssal bĂ­rĂł rendszereket vezetƑ, azokĂ©rt felelƑssĂ©ggel tartozĂł szemĂ©lyek nagyobb rĂ©sze is fĂ©rfi, ami mĂ©g inkĂĄbb mĂłdosĂ­tanĂĄ ezt a kĂ©pet. De az is igaz, hogy a tanulmĂĄny azt is elfelejti megemlĂ­teni, hogy a fĂ©rfiakat is nƑk szĂŒlik, miĂĄltal vĂ©gsƑ soron az Ƒ rĂ©szĂŒk nagyobb a kibocsĂĄtĂĄsban.

search icon