A klímaválság által felszínre hozott megdöbbentő felfedezések

A klímaválság által felszínre hozott megdöbbentő  felfedezések
A klímaválság által felszínre hozott megdöbbentő  felfedezések

Ahogy a vízszint rekordalacsonyra süllyed, és a régóta fagyott jég olvadni kezd, a történelem emlékei a felszínre kerülnek.

Múlt héten a Mead-tónál csónakázók egy emberi holttest maradványaira bukkantak egy hordóban. A holttest feltehetően egy gyilkosság áldozata az 1970-es vagy 80-as évekből, amit a Las Vegas-i rendőrség az egyén ruházata alapján állapított meg.

De nem az egy évtizedekkel ezelőtti bűntény hirtelen újbóli felbukkanása volt a történet legfurcsább része – sokkal inkább az, hogy a hordó valószínűleg csak a tó történelmileg alacsony vízállása miatt került a felszínre. A Mead-tó vízszintje, amely a Hoover-gát mögött, Nevada és Arizona határán terül el, jelenleg a teljes kapacitás mindössze 31 százalékán áll, ami rekordalacsony, és az amerikai nyugatot megbénító, 20 éve tartó szárazság eredménye.

A változó körülmények világszerte a múlt olyan részeit hozzák felszínre, amelyek több tíz – ha nem több ezer – éve rejtve maradtak. A világ másik felén, Mongóliában például a melegebb hőmérséklet hatására olvad a jég és a hó, és távoli korok rég elrejtett maradványai kerülnek elő.

A tudósok a jég visszahúzódásával köteleket, nyílhegyeket és még a régmúlt vadászatokból megmaradt állati maradványokat is találtak. Ezek a leletek új információkkal szolgálhatnak a régészeknek a korabeli emberi életről, de a tudósok arra is figyelmeztetnek, hogy mivel ezek a tárgyak ki vannak téve az elemeknek, értékes történelmi információk veszhetnek el.

A jég eltűnésével nem csak a múltbeli emberi élet kerül a felszínre. A permafroszt és a gleccserek olvadásával az utolsó jégkorszakból származó állatok maradványai is napvilágra kerülnek. Oroszországban mamutok és gyapjas orrszarvúak megőrzött testrészeit találták meg – két, évezredek óta kihalt fajét. Kanada északi részén pedig egy farkaskölyök maradványait lelték meg a kutatók, amely körülbelül 57 000 évvel ezelőtt, a pleisztocén korszak vége felé pusztult el.

Miközben olvad a jég Európa legmagasabb hegycsúcsain, évtizedekkel ezelőtt eltűnt emberek kerülnek elő. A francia Alpokban, az olvadó Mont Blanc közelében a század közepén történt repülőgép-szerencsétlenségből származó újságokat, valamint lehetséges emberi maradványokat is találtak. Az olasz Alpokban pedig az olvadó jég egy régen eltűnt barlangot tárt fel, amely tele volt az első világháborúban osztrák katonák által használt felszerelésekkel.

Az éghajlati válság folytatódásával a vízszint tovább csökkenhet, a jég pedig tovább olvadhat – ami azt jelenti, hogy a jövőben még több felfedezésre derülhet fény. Ezek közül néhány viszont veszélyese is lehet. Egyes tudósok attól tartanak, hogy az Északi-sarkvidéken a permafroszt olvadásával évek óta nem látott kórokozók szabadulhatnak fel, amelyek az embereket és az élővilágot egyaránt veszélyeztethetik. 2016-ban például egy hőhullám okozhatta a lépfene járvány kitörését Szibériában, amikor kiolvadt egy évtizedek óta halott rénszarvastetem.

Forrás (independent)

search icon