A természet helyreállítása és a szén-dioxid eltávolítása nem ugyanaz!

A természet helyreállítása és a szén-dioxid eltávolítása nem ugyanaz!
A természet helyreállítása és a szén-dioxid eltávolítása nem ugyanaz!

Az emberiség a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével, a cementgyártással, az erdőirtással és a talajpusztítással megemelte a légkör szén-dioxid-koncentrációját. A globális felmelegedés megállításához a világnak csökkentenie kell ezt a koncentrációt, és végül el kell érnie a nullát. A nettó zéró eléréséhez jelentős mennyiségű szén-dioxid eltávolítására van szükség, amelyet összhangba kell hozni az alapvető fizikai éghajlati alapelvekkel.

A CO2 lĂ©gkörbĹ‘l valĂł kivonásának egyik nĂ©pszerű mĂłdja a termĂ©szet helyreállĂ­tása – pĂ©ldául fák termesztĂ©se az erdĹ‘irtás miatt elveszett szĂ©n visszanyerĂ©se vagy a talajban lĂ©vĹ‘ szĂ©n helyreállĂ­tása Ă©rdekĂ©ben. A termĂ©szet helyreállĂ­tása az Ă©ghajlatváltozás elleni kĂĽzdelem egyik legfontosabb pillĂ©re. A termĂ©szet által megkötött CO2 azonban a „biolĂłgiai” vagy „rövid” szĂ©nciklusban tárolĂłdik, ahol nagy a visszaforgás kockázata. Az erdĹ‘ket kivághatják vagy felĂ©gethetik, Ă©s betegsĂ©geknek vagy kártevĹ‘knek eshetnek áldozatul. A talaj gyorsan elveszĂ­theti az Ăşjonnan tárolt szenet, ha a regeneráciĂłs gyakorlatok megszűnnek.

A fosszilis szĂ©n Ă©s annak lĂ©gköri hatásai sokkal hosszabb szĂ©nciklusban működnek. A fosszilis tĂĽzelĹ‘anyagok a „hosszĂş” szĂ©nciklus rĂ©szĂ©t kĂ©pezik, Ă©s Ă©vmilliĂłkig nyomás alá helyezett Ă©s a föld alatt biztonságosan tárolt biomasszábĂłl állnak. Amikor a fosszilis szĂ©n a lĂ©gkörbe kerĂĽl, a CO2 több ezer Ă©vig megmarad.

Mivel a rövid Ă©s a hosszĂş szĂ©nciklusĂş tárolás eltĂ©rĹ‘ hatással van a felmelegedĂ©sre, lĂ©nyeges kĂĽlönbsĂ©get tenni e kĂ©t megközelĂ­tĂ©s között. Nem szabad Ĺ‘ket egy Ă©s ugyanazon tĂ©nyezĹ‘kĂ©nt kezelni. Eddig azonban a „szĂ©n-dioxid-eltávolĂ­tás” kifejezĂ©st használták azokra a mĂłdszerekre is, amelyek a CO2-t megkötik Ă©s ideiglenesen tárolják a bioszfĂ©rában, mind pedig azokra, amelyek a szĂ©n-dioxidot tartĂłsan elraktározzák.

Fontos lenne a szĂłhasználat megváltoztatása, ahol a szĂ©n-dioxid-eltávolĂ­tás kifejezĂ©st olyan mĂłdszerekre tartjuk fenn, amelyek kivonják a CO2-t a lĂ©gkörbĹ‘l, Ă©s tartĂłsan tárolják azt a rövid szĂ©ncikluson kĂ­vĂĽl. A termĂ©szetben a rövid szĂ©nciklusban korábban elveszett szĂ©n helyreállĂ­tását inkább a termĂ©szet helyreállĂ­tásának rĂ©szekĂ©nt, mintsem önállĂł szĂ©n-dioxid-megoldáskĂ©nt kell tekinteni. Az olyan mĂłdszer, amely csak CO2-t von ki a levegĹ‘bĹ‘l, de nem távolĂ­tja azt el a rövid szĂ©nciklusbĂłl, nem tekinthetĹ‘ szĂ©n-dioxid-eltávolĂ­tásnak. A fosszilis tĂĽzelĹ‘anyagokbĂłl származĂł szĂ©n-dioxid-kibocsátást csak azok a szĂ©n-dioxid-elvonások semlegesĂ­tik, amelyek több száz vagy ezer Ă©vig tárolják a szenet. 

A szén-dioxid-elvonási módszerek közé tartoznának az olyan megoldások, mint az ásványi anyagok kivonása, a közvetlen légköri megkötés geológiai vagy ásványi tárolással, valamint az olyan módszerek, amelyek a bioszférát használják a szén megkötésére, de aztán tartósan tárolják.

A termĂ©szetben pedig a szĂ©n megkötĂ©sĂ©re szolgálĂł mĂłdszerek közĂ© tartozik minden olyan eljárás, ahol a szĂ©n Ă©lĹ‘ biomasszában vagy a talaj szerves anyagában tárolĂłdik. Ilyen pĂ©ldául az erdĹ‘telepĂ­tĂ©s,  a vizes Ă©lĹ‘helyek helyreállĂ­tása Ă©s a talaj szerves szĂ©ntartalmának helyreállĂ­tását cĂ©lzĂł regeneratĂ­v mezĹ‘gazdaság. A nettĂł nullás elszámolásban az ilyen megoldásokkal tárolt szĂ©n felhasználhatĂł az erdĹ‘irtásbĂłl Ă©s a potenciálisan rövid Ă©lettartamĂş ĂĽvegházhatásĂş gázokbĂłl, pĂ©ldául a metánbĂłl származĂł kibocsátások nettĂłsĂ­tására, de a fosszilis tĂĽzelĹ‘anyagokbĂłl származĂł kibocsátásra nem.

A termĂ©szet helyreállĂ­tásának Ă©s a szĂ©n-dioxid-eltávolĂ­tásnak a szĂ©tválasztásával világosabbá válik, hogy egy adott mĂłdszer mire használhatĂł, Ă©s miĂ©rt Ă©rdemes azt alkalmazni. Ez a fajta pontosság elengedhetetlen a korai beruházások irányĂ­tásához Ă©s annak kockázatának csökkentĂ©sĂ©hez, hogy a mai erĹ‘feszĂ­tĂ©sek akaratlanul aláássák az Ă©ghajlatváltozás mĂ©rsĂ©klĂ©sĂ©ben elĂ©rt eredmĂ©nyeket. 

Forrás (climatechangenews.com)

search icon