Mindegy, hogy csak egy kiskertünk van, vagy épp több hektár szőlőnk, érdemes megfontolnunk azt, hogy virágos növényekkel tegyük színesebbé. Ezzel nemcsak szemet gyönyörködtető látványt teremthetünk, de a területünk természeti értékét is növelhetjük.
Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a közelgő Föld napja (április 22.) és a Méhek napja (április 30.) kapcsán arra hívja fel a figyelmet, hogy mennyire fontos a változatos növény- és állatvilág az ökológiai gazdálkodásban.
Az ÖMKi 2012 óta vizsgálja, hogy miként hat a virágos sorközök kialakítása a szőlőművelésre, és arra az eredményre jutottak, hogy a természetes élőhelyek közelsége nemcsak szemet gyönyörködtető látványt nyújt, de a gazdálkodásra is pozitívan hat. A jobb eredmények érdekében pedig egy különleges magkeveréket is kifejlesztettek.
A sokszínű, honos fajokból álló növénytakaró előnye, hogy nagyobb arányban vonzza és táplálja a hasznos rovarokat, melyek az egyes kártevőktől megóvják a szőlőt, valamint talajtakaróként az erózióvédelemben is fontos szerepet töltenek be.
Fontos, hogy nem csak a szőlészetekben alkalmazhatók a virágos növényeket tartalmazó magkeverékek. Szerencsére a hazai gazdálkodók a tavaszi vetésekben egyre több helyen alkalmaznak olyan speciális magkeverékeket, amelyek nyárra virágzó rétként óvják és táplálják a talajt például a gyümölcsösökben vagy akár a szántóterületeken.
A témáról szóló podcast beszélgetésünk meg is hallgatható
Az ÖMKi közleményéből az is kiderül, hogy az őshonos virágos növények alkalmazása a természeti szélsőségekkel szembeni ellenállóképességet is növelik, így a klímaváltozás hatásaival szemben is ellenállóbbak lehetnek azok a művelési rendszerek, ahol a biodiverzitás nagyobb szerepet kap. Ezzel együtt már egy kiskertben is igen fontos szerepet játszhatnak a virágos területek, így ha tehetjük, vessünk virágos növényeket!
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
Borítókép: Lukas Pfiffner