Miután az Európai Tanács a múlt héten elfogadta a 2030-ra tervezett bruttó 55%-os kibocsátáscsökkentést tartalmazó célkitűzést, az Európai Parlament a tegnapi napon egy állásfoglalást fogadott el a kérdéssel kapcsolatban.
Az EP képviselői által megszavazott állásfoglalás hangsúlyozza annak fontosságát, hogy az európai uniós tagországokban tegyenek további lépéseket az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében.
Mivel az éghajlatváltozás káros hatásai aránytalanul érintenek egyes régiókat, illetve például a szegénység miatt sérülékenyebb csoportokat, az állásfoglalás hangsúlyozza, hogy az EU-nak tömeges vándorlásokra kell felkészülnie. A várható klímamigráció mellett legalább ennyire fontos, hogy a klímaváltozás következményei által veszélyeztetett lakosság emberi jogait védje a közösség.
Az állásfoglalás hatással lesz az Európai Bizottság által jövőre bemutatandó stratégiára, mely az európai zöld megállapodás részét képezi majd. Az EP azt várja, hogy ebben kötelező és számszerűsíthető célok jelennek majd meg mind uniós, mind tagállami szinten. Ez azért fontos, hogy közelebb segítse a tagállamokat ahhoz, hogy elérhessék a párizsi megállapodás céljait.
A képviselők legalább ennyire fontosnak tartják azt is, hogy a tagállamok dolgozzanak ki megelőző jellegű, illetve gyors reagálást lehetővé tevő terveket az éghajlati katasztrófák – kánikulák, áradások és aszályok – vonatkozásában, és ezek segítsék elő a határokon átnyúló fellépést és a katasztrófa sújtotta országok támogatását.
Mivel az éghajlatváltozás felelős a biodiverzitás csökkenéséért, az állásfoglalás szerint az ezt megállítani kívánó intézkedéseket szorosan össze kell hangolni.
Forrás: MTI