Az udvarló énekük feledésbe merülése okozhatja egy madárfaj kihalását
Az udvarló énekük feledésbe merülése okozhatja egy madárfaj kihalását

Az énekesmadarak párválasztásában nagy jelentősége van a hímek párzási énekének, mely fontos információkat tartalmazhat az egyedek fizikai kondíciójáról, egészségi állapotáról, sőt korábban szerzett tapasztalataikról is.

Ausztrál kutatók arra figyeltek fel a kockás mézevő nevű, súlyosan veszélyeztetett madárfaj vizsgálatakor, hogy hímek több mint egytizede a fajra jellemzőtől teljesen eltérő, más fajokéra hasonlító dalokat énekel azokon a területeken, ahol a faj egyedei csak nagyon kis számban fordulnak elő.

A kutatók szerint ennek az az oka, hogy az énekesmadarak többségéhez hasonlóan a kockás mézevők is idősebb fajtársaiktól tanulják meg a fajspecifikus dallamkészletet, viszont ahol a madarak nem találkoznak idősebb társaikkal, ott más madarak dalait tanulják meg.

Ezzel viszont az a probléma, hogy mivel a fajoknak megvan a csakis rájuk jellemző dallamkészlete, ezért a tojók nem ismerik fel az idegen éneket daloló hímeket, így a párválasztás sem tud megvalósulni.

A kockás mézevő az elmúlt évtizedekben az élőhelyének 90%-át elveszítette. A kutatók, hogy az állat jövőjét megmentsék, most arra készülnek, hogy a korábban vadon élő egyedek énekéről készített felvételeket megtanítsák a fogságban született madaraknak, melyek szabadon engedésük után újra megtaníthatják fajtársaikat a dalra.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(MTI)

search icon