Bogyók az erdőben – Mi ehető, és mi mérgező?

Bogyók az erdőben – Mi ehető, és mi mérgező?
Bogyók az erdőben – Mi ehető, és mi mérgező?

Ősszel remek dolog gyűjtögetni az erdőben: gombák, levelek, fűszernövények és termések várják, hogy megcsodáljuk őket. De mi a helyzet a bogyókkal? Esetükben érdemes figyelmesen átgondolni, mit szedsz le, és mit hagysz ott, ugyanis egyes bogyók rendkívül mérgezők.

Amióta gyerekem van, különösen fontos a téma: mit ehetünk meg az erdőben, és mit nem? Amíg kicsi, mindent le akar legelni, aztán mikor nagyobb lesz, akkor már legalább megkérdezi, hogy lekaphatja-e azt a szép, színes bogyót. De nem csak a gyerekeseknek kell felkészülten belevágni az őszi gyűjtögetésbe: a kutyák legalább annyira érdeklődők, mint az emberek, ráadásul mi, felnőttek is szívesen megkóstolunk ezt-azt. Nehéz lenne mindig szakértőt vinni az erdei sétákra, de nem is kell lemondani az őszi bogyógyűjtésről, főleg, hogy most van igazán szezonja. Nézzük meg, mi az, amit bátran hazavihetsz, és mi az, amit jobb, ha elkerülsz!

Ehető bogyók, amelyeket bátran gyűjthetsz

Szerencsére a természet bőven kínál javakat: szörpök, lekvárok, teák, készüljetek!

Csipkebogyó

A legkézenfekvőbb és véleményem szerint az egyik legklasszabb bogyó, amelyet az erdő adhat. Magas C-vitamin-tartalma közvetlenül szedés után fejti ki igazán hatását. Az őshonos vadrózsa termését sokan szívesen használják, jó belőle a szörp, a lekvár és a tea is, bár kicsit macerás megszabadulni a magoktól. A vörös bogyókat érdemes leszedni, de az sem feltétlenül baj, ha kicsit már megcsípte őket a dér.

A csipkebogyó nagy kedvenc.
Kép: canva

Húsos som

A kertben is jól mutató (és csodásan használható) növény elsősorban az erdők szélein terem. Piros terméséből remek somlekvár készíthető, ez már csak C-vitamin-tartalma miatt is dicséretes.

A húsos som akár a kertben is termeszthető.
Kép: canva

Kökény

A fanyar, kékes bogyó méltatlanul szorult a perifériára. Ha viszont kicsit már megcsípték a reggeli fagyok, sokkal édesebb és finomabb. Nyersen vagy mártásként is remek.

Egy bogyó tele vitaminnal
Kép: canva

Fekete bodza

A bodzának tavasszal a virágát, ősszel a termését esszük. A zöld részeket ne fogyaszd el, de a bogyóból szuper lekvár készíthető, és remek színezőanyag is. Almával, körtével vagy szederrel kombinálva izgalmas ízvilágot ad. Fontos, hogy a magoktól szabadulj meg, és csak főzve fogyaszd a termést.

Galagonya

A hideg idő előtt érdemes leszedni a galagonyát, amiért a szervezetünk is hálás lesz: igazoltan hatásos szívvédő gyógynövény, amelynek összes része használható. A bogyóból ráadásul remek, egészséges lekvár főzhető.

A szíverősítő galagonya
Kép: canva

Borbolya

Savanykás, kis piros bogyók, amelyeknek szintén magas a C-vitamin- és az ásványianyag-tartalmuk. Szörp vagy lekvár is készülhet belőlük, de van, aki ivólének használja, szárítva vagy akár nyersen eszi. Ami azonban fontos, hogy a kéreg és a gyökér enyhén mérgező a bennük található berberin nevű alkaloid miatt.

Bogyók, amelyekkel csak óvatosan!

Van egy középút is, amely esetében a bogyók használhatók, de csak mértékkel. Ebben az esetben jó, ha szakértőt is megkérdezel.

Közönséges boróka

Mindenki ismeri a borókabogyót: kékes-szürkés bogyói remek fűszernövények. Fontos azonban, hogy csak mértékkel szabad fogyasztani a gin vagy a káposzta fő társát, mert ha túl sokat használod, mérgező is lehet.

Szuper fűszer, de csak óvatosan!
Kép: canva

Mahónia

Nyersen mérgezők a mahónia kék bogyói, de megfőzve már ehetők. A mahónia termése lekvárok, italok adalékanyaga, magas C-vitamin-tartalma mellett meglehetősen aromás ízű.

Nyersen ne kóstold meg a mahónia bogyóját!
Kép: canva

Madárberkenye

Szintén gyakori növény, a kertekben is sokan ültetik. A sok C-vitamin mellett paraszorbinsavat is tartalmaznak a bogyók, amelytől a szájban zsibbadó érzés keletkezik. Ez a hatás azonban elmúlik, ha kellő hőkezelés éri a termést.

Bogyók, amelyeket maximum csak nézegess!

Az erdőt járva mindenképp résen kell lenni: sok a mérgező termés. Ezeket semmiképp sem szabad megkóstolni!

Fehér fagyöngy

Mindenki ismeri az örökzöld, fákon élősködő növényt, amely gömb alakban lóg alá. Habár nagyon szép bogyói vannak, és díszként is gyakran használjuk őket, a terméseket nem szabad elfogyasztani, mivel igen mérgezők. Ennek ellenére a levelek és az ág maga gyógynövény, ezért (és díszítő hatása miatt) igen népszerű.

Gyönyörű dekoráció készíthető belőle, de bogyója erősen mérgező.
Kép: canva

Nadragulya

A legtöbben szerencsére tudják, hogy a nadragulya rendkívül mérgező. Minden része mérgező, ám bogyói a legveszedelmesebbek: pár szem is halálos lehet.

Már a szaga is árulkodó.
Kép: canva

Közönséges tiszafa

A gyönyörű tiszafát a kertjükbe is sokan betelepítik, ám jó, ha tudjuk, hogy minden része igen mérgező. Az élénkpiros bogyók (vagy magköpenyek) önmagukban nem mérgezők, bár a magok annál inkább. A madarak szerencsések: a mag emésztetlenül áthalad a tápcsatornájukon. Nekünk, embereknek jobb inkább kerülnünk a termést.  

Jobb nem packázni a tiszafával.
Kép: canva

Madárbirs

A madárbirs piros bogyói általában mérgezők, és hányást, hasmenést okozhatnak. Főleg madarak fogyasztják, emberek számára a fentiek miatt nem javasolt.

Magyal

A télen oly szép magyal szintén a mérgezők kategóriáját erősíti. A piros bogyók hányást, hasmenést, hasi fájdalmat okozhatnak. Karácsonyi díszként igen közkedvelt, de a bogyókat inkább csak nézegessük!

Gyönyörű növény, de rendkívül mérgező.
Kép: canva

Néhány szabály, amelyet érdemes betartani

A gyűjtéshez egyszerűek a szabályok, amelyeket betartva jó eséllyel semmilyen probléma nem fog érni bogyóvadászat közben.

  • Ne kóstolj meg olyan bogyót, amelyet nem ismersz!

Ha nem vagy 100%-ig biztos abban, hogy mit látsz, ne edd meg a bogyót! Vannak édes ízű, ám mérgező bogyók, éppen ezért egy kis kóstolás is félrevezető lehet.

  • Csak okosan a mennyiségekkel!

Azokat a bogyókat is mértékletesen fogyaszd, amelyekről tudod, hogy ehetők! A fentiek értelmében ugyanis bőven lehet közöttük olyan, amely nagyobb mennyiségben mérgező lehet.

Kiemelt kép: canva

search icon