A háromezer fős nyugat-dunántúli Lébény 2021 elején indította ökováros programját, melynek keretében máris számos zöld célt sikerült megvalósítani. A településen többek között megindult a megújulóenergia-használat, a szelektív hulladék- és sütőolajgyűjtés, faültésbe kezdtek és közösségi kert alakult.
A település önkormányzata által indított, a lakosságot is bevonó hosszútávú kezdeményezés célja, hogy a fenntartható gyakorlatok az emberek életének részévé váljon, települési és egyéni szinten is hónapról hónapra csökkenjen a környezetszennyezést.
Célunk, hogy olyan, kis lépésekből álló hétköznapi rutint vigyünk a város életébe, amellyel hónapról hónapra közösen tehetjük zöldebbé a várost.
–mondta el Kovács Gábor, Lébény polgármestere
Egyéni és települési szinten egyaránt megjelentek a zöld célok
A program kezdetén legelső lépésként a hétköznapi tevékenységek során keletkező szennyező anyagok csökkentését tűzték a zászlóra: januárban az önkormányzat használtsütőolaj-gyűjtésre ösztönözte a lakosságot. Az aktivitás keretében tizenegy hónap alatt összesen egy tonna olajat gyűjtöttek össze a lébényiek egy kifejezetten erre a célra kihelyezett konténerben, amelyet biodízel alapanyagként hasznosítottak újra.
A tavasz kezdetével aztán a természet- és madárvédelem került a fókuszba: a város közösségi fecskefészek-akciójának eredményeképp műfészkeket helyeztek ki önkéntesek középületeken, amelyhez lakossági szinten is többen csatlakoztak, hogy a fecskeállomány növelésével mesterséges anyagok használata nélkül tegyenek a szúnyogállomány-csökkentésért.
A környezetvédelem kiváló közösségi program
A város vezetése a szemétszedést is izgalmas közösségi összefogássá tudta alakítani: áprilisban versenyt hirdetett a város megtisztítására, a lébényi önkéntesek pedig összesen kétszáz négyzetméternyi szeméttől (többek között eldobott cigarettacsikkektől, műanyagtól, valamint elektronikai- és gumiabroncs-hulladéktól) szabadították meg a tereket.
A szemétgyűjtés- és feldolgozás kis- és nagy léptékben is jelen van a városban, hiszen február óta a kormány támogatásával mezőgazdaságifóliahulladék-feldolgozó üzem is létesült, amellyel évente kezdetben mintegy 800 tonna műanyaghulladékot terveznek feldolgozni.
A zöldprogram a nyári táborok, valamint a szeptemberi iskolakezdési gyakorlatba is beépült: minden első osztályos fenntartható iskolai csomagot kapott a tanévkezdéshez, a Közösségi Ház udvarán pedig madárbarát tanösvény épült, amely a hazai madarak költését és téli etetését segítő mesterséges odúkat és etetőket mutatja be a diákoknak.
Az őszi és téli hónapok is számos zöld elemet tartogattak: az októberi faültetési akció keretében fákat ültettek a lébényi játszóterekre, télen pedig a szelektív hulladékgyűjtés kerül terítékre, melynek keretében az önkormányzati fenntartású intézményeket látják el szelektív gyűjtőkkel.
Helyi termelők, helyi termékek
Az önkormányzat a helyi és szezonális fogyasztás népszerűsítésére közösségi kertet hozott létre, amelyben fűszernövényeket, zöldségeket és gyümölcsöket termesztenek, továbbá a helyi termelők segítésére piacot is nyitottak, ezzel is ösztönözve a lakosságot a fenntarthatóbb fogyasztásra.
A zöld szemlélet az idei évtől a divat és az öltözködés szintjén is megjelenik, a város történetében először ugyanis gardróbvásárt szerveztek, amellyel a fenntartható öltözködés fontosságára és a tudatos vásárlásra hívták fel a lébényiek figyelmét.
A program pedig nem áll meg, készen állnak a jövő évi akciótervvel. Ennek keretében többek közt az önkormányzati épületek megújuló energiával való működését fogják biztosítani, és kertészeti szakkört is indítanak diákoknak a hatékony kertgondozás elsajátításához.