Az éjszaka hangtalan, szárnyas ragadozói

Az éjszaka hangtalan, szárnyas ragadozói
Az éjszaka hangtalan, szárnyas ragadozói

Nesztelen suhanás a sötétben, hatalmas kerek szemek, kísérteties hang és számos hozzájuk kapcsolódó mítosz: ők a baglyok.

Európában 13 bagolyfaj él, melyek közül 12 fajt hazánkban is igazoltak, 10 rendszeresen fészkel nálunk, 5 pedig lakott területen is megjelenik, vagy éppen kifejezetten keresi az emberlakta településeket (ezért emberkövető baglyoknak is nevezik őket).

Emberkövető baglyok

Erdei fülesbagoly: Leggyakoribb hazai bagolyfajunk, télen sokszor behúzódik a településekre, sokszor csapatosan megtalálható az örökzöld tűlevelű fákon. Könnyen felismerhető jól látható tollfüleiről.

Erdei fülesbagoly
Fotó: Canva

Füleskuvik: Gyakori fészkelő hazánkban, felhagyott gyümölcsösökben, szőlőben, telepített fenyvesekben, kertekben és parkokban is költ. Igen kis méretű madár, mindössze körülbelül 20 centiméter.

Kuvik: Gyakori madarunk, a népnyelv halálmadárnak is nevezi, ugyanis a hiedelem szerint annál a háznál, ahol megszólal, halál várható. Leggyakrabban az alföldi tanyák padlásain, állattartó telepeken kerülhet a szemünk elé, ráadásul, mivel részben nappal is aktív, többször is találkozhatunk vele.

Kuvik
Fotó: Canva

Gyöngybagoly: Templomtornyok, padlások, magtárak, állattartó telepek lakója. Körülbelül varjú nagyságú, fehér színű arca szív alakot formál, tolla jellemzően nagyon világos.

Macskabagoly: Parkokban, tornyokban, padláson és temetőkben is költhet az ember közelében. Közepes méretű madár, mely nem véletlenül kapta nevét, ugyanis hangja erőteljes nyávogásra emlékeztet.

A természetben fészkelő baglyok

Réti fülesbagoly: Az erdei fülesbagoly rokona, ám szemei világosabbak, és a tollfülei is kisebbek. Hazánkban ritka fészkelő, elsősorban az ország keleti részén található zsombékosokban, sásos mocsárréteken találkozhatunk vele.

Gatyáskuvik: Rendkívül ritka madarunk, 1997-ben a Zemplénben költött két pár, illetve az elmúlt években egy meghiúsult költése ismeretes. Teste kicsi, általában harkályok vájta odúkban lakik.

Törpekuvik: Európa legkisebb bagolyfaja, mely mindössze akkora, mint egy seregély. Hozzánk Szlovákiából az Északi-középhegységbe, az Aggteleki-karszt környékére, nyugaton pedig Ausztriából a Soproni-hegységbe érkeznek a téli időszakban, itthon igen ritka fészkelő.  

Uhu: Más néven nagy fülesbagoly, a legnagyobb bagolyfajok egyike, magassága 60–75 centiméter, szárnyfesztávolsága pedig több mint 1,5 méter. Hazánkban nagyjából 30 pár fészkel, kedveli a nehezen megközelíthető, sziklás területeket, és kerüli az embert.

Uhu
Fotó: Canva

Uráli bagoly: Az uhunál kisebb, ám ez is egy nagy termetű bagolyfaj. Kinézetre a macskabagolyhoz hasonlít, hazánkban az Északi-középhegység erdeiben, legfőképpen a Zemplén bükköseiben költ.  

Kóborló baglyok

Hóbagoly: Hazánkban rendkívül ritka kóborló, az északi sarkkör területén költ.

Karvalybagoly: Hazánkban alkalmi vendég, időszakonként viszont nagyobb létszámban is megjelenik. Közepes méretű, tollazata sötét és világos mintázatú.

Kiemelt kép: Canva

search icon