Ezeket tedd a fa alá, hogy játékosan teljenek az ünnepek!

Ezeket tedd a fa alá, hogy játékosan teljenek az ünnepek!
Ezeket tedd a fa alá, hogy játékosan teljenek az ünnepek!

Egy ünnep akkor az igazi, ha nem egyedül töltjük, hanem szeretteink körében. Ahhoz pedig, hogy az együtt töltött idő még élvezetesebben teljen, jól jöhet egy-egy izgalmas társasjáték karácsonykor és szilveszterkor is. Adunk pár tippet, hogy miket érdemes beszerezni még az év vége előtt.

Egyre több helyről folyik a médiából, hogy lepjük meg szeretteinket karácsonyra különböző elektronikai eszközökkel, mi azonban épp ennek ellenkezőjére buzdítjuk kedves olvasóinkat, és azt tanácsoljuk mindenkinek, hogy az ünnepi időszakra egy kicsit tegyük félre a már meglévő kütyüinket is! Persze semmiképp se mulasszuk el felhívni a rokonság tőlünk távolabb élő tagjait, hogy kellemes ünnepeket kívánjunk nekik, ám ezt követően próbáljuk meg élvezni az offline lét nyújtotta lehetőségeket!

Ha tehetjük, napközben sétáljunk egy nagyot a friss és hideg levegőn, esetleg korcsolyázzunk egy jót a pár hete nyílt műjégpályákon, sötétedés után pedig kuckózzunk be a meleg szobába, és ha egyedül vagyunk, könyvvel vagy filmmel, ha pedig társaságban, társasjátékkal lazítsunk! Ez utóbbihoz ajánlunk három olyan darabot, amelyek karácsonykor a családot, szilveszterkor pedig a barátokat hozhatják össze néhány önfeledt szórakozással teli órára. Az alábbi játékok mellett biztosan nem fogjuk bánni, hogy egy kicsit kimaradunk a közösségi médiában zajló eseményekből!

A detektív – Claire Harper színre lép

Ugye senkinek nem kell bemutatni Agatha Christie krimijeit és ikonikus nyomozóit, Hercule Poirot-t és Miss Marple-t? Ezúttal ugyan nem az ő új kalandjukba nyerhetünk bepillantást, mégis, ha kipróbáljuk A detektív – Claire Harper színre lép című társasjátékot, igencsak hasonló élményben lehet részünk. Ráadásul azonnal háromban is, A detektívben ugyanis ennyi elsőre megoldhatatlannak tűnő gyilkosság elkövetőjének kilétét fedhetjük fel, ha a főszereplővel, Claire Harperrel együtt nyomozunk. A tíz éven felülieknek ajánlott társasjátékban csak rajtunk áll, hogy a skót nemes, Lord Allister udvarházában, egy színház díszletei között vagy éppen a piramisok és a fáraók földjén, Egyiptomban eredünk a gyilkosok nyomába a karakán, elszánt és zseniális elméjű detektívnő oldalán.

Fotó: tarsasjatekok.com

Átnézhetjük a gyilkosságok helyszínét, tanúkból próbálhatunk információmorzsákat kicsikarni, fáradságos munkával térképeket és iratokat bújhatunk, hogy rábukkanjunk a megoldáshoz vezető nyomokra. Ha pedig úgy éreznénk, hogy egy esetbe beletörik a bicskánk, akár le is lőhetjük a poént, és kinyithatjuk a sztorik végkifejletét tartalmazó borítékokat, így attól semmiképpen sem kell félnünk, hogy elvarratlan szálak maradnak az ügyekben. Érdekesség továbbá, hogy a Guillaume Montiage által kreált és Émile Denis illusztrációi révén megelevenedő rejtélyek megoldására akár egyedül is vállalkozhatunk, egyébként maximum hat fővel állhatunk neki a játéknak. Egy-egy eset megoldása körülbelül másfél órát vesz igénybe, azaz nagyjából egy Agatha Christie-regényből adaptált tévés krimi időtartamát kell rászánnunk A detektívre, az interaktív élmény miatt azonban a társasjátékkal garantáltan jobban járunk, mint a tévénézéssel. Még akkor is, ha sajnos a gyilkosok leleplezése után a rejtélyek csak ugyanazokkal a megoldásokkal fejthetők meg újra.

Møbee

Második ajánlásunk a logikai feladványok szerelmeseinek kedvez leginkább, a Møbee (ejtsd: Mőbi) nevű kártyajáték hátterében ugyanis rendkívül bonyolult matematika áll. Ez így talán kissé ijesztően hangozhat, és sokak már görgetnének is tovább a következő ajánlónkig, azonban semmi okunk félni a játéktól. A Møbee-vel való szórakozásban akkor is nyugodtan részt vehetünk, ha az iskolában nem a matektudásunk volt a legerősebb oldalunk, hiszen nagy valószínűséggel így is élvezni fogjuk. A játék már egészen kicsi kortól, az ötödik életév betöltése után játszható – minimum kettő, maximum öt résztvevővel –, mivel semmilyen szinten nem szükséges hozzá szövegeket olvasni és értelmezni.

Fotó: Szabó Antal / mobeecards.store

A Ruff János pécsi matematikus és Pálinkás Ervin közgazdász által fejlesztett Møbee szabályai igazán egyszerűek: adott egy pakli, amelyből fel kell csapni három lapot, majd meg kell keresni rajtuk azt a figurát, amely a három lap mindegyikén szerepel. Akármelyik három lapot rakjuk ki, pontosan egy darab ilyen figura lesz, a kör nyertese pedig az, aki a leggyorsabban tudja ezt kiszúrni az ábrák közül. A Møbee összesen három paklit tartalmaz, melyek különböző nehézségi szinten vannak összerendezve, a fokozatokkal pedig a lapokon látható figurák száma is nő. A játék neve egyébként a Möbius-síkból ered, amely a véges geometria egyik fontos struktúrája. Mivel pedig a Møbee dizájnja letisztult, a készítők szerint amolyan „skandinávos”, a címet is így írták, melyben a „bee” a kártyalapok formájára hívja fel a figyelmet, ez ugyanis hatszögletű, azaz pontosan olyan alakú, mint egy méhsejt.

Süniálom

Míg az előző két játékkal kicsik és nagyok egyaránt játszhatnak, utolsó ajánlásunk a legkisebbeknek szól. Meg persze a szüleiknek, akik a Süniálom játszása közben nemcsak minőségi időt tölthetnek háromévesnél idősebb, ám nyolcévesnél fiatalabb csemetéikkel, hanem azt is megtaníthatják nekik, hogy mi történik a természettel ősszel, és hogyan segíthetünk a téli álomra vonuló sünöknek. Miközben elmondjuk a gyerekeknek, hogy a sünök téli hibernációjának megzavarása akár az állatok életébe is kerülhet, valamint hogy ősszel az avar égetésekor figyelnünk kell, nehogy véletlenül a levélkupacok alatt megbújó sünöket is megperzseljük, kiteríthetjük a táblát, melyen négy, különböző színekkel jelölt kosár, illetve egy fa látható.

Fotó: jatekshop.eu

Ezután következik az ugyancsak különböző színekkel jelölt sünfigurák szétosztása, majd felpakolhatjuk a levélkorongokat a fa lombkoronájára. A játék során egy kockával dobva tudjuk a leveleket a kosarunkba, majd onnan a sünök tüskéire varázsolni. Ha pedig a kockával seprű- vagy szélikont dobunk, némi előnyre tehetünk szert versenytársainkkal szemben. A játékot minimum ketten, maximum négyen lehet játszani, és akkor ér véget, ha minden levél elfogy a fáról. Ezt követően a győztes az lesz, akinek a legtöbb levelet sikerült szereznie a sünije számára, amelyekkel az apró kis állat majd kibélelheti a téli álma helyszínéül szolgáló vackát.

Bolygónk élővilágának megismerése, védelme és megőrzése az idei Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó Your Planet elnevezésű kiállításán is bemutatásra került.

Kiemelt kép: Canva

search icon