Az aranyos fecskék könyörtelen oldala
Az aranyos fecskék könyörtelen oldala

Vajon léteznek-e fészekfosztó fecskék? És vannak-e hűtlen fecskepárok? Hogyan lesz egy fecskéből nevelőszülő? És mi történik a fecskefészkekkel, ha nem vigyáznak rájuk kellőképpen a madarak?

A Cseh Tudományos AkadĂ©mia kutatĂłi hosszĂş ideje figyelik a fecskĂ©k Ă©letĂ©t, adatbázisukban több mint 6000 madár adatai szerepelnek. Tanulmányuk legĂ©rdekesebb, sĹ‘t, legdrámaibb rĂ©szleteit egy cseh magazinban publikálták – olvashatĂł az AgrofĂłrum oldalán.

S hogy mi dráma lehet egy fecske életében? Nos, például az, hogy a hím fecskék olykor megdöbbentően könyörtelenek, méghozzá a saját fajtájukkal. Amikor ugyanis eljön a fészekrakás ideje, megesik, hogy idegen fészkekhez repülnek, megvárják, amíg az védtelen marad, majd kilökik belőle a földre a tojásokat, vagy a már kikelt fiókákat, amelyek sosem élik túl a zuhanást.

S hogy miért viselkednek így? Mert nincs kedvük fészket építeni, ehelyett elveszik a másikét, hogy az így elbitorolt fészekben saját családot alapítsanak.

Monogám vagy „nyitott” kapcsolatban élnek?

A fecskék többnyire monogámok, bár csak ideiglenes párokat alkotnak, amíg felépítik és felnevelik a fiókáikat. Ennek ellenére a fészken kívüli párzások egyre gyakoribbak – ez főként az idősebb hímekre igaz, akik megéltek már néhány nyarat. Velük szemben a nőstény madarak inkább a saját biztonságukról gondoskodnak és jellemzően tovább is maradnak életben, mint a hímek.

A fészekaljban nevelkedő fiókák egyötöde más nősténytől származik, de megesik, hogy az összes fióka más szülőktől származik, nem azoktól, akik nevelik őket. Ez, tekintve, hogy a fecskepárok nyaranta akár kétszer-háromszor is fészket raknak, akár 5-10, szélsőséges esetben azonban 25 fiókát is jelenthet.

Ennek oka abban keresendő, hogy a nőstény madarak nagyon sokszor idegen fészekbe rakják a tojásaikat, és úgymond „nevelőszülőkre” bízzák a fiókáikat.

Nem maradhat minden a fészekben

A nevelőszülői lét azonban sok fáradtsággal jár és gátolja a nevelőszülők saját szaporodását. Nekik ugyanis 3 hétig kell etetniük és gondozniuk a fészekaljat, mielőtt a kis fecskék önállóan szárnyra kapnának.

És hogy mi az oka annak, hogy a fecskék más tojásait is gondozzák? A kutatók szerint az, hogy ezek meglehetősen hasonlítanak a sajátjaikra. Egy kísérlet során más formájú és más színű tojásokat tettek a fecskék fészkeibe. A madarak a tojás alakú tárgyakat megtűrték, akkor is, ha más színűek voltak, mint az övék, a csillag vagy négyzet alakú tárgyakat azonban kilökték és ezáltal megsemmisítették.

(forrás: agroforum.hu)
Kiemelt kép: Canva

search icon