Mit tartalmaz a francia Klímatanács 2024-es jelentése?
Mit tartalmaz a francia Klímatanács 2024-es jelentése?

Az Energiastratégia Intézet publikációjában a francia Klímatanács (Haut Conseil pour le Climat, HCC) „Tartsuk a dekarbonizáció irányát, védjük meg a lakosságot!” című 2024. évi jelentését elemezte.

Bár Franciaország klímastratégiája az évek során jelentős strukturális átalakuláson ment keresztül, az eddigi eredmények, az intézményi késlekedés és a nem megfelelő forrásmegosztás mind azt mutatják, hogy ez nem lesz elégséges a 2050-es karbonsemlegesség eléréséhez. A HCC szerint egyedül egy következetes és kiszámítható klímapolitika révén lehet megóvni a lakosságot a klímaváltozás hatásaitól.

Franciaországban egy független szervezet, a Klímatanács látja el a klímapolitikai intézkedések értékelésének feladatát. Tevékenysége kiterjed a közpolitikai döntések éghajlattal kapcsolatos hatásainak átfogó vizsgálatára, aminek részeként elemzi a kibocsátáscsökkentési intézkedések eredményét, az ország karbonlábnyomának átalakulását, az éghajlati alkalmazkodási stratégiák hatékonyságát, valamint a változások társadalmi és gazdasági következményeit.

A testület munkája során nemzetközi összevetésben is vizsgálja, hogy Franciaország éghajlatpolitikai lépései hogyan illeszkednek más országok gyakorlatához, és ennek alapján ajánlásokat fogalmaz meg a döntéshozók számára.

A szervezet működésének alapvető kereteit a 2019 novemberében elfogadott francia energia- és klímatörvény, valamint a 2021 augusztusában hatályba lépett klíma- és ellenálló képességi törvény rögzíti. A szabályozás értelmében a francia kormánynak legfeljebb hat hónapon belül válaszolnia kell a szervezet értékeléseire, és köteles tájékoztatni a parlamentet, valamint a Gazdasági, Szociális és Környezeti Tanácsot, hogy ezek nyomán milyen intézkedéseket hozott vagy tervez.

Mivel Franciaország vállalta, hogy 2050-re eléri a nettó klímasemlegességet, a Klímatanács 2024-es éves jelentése értékelte e célkitűzés megvalósításának aktuális állását, kihívásait, és javaslatot is tett a további szükséges intézkedésekre vonatkozóan.

Az elemzés teljes terjedelmében az Energiastratégia Intézet publikációjában olvasható.

(Energiastratégia Intézet)

Fotó: Canva

    search icon