Elérkezett a várva várt tavasz, s ez mindenkit a természetbe hívogat. A jó idő és a hosszabb nappalok miatt a szabadban eltöltött óráink is gyarapodnak, melyeket aktív kikapcsolódással is tölthetünk. Íme néhány sportág, amely nemcsak élsportként, hanem szabadidős tevékenységként is remek szórakozási lehetőséget nyújthat a napsütötte hónapokban.
Görkorcsolya
A görkorcsolya egy több száz éves múltra visszatekintő sportág, amely a jégkorcsolyából fejlődött ki. Feltalálójának a belga kézművest, John Joseph Merlint tekintik. Hatása több mindenben tetten érhető: elsősorban nagyszerű időtöltés, közösségi szórakozási lehetőség és mindemellett egészséges is.
A görkorcsolyázásnak nincsenek káros élettani hatásai, de a fokozatosság elvét azért érdemes betartani, különösen a kezdők számára, különben könnyen megerőltethetjük az izmainkat és az ízületeinket. A görkorcsolyázás a ritkábban használt izmokat mozgatja meg, és megerősíti a láb, illetve a törzs izmait. Fokozza az állóképességet, és javítja a koordinációs készséget is. Azoknak a hölgyeknek különösen ajánlott, akik feszesebb fenékre vágynak.
Bár legtöbbször gyerekek lábán láthatjuk ezt a sporteszközt, ajánlott a felnőtt korosztálynak is, hiszen amellett, hogy fejleszti az izmokat, a zsírégetésben is nagy szerepet játszik. Egy órányi könnyed görkorizással akár 600 kalóriát is elégethetünk. Mindezeken túl pedig rengeteg örömet okoz, hiszen közösségi élményként is űzhető. Az önfeledt gördüléshez azért a megfelelő biztonsági felszereléseket, térd- és könyökvédőt, valamint egy jó bukósisakot mindenképp érdemes beszerezni.
Roller
A roller mára az egyik legnépszerűbb sporteszközzé vált. Kicsik és nagyok egyaránt előszeretettel használják, s a sportolási, szabadidős tevékenységen túl sokan rollerrel járnak a munkahelyükre is. Valóban praktikus eszközről beszélünk, hiszen a legtöbb egészen kicsire is összecsukható, így nemcsak a tárolása egyszerű, hanem könnyen is hordozható.
A sokak által kedvelt közlekedési eszköz a fejlesztő hatásairól is ismert, éppen ezért már kora gyermekkorban érdemes kipróbálni. A rollerezés hatása az egész testünkön érződik. Ez a mozgásforma ráadásul minden porcikánkat megmozgatja, és segít megelőzni a későbbi gerincpanaszok, a derékfájás és a porckorongsérv kialakulását is.
A rollerezéssel a kalóriaégetés is gyerekjáték, hiszen mindössze 15 perc gördüléssel 113 kalóriát égethetünk. Arról nem is beszélve, hogy a rollerezés egy igazán szórakoztató elfoglaltság. Iskolába, munkahelyre vagy akár a parkba menet mindenképp érdemes magunkkal vinnünk ezt a remek sporteszközt.
Gördeszka
Az első gördeszkások az 1960-as évek kaliforniai szörfös fiataljai közül kerültek ki, akik a deszkáikra kerekeket szereltek. Ez volt az első gördeszka, amely szinte csak szlalomozásra volt alkalmas. Azóta nagyot változott a világ, s mára a gördeszkázás nemcsak sport, hanem életstílus és kultúra is lett. Jellemzően a tinédzserek tevékenysége, de természetesen az idősebb generáció is űzheti. Ráadásul nem is kell az extrém változatát választanunk ahhoz, hogy élvezhessük a sportág nyújtotta élményeket.
A gördeszkázás növeli az állóképességet, az izmok és az ízületek rugalmasságát (főként a bokában), a teljes testet átmozgatja, javítva a koordinációt, és nem mellesleg edzésnek is kiváló, hiszen intenzitástól függően akár 150–1500 kalóriát is elégethetünk óránként. A szabadban űzhető kiváló szórakozási lehetőség egyúttal tanítómesterünk is lehet, hiszen egy bukást vagy nagyobb esést követően talpra kell állnunk és újra próbálkoznunk.
Kerékpár
A biciklizés az örök klasszikus sporttevékenységek egyike. Korosztálytól függetlenül mindenki számára elérhető és szinte bárki által űzhető szabadtéri tevékenység. Egyedül, párban, családdal vagy egy nagyobb baráti társasággal is nagyszerű élményt nyújthat a tavaszias időben egy rövidebb vagy hosszabb tekerés. A napjainkra egyre inkább kiépült közbringarendszereknek köszönhetően pedig a városban lakók is könnyen találhatnak olyan pontokat, ahol felpattanhatnak egy kerékpárra. Sokan a munkahelyre is biciklivel járnak, így a napi közlekedéssel nemcsak az egészségüket, hanem a környezetüket is védik.
A kerékpárválasztást illetően, amennyiben városban szeretnénk biciklizni, úgy a citybike, országúton a gyorsasági kerékpár, míg az erdőben, hegyekben a mountainbike lehet a legmegfelelőbb. Továbbá jó döntés lehet felnőttek, illetve az érettebb kerékpárosok számára a tricikli, de kezdőként akár kipróbálhatunk egy kézi kerékpárt vagy egy fekvőbiciklit is.
Kutatások bizonyították, hogy már napi 30 perc biciklizés is nagymértékben hozzájárul a mentális egészségünkhöz. Az intenzitástól függően óránként akár 400–800 kalóriát is elégethetünk egy jó tekeréssel, ami egy munkahelyre vagy találkozóra való kerékpározással könnyedén össze is jöhet.
Bármelyik gördülő sportágat is választjuk szabadidős sporttevékenységnek, a tavaszias idő, a természet, a közösségi élmény csak is jótékonyan hathat a közérzetünkre. A rendszeres sport és testmozgás a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is a kiemelt témák közé tartozott. Az egészséges életmóddal számos előadás és kerekasztal-beszélgetés foglalkozott a rendezvényen.
Fotó: Canva, Pixabay, Stock photo