Ɛsszel a kertben: gyeptrågyåzås és egyéb munkålatok

Ɛsszel a kertben: gyeptrågyåzås és egyéb munkålatok
Ɛsszel a kertben: gyeptrågyåzås és egyéb munkålatok

Az Ƒszi kertrendezĂ©s fontos eleme a gyeptrĂĄgyĂĄzĂĄs. MielƑtt a többi növĂ©nnyel egyĂŒtt hamarosan a gyep is ĂĄlomra hajtja a fejĂ©t, Ă©rdemes kicsit felfrissĂ­teni, Ă©letet lehelni bele, hogy tavasszal erƑsen Ă©s gyönyörƱen zöldelljen. LĂĄssuk, mi mindent tehetĂŒnk Ƒsszel a gyep szĂ©psĂ©gĂ©Ă©rt!

MiĂ©rt van szĂŒksĂ©g a gyeptrĂĄgyĂĄzĂĄsra?

Az Ă©v aktĂ­v idƑszaka utĂĄn a gyepet rendbe kell tennĂŒnk, Ă©s fel kell kĂ©szĂ­tenĂŒnk a tĂ©lre. HabĂĄr a gyeptrĂĄgyĂĄzĂĄs fontos, mĂĄs mƱveletek is szĂŒksĂ©gesek ahhoz, hogy a talajt megfelelƑen elƑkĂ©szĂ­tsĂŒk. Ezek elsƑsorban a tĂĄpanyagok hatĂ©kony felszĂ­vĂłdĂĄsĂĄhoz Ă©s a fƱszĂĄlak egĂ©szsĂ©ges fejlƑdĂ©sĂ©hez szĂŒksĂ©gesek. 

Milyen teendƑink vannak nyĂĄr vĂ©gĂ©n Ă©s Ƒsz elejĂ©n?

Az Ƒszi feladatok közĂ© tartozik a gyep szellƑztetĂ©se, a fĂŒvesĂ­tĂ©s (ha indokolt), a kĂĄrtevƑk irtĂĄsa Ă©s a betegsĂ©gek kezelĂ©se (amennyiben szĂŒksĂ©ges), a gyeptrĂĄgyĂĄzĂĄs, az öntözĂ©s szabĂĄlyozĂĄsa, valamint a fƱnyĂ­rĂĄs. MielƑtt bĂĄrmibe is belefognĂĄnk, ellenƑrizzĂŒk a gyep ĂĄllapotĂĄt! GyƑzƑdjĂŒnk meg arrĂłl, hogy valĂłban szĂŒksĂ©ges-e irtani a gyomnövĂ©nyeket, a kĂĄrtevƑket, a gombĂĄt, Ă©s kell-e ĂșjrafĂŒvesĂ­teni! Vegyszert csak abban az esetben hasznĂĄljunk, ha mĂĄr nem lĂĄtunk mĂĄs megoldĂĄst!

férfi gyomtalanítås gyep kert
Az Ƒszi gyepgondozĂĄs fontos rĂ©sze a gyomok eltĂĄvolĂ­tĂĄsa.

Gyomirtás, kártevƑirtás: hogyan csináljuk?

ElƑször is tĂĄvolĂ­tsunk el minden nemkĂ­vĂĄnatos szereplƑt a fƱszĂĄlak közĂŒl!

Ha csak keveset kell gyomlĂĄlnunk, akkor érdemes kĂ©zzel, gyökerestĂŒl kiszedni a gyomnövĂ©nyeket. Ha azonban tĂșl sok gyomot talĂĄlunk, jöhet a gyomirtĂĄs. Ebben az esetben vĂĄlasszunk termĂ©szetes megoldĂĄsokat, Ă©s csak vĂ©gsƑ esetben forduljunk a vegyszerekhez!

MĂĄsodik lĂ©pĂ©skĂ©nt a kĂĄrtevƑhelyzetet kell felmĂ©rnĂŒnk. A rovarok a gyökereket megrĂĄgva a talaj feletti rĂ©szeket is elpusztĂ­thatjĂĄk. Abban az esetben, ha a fƱszĂĄlakat mĂĄr szinte teljesen elpusztĂ­tottĂĄk, csak a rovarirtĂĄs a megoldĂĄs. Ezt viszont mindenkĂ©ppen szakĂ©rtƑvel vĂ©geztessĂŒk! Gyakori kĂĄrtevƑk a cserebogĂĄrpajor, a lĂłtetƱ, a hangya Ă©s a lĂłszĂșnyog lĂĄrvĂĄja. 

fƱnyĂ­rĂł nƑ gyep kert
A fƱnyírås is a gyepgondozås része.

GyepszellƑztetĂ©s, talajlazĂ­tĂĄs: mikor szĂŒksĂ©ges?

A gyeptrĂĄgyĂĄzĂĄst meg kell elƑznie a gyep szellƑztetĂ©sĂ©nek Ă©s a talaj fellazĂ­tĂĄsĂĄnak. Ezek azĂ©rt is szĂŒksĂ©gesek, mert a nyĂĄri igĂ©nybevĂ©tel sorĂĄn összetömörödik a föld, Ă­gy a fƱ nehezebben jut oxigĂ©nhez, vĂ­zhez Ă©s tĂĄpanyagokhoz. EzĂ©rt szĂŒksĂ©ges, hogy fellĂ©legezhessen.

TalajlazĂ­tĂĄst Ă©vi rendszeressĂ©ggel Ă©rdemes vĂ©gezni. VasvillĂĄval kis lyukakat szĂșrunk a földbe, amelyeken ĂĄt könnyebben bejut majd a tĂĄpanyag Ă©s az öntözƑvĂ­z. NĂ©hĂĄny Ă©vente Ă©rdemes kezelni a gyepet vĂĄgĂłgereblyĂ©vel, fƱlevegƑztetƑvel, amelyek mĂ©lyebbre hatolnak. A talaj ne legyen se tĂșl nedves, se tĂșl szĂĄraz! Azokat a terĂŒleteket, ahol a fƱ teljesen kiĂ©gett, inkĂĄbb fĂŒvesĂ­tsĂŒk be Ășjra!

ÚjrafĂŒvesĂ­tĂ©s: akĂĄr Ƒsszel is

AkĂĄr a teljes gyepet is ĂșjrafĂŒvesĂ­thetjĂŒk Ƒsszel! Ez azĂ©rt is lehet jĂł döntĂ©s, mert Ă­gy tavasszal a mĂĄr kinƑtt fƱ elƑnnyel indul az gyomokkal szemben. Valamint az sem elhanyagolhatĂł, hogy Ă­gy nem kell kivĂĄrnunk azt az idƑszakot, amikor a jĂł idƑben mĂĄr szĂ­vesen töltenĂ©nk a kertben a szabadidƑnket, de mĂ©g nem lĂ©phetĂŒnk rĂĄ az Ășj gyepre. 

fƱmag kéz gyep
Ɛsszel is szĂŒksĂ©g lehet ĂșjrafĂŒvesĂ­tĂ©sre.

GyeptrĂĄgyĂĄzĂĄs: hasznos tudnivalĂłk

Mire jĂł a gyeptrĂĄgyĂĄzĂĄs?

  1. A nyĂĄri napsugĂĄrzĂĄs Ă©s a nagy meleg megviseli a pĂĄzsitot. Az Ƒszi gyeptrĂĄgya abban segĂ­t, hogy a megfĂĄradt fƱszĂĄlak Ășj erƑre kapjanak.
  2. A gyeptrĂĄgyĂĄzĂĄs felkĂ©szĂ­ti a gyepet a tĂ©li fagyokra, valamint megerƑsĂ­ti a szĂĄrtöveket Ă©s a gyökĂ©rzetet.
  3. EllenĂĄllĂłbbĂĄ teszi a gyepet a gombĂĄsodĂĄssal Ă©s a kĂĄrtevƑkkel szemben.
  4. LehetƑvĂ© teszi, hogy tavasztĂłl ragyogĂłan zöld Ă©s egĂ©szsĂ©ges fĂŒvet csodĂĄlhassunk.

Miben kĂŒlönbözik az Ć‘szi gyeptrĂĄgya az ĂĄltalĂĄnostĂłl?

Az Ƒszi gyeprtĂĄgyĂĄnak mĂĄs az összetĂ©tele. Olyan tĂĄpanyagokat tartalmaz, amelyekre a fƱszĂĄlaknak ebben az idƑszakban van szĂŒksĂ©gĂŒk. Ebben az összetĂ©telben kevesebb a nitrogĂ©n, Ă­gy a pĂĄzsit nem fog feleslegesen a növekedĂ©sre törekedni, valamint a gombabetegsĂ©gek kockĂĄzata is kisebb.

A magasabb arĂĄnyĂș kĂĄlium viszont növeli a fƱ ellenĂĄllĂł kĂ©pessĂ©gĂ©t a fent emlĂ­tett betegsĂ©gekkel Ă©s a faggyal szemben, ezzel egyĂŒtt segĂ­t a gyepnek a nyĂĄr vĂ©gi regenerĂĄlĂłdĂĄsban a napsĂŒtĂ©s Ă©s a forrĂłsĂĄg okozta stressz utĂĄn. A foszfor erƑsĂ­ti a gyökĂ©rzetet, Ă­gy a szĂĄrazabb idƑszakban a növĂ©ny a talaj mĂ©lyebb rĂ©tegeiben talĂĄlhatĂł vizet is elĂ©ri majd. Egyes gyeprtĂĄgyĂĄkban hozzĂĄadott vas Ă©s magnĂ©zium is talĂĄlhatĂł, ami erƑsĂ­ti a fƱ mĂ©lyzöld szĂ­nĂ©t.

A gyeptrĂĄgyĂĄzĂĄs menete

Maga a folyamat meglehetƑsen egyszerƱ: egyenletesen szĂłrjuk ki a trĂĄgyĂĄt kĂ©zi vagy gĂ©pi szĂłrĂłval, majd zĂĄrjuk a folyamatot a gyep öntözĂ©sĂ©vel!

Mikor trĂĄgyĂĄzzuk a gyepet?

A legalkalmasabb idƑszak a szeptember közepe, illetve az oktĂłber.

gyeptrågya kéz
A gyeptrĂĄgya összetĂ©tele Ƒsszel kĂŒlönösen fontos.

A gyep kiegyenlítése

Ha a gyep valamely rĂ©szĂ©t jobban igĂ©nybe vettĂŒk vagy Ă©ppen elhanyagoltuk, jelentƑs szintbĂ©li kĂŒlönbsĂ©gek keletkezhetnek. Ilyenkor ĂĄsĂłval Ă©rdemes elegyengetni a felszĂ­nt, hogy a tĂ©li esƑ beköszöntĂ©vel ne legyenek elĂĄrasztott Ă©s szĂĄrazabb terĂŒletek.

FƱnyírås

Addig Ă©rdemes vĂĄgni a fĂŒvet, amĂ­g nƑ. A telet semmikĂ©ppen ne kezdjĂŒk magas fƱvel, mert könnyebben berothadhat. Ɛsszel Ă©rdemes a fĂŒvet kicsire, 4–5 centimĂ©teresre lenyĂ­rni. 

ÖntözĂ©s

Az Ƒszi langyos, szeles idƑjĂĄrĂĄs ugyanĂșgy szĂĄrĂ­tja a fĂŒvet, mint a nyĂĄri kĂĄnikula, tehĂĄt fontos, hogy ilyenkor is gondosan öntözzĂŒnk. Ɛsszel Ă©rdemes inkĂĄbb reggel locsolni, Ă­gy megelƑzhetjĂŒk a gombĂĄk megtelepedĂ©sĂ©t az esti nyirkos idƑben.

search icon