A Hello Planet tábor nem csak a fenntarthatóságról szól – Interjú
A Hello Planet tábor nem csak a fenntarthatóságról szól – Interjú

A Kék Bolygó Alapítvány és a Hello Wood Junior 2025. június 30. és július 5. között rendezte meg a Hello Planet startup designtábort 14 és 19 év közötti fiatalok részére. Berta Barna formatervező művésszel, a program szakmai vezetőjével beszélgettünk.

A közel 60 fő részvételével zajló eseményen a fiatalok megismerkedhettek a startupok felelős indításának alapjaival egy igazán élményalapú edukáció révén. A designgondolkodás és a tervezői készségek elsajátítása mellett lényeges volt az is, hogy a hatnapos tábor keretében a fiataloknak lehetőségük nyíljon a közösségi élmények megélésére is. A kreatív ifjúsági tábor a Kék Bolygó Alapítvány és a Hello Wood Junior együttműködésével idén Tokajban került megrendezésre.

Berta Barna
Berta Barna, a program szakmai vezetője

Milyen szakmai foglalkozásokon vehettek részt a diákok?

A táborban töltött idő alatt a gyerekek fúrtak-faragtak, barkácsoltak, filmet forgattak, és még varrtak is! Ám ezeken túl beépítettünk számos közösségi programot is a közel egy hétbe, melyek még tartalmasabbá tették az egész napos együttlétet. Játékos feladatok, nagy beszélgetések, esténként pedig táncos rendezvények színesítették a programot. Azt hiszem, értékes nyári élményekkel gazdagodva térhettek haza a fiatalok.

fiatalok lányok és fiúk
A Hello Planet egyik mottója az élményalapú edukáció.

A szakmai paletta tekintetében milyen tevékenységek sorakoztak fel az idei startup-designtáborban?

A vasárnap záruló táborban hat különböző foglalkozást álmodtunk meg. A fotós workshopon például egy fotogrammhoz hasonló eljárással, fényérzékeny anyagokkal dolgozva a természetben talált tárgyakat vetítették ki a résztvevők, majd ezekből nyomatok készültek, végeredményként pedig jegyzetfüzetet kötöttek belőlük. Igazi művészeti alkotások születtek, hiszen speciális eszközökkel és valóban egyedi módon készültek.

körben ülő fiatalok
A Tokajban zajló esemény a természetközeliségre is hangsúlyt fektetett.

Az ékszerkészítő foglalkozáson pedig még a természetet is segítségül hívták. Hogyan zajlott ez a workshop?

Az ékszerkészítő workshopon rézdrótból készült foglalatokkal, a környezetben gyűjtött, természetes növényrészekkel dolgoztak a fiatalok. Ezek a természet adta növények az idő múlásával változnak, amit leginkább egy meggyszemmel tudnék szemléltetni. Ebben az eljárásban ugyanis a kis gyümölcsszemet belefoglalják egy rézdrót-ékszerkompozícióba, majd kis idő elteltével a meggy megaszalódik, ezáltal megváltozik. Ezért is neveztük „elmúlóékszer-workshop”-nak ezt a foglalkozást.

ékszerek
Az „elmúlóékszer-workshop” különleges alkotásai

Nagy érdeklődés övezte az animációs és filmes workshopjukat is, amelyek dupla létszámmal zajlottak.

Igen. Ez annak is köszönhető, hogy táborunk fúzióban állt a Kék Bolygó Alapítvány idei nagyobb rendezvényeivel. A nemrégiben lezajlott Planet Lens Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztivál ifjúsági kategóriájának győztesei nyereményként részt vehettek a Hello Planet startup designtáborban. Ezért a fotó-, film- és animáció-workshopok nagyobb létszámmal valósultak meg.

A témát illetően a textiles kurzuson milyen szakmai munkába kapcsolódhattak be a fiatalok?

Ez a foglalkozás valóban a fenntarthatóság jegyében született. A workshopon a környezetünkben fellelhető, ám már használaton kívüli méterárukból készíthettek a diákok saját ruhaneműket. Igazán egyedi és stílusos ruhakompozíciók születtek.

öt fiatal lány
A ruhaköltemények a fenntarthatóság jegyében születtek.

Értesüléseim szerint az egyik foglalkozásukon egy különleges eszköz is bemutatkozott.

Helyesek az értesülései, ez a formatervező workshopunkon a slackline névre keresztelt sporteszköz volt. A slacline-ról azt érdemes tudni, hogy a kötél anyaga általában nejlon vagy poliészter, s két szilárd pont közé – esetünkben ez két fa volt – feszítik ki. A slacline használatára – ha nincs fa a közelben, amelyhez rögzíteni tudnák – megoldás lehet a mobil, bárhol felállítható állvány, amelyhez természetes talajon bárhol kiköthetik a sporteszközt. A slackline-ozás egyébként eltér a kötéltánctól, mert itt nincs olyan mereven kifeszítve a kötél, így sokkal rugalmasabb, vissza lehet róla pattanni, mint egy trambulinról. Szövéstechnikájának köszönhetően a kötél nagyon lapos, így a talp szépen rásimul, ellentétben egy átlagos kötéllel. Dinamikájának köszönhetően pedig merész mutatványokat is elő lehet adni, ami a táborozó fiataljaink körében nagy sikert aratott.

kötélen egyensúlyozó fiú
A formatervező workshop sláger sporteszköze a slackline volt.

A szakmai területeken túl a Hello Planet startup designtábor mire helyezi a hangsúlyt?

Táborunk hármas egység alapján működik immár 5. esztendeje. Az egyik az alkotótevékenység, vagyis a designhoz köthető területek, a másik az ökológia, vagyis a fenntartható gondolkodásmód, a harmadik pedig a startup témaköre. A fiatalok hatnapi munkái ezáltal nemcsak szórakoztatóak, érdekesek és hasznosak, hanem az ökológiai szemponton túl gazdasági nézőpontból is fenntarthatóan kell működniük. Ezért egy egész napos szakmai foglalkozást szenteltünk annak, hogy ha a résztvevők tábori munkája egy startup-kezdeményezés lenne, miként indítanák el, s tennék hatékonnyá gazdaságilag is a piacon.

fiatal lányok és fiúk
A táborozók egy startup létrehozásához is számos szakmai tanácsot kaptak.

A fiatalok egész heti munkájukat a nagyközönség előtt is bemutathatták?

Igen, a hetünk fő eseménye a záróprojekt, melynek keretében a fiatalok egy szakmai zsűri előtt is megmutathatták tudásukat. A záróprezentációra külön felkészítést kaptak a fiatalok egy pitch-tréning keretében, ahol megismerkedhettek az ehhez szükséges kommunikációs eszközökkel mind a verbális, mind pedig a prezentációs technikák tekintetében.

A művészi ambíciókkal rendelkező fiatalok a színpadon is bemutathatták tehetségüket.

„Elképesztő, milyen kreativitás van a fiatalokban”

Sódar Gabriella, a Kék Bolygó Alapítvány igazgatóhelyettese helyszíni élményeiről ekképpen fogalmazott: „Idén is hatalmas élmény volt látni, hogyan kel életre a Hello Planet táborban a fiatalok tudása és kreativitása. Hihetetlen, hogy egy hét alatt milyen komoly ötletek és működő prototípusok születnek: a diákok kartondobozból készítettek analóg fényképezőgépet, amellyel valódi fotót lehet készíteni, és animációt is terveztek arról, hogy miként nézne ki a teleportálás szolgáltatás értékesítése 2222-ben. De születtek moduláris ékszerek is, amelyeket valódi virágok és termések díszítettek. A Hello Planet tábort azért szervezzük évről évre, hogy a fiatalok bátran merjenek gondolkodni a jövőről, tervezni és alkotni a fenntarthatóság jegyében – és közben jól érezzék magukat. Ha érdekel a fenntartható életmód, a design vagy a startupok világa, gyere el a nyár legkreatívabb táborába jövőre!” – bíztatott minden fiatalt Sódar Gabriella.

Egy nő mikrofonnal a kezében
Sódar Gabriella, a Kék Bolygó Alapítvány igazgatóhelyettese a szakmai zsűri tagjaként vett részt a záróeseményen.

Nem is kérdés számomra, hogy ez a tábor a szervezők szívügye. Milyen útravalót vihettek haza a fiatalok a Hello Planetről?

Szemléletünk alapja, hogy a rendelkezésre álló időt minél hasznosabban és aktívan töltsük el. Missziónk az elektronikai függőség csökkentése is, a fizikai aktivitást igyekszünk előtérbe helyezni. Példaképalapú oktatást valósítunk meg, ezért csakis olyan foglalkozásvezetőket hívunk, akik szakmai és magánéletükben is hitelesen képviselik az egészséges és fenntartható életmódot. Bízom benne, hogy a fiatalok idén is olyan szakmai tudásanyaggal és élményekkel térhettek haza, amelyekre a jövőben is támaszkodni tudnak.

lányok és fiúk, különböző pozíciókban
Folytatás jövőre!

Fotók: Turós Balázs / Hello Planet