A mindennapi életünk eltávolodása a természettől számos területen megmutatkozik. Sokan például már meg sem tudják különböztetni a kecskét a birkától, nemhogy még ismerjék a különböző állatok ivar és kor szerinti elnevezéseit is. Ebben segítünk most eligazodni!
Ló
A lovak hímnemű egyede a mén vagy csődör (előbbit használják hivatalosan a tenyésztésben), ivartalanítás után pedig herélt. Érdekesség, hogy a népmesékben sokat emlegetett paripa kifejezés is bizony herélt csődört jelent. Kancának nevezzük a nőnemű egyedet, az utód pedig a csikó: nemtől függően kancacsikó vagy mén-, illetve csődörcsikó.
Szarvasmarha
Valószínűleg a bika és a tehén jelentése senkinek sem ismeretlen, de azt már kevesebben tudhatják, hogy a fiatal, még nem ellett tehenet üszőnek hívják. Az utód neve borjú, amely lehet bikaborjú vagy üszőborjú. Az ivartalanított felnőtt bika megnevezése ökör, ha pedig még fiatal a férfiasságától megfosztott állat, akkor tinó.
Sertés
Disznóéknál aztán találunk bőven különböző elnevezéseket. A hím állat kan, a nőstény koca, melynek fiatalabb változata az emse, a kifejlődött nőstény pedig a göbe. Ha pedig tenyésztésre szánják, akkor magló. Az utódot szopós korában szopós malacnak, az elválasztástól néhány hónapos koráig malacnak (kocamalac/malacgöbe vagy kanmalac), utána egyéves korig süldőmalacnak (kan: süldő, nőstény: süldőgöbe) hívják. A fiatalon herélt kan az ártány, idősebb korban pedig a kanlott.
Kecske
Sokan keverik a kost és a bakot, de a hím kecske hivatalos elnevezése a bak. A nőstény anyakecske, a hím utód ivarérésig gida, a nőstény pedig gödölye. A herélt kecskét caffnak vagy ürünek nevezik, a szarvatlan változat pedig a buga.
Birka
Érdemes tudni, hogy a juh meg a birka nem pontosan egymás szinonimái. Ugyanis juh névvel illették a magyar vagy erdélyi fajtákat (például a rackát), ezeken kívül pedig minden más fajta birka. Hím egyedét kosnak, nőivarú egyedét pedig jerkének hívják, illetve ellés után anyajuhnak. A herélt kos neve ürü. A fiatal állatok a bárányok (kos-, ürü- és jerkebárány), az egy-két éves egyedeket pedig toklyónak nevezik.
Baromfi
A kakast, a tyúkot és a csibét valószínűleg senkinek sem kell elmagyarázni, a herélt kakasra vonatkozó kappan kifejezés azonban mára kikopott a köztudatból. A fiatal, növendék tyúkot jércének nevezzük, a tojásokon ücsörgőt pedig kotlósnak.
A kacsáknál a hím a gácsér, a tojó pedig a nőstény. Pulykák esetében a hímet kakasnak vagy néhol baknak nevezik, a libáknál pedig gúnárnak. A nőstények szintúgy tojók, az utódok pedig csibék.
Nyúl
A hímivarú egyed a baknyúl, a nőstény pedig fialás után anyanyúl. Az újszülött, szopós kisnyulakat pedig talán meglepő módon nyúlfiókáknak hívják.
Bolygónk gazdag élővilágának óvása és megőrzése kiemelt téma volt a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy ilyen módon részt vegyenek a természet védelmében.
Kiemelt kép: Canva