Ahogy korábban beszámoltunk róla, a zöld küllő lett az év madara a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közönségszavazása alapján. A harkályfélék közé tartozó színpompás madár egyre nehezebb helyzetbe kerül, élettere folyamatosan szűkül. Ezért is fontos, hogy védelme érdekében egy kicsit jobban megismerjük.
Ahogy az MME oldalán is írják, a zöld küllő előtt álló egyik legnagyobb kihívás életterének szűkülése. Mivel a madarak kizárólag idős fákba, saját maguk által vájt odúba raknak tojást, elengedhetetlen szükségük van az öreg fákra. Ezekből azonban egyre kevesebb van.
A zöld küllő fennmaradása azonban nem csak azért fontos, mert csodás színfoltja a hazai természetnek. Munkájuk létfontosságú a ligetes erdők és fákkal tarkított gyepek életközössége számára. Odúkészítő munkájuk több tucat rovar-, madár- és emlősfaj számára teszi lehetővé a megtelepedést és a szaporodást.
Az általuk vájd odvakban költenek többek között a cinegék, a verebek és a csuszkák is, de más madárfajok, köztük a a fokozottan védett szalakóták is használják őket. Emellett olyan rovarfajok élőhelyét is biztosítják, mint például a diófacincér, az orrszarvúbogár vagy épp a kis szarvasbogár.
Fennmaradásukért mi is tehetünk!
Az MME szerint mi magunk is sokat tehetünk ezért a gyönyörűséges itthon telelő madárért. Mint írják, ehhez létre tudunk hozni harkálykerteket, ahol a madarak számára rendelkezésre állnak a szükséges kellékek, mint például a bogártanya, a harkályfa, vagy egy etetőtálca. Jó szolgálatot tehetnek még a mesterséges odúk, de a legtöbbet azzal teszünk, ha megóvjuk az idősödő fákat.
Ahogy írják, a mezővédő erdősávok, ligeterdők megtartásával segíthetjük őket a leginkább, melyektől nem csak a harkályfélék, de sok más állatcsoport fennmaradása is függ.