Az újabb járvány valójában már 2021 óta terjed, most azonban olyan kritikus szakaszba ért, ami súlyos ökológiai katasztrófával fenyeget.
Az Egészségkalauz portál beszámolója szerint, a rendkívül fertőző H5N1 vírus elérte a sarkvidéket, és már egy jegesmedvét is áldozatául szedett. Az alaszkai környezetvédelmi minisztérium egy nemrég történt esetről számolt be, melyet Dr. Bob Gerlach, Alaszka állami állatorvosa is megerősített. A szakember szerint ilyen eset még sosem fordult elő korábban. Az elpusztult példányt Utqiagvik közelében találták meg, és az állatorvosi vizsgálatok szerint a jegesmedve valószínűleg fertőzött madarak tetemeivel táplálkozott.
A jegesmedvék a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) veszélyeztetett fajok vörös listáján a „sebezhető” kategóriába tartoznak, főként a tengeri jég elvesztése miatt, ami súlyosan érinti az élőhelyüket és táplálékforrásaikat. Gerlach szerint elképzelhető, hogy több medve is észrevétlenül pusztult el, mivel általában távoli helyeken élnek, ahol kevés az ember.
A H5N1 rendkívül virulens változatának járványa 2021-ben kezdődött el. A becslések szerint több millió vadon élő madarat és több ezer emlőst emésztett fel. Az érintett fajok közé tartoznak többek között a fekete- és barnamedvék, a rókák, a rétisasok és a cickányok.
Diana Bell, a Kelet-Angliai Egyetem természetvédelmi biológia professzora szerint, a vírus korábban már elérte az Antarktiszt, most pedig az Északi-sarki emlősöket is. Ugyanakkor ez szerinte nem meglepő, mivel az elmúlt néhány évben ragadozó és dögevő emlősök széles skáláját pusztította el. Az első ismert fertőzéseket októberben észlelték az Antarktisz térségében a Dél-Georgia partjainál lévő Bird-szigeten élő barna szkúák körében. Két hónappal később pedig már több száz elefántfókát találtak holtan, de másutt is megnőtt az elhullások száma.
A Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott állatfajaink védelme és fenntartása, melyet a Your Planet kiállítás mutatott be. A 18 szigetből álló tárlat több mint 6500 négyzetméteren kapott helyet, és különleges vizuális megoldásokkal tette kézzelfoghatóvá a fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokat, melyekkel az élővilággal együtt szembe kell néznünk.
A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a rendkívül fertőző vírus a modern idők egyik legnagyobb ökológiai katasztrófáját idézheti elő, ha a távoli pingvinpopulációkat is eléri.