Az édesvízi halak negyedét fenyegeti a kihalás veszélye
Az édesvízi halak negyedét fenyegeti a kihalás veszélye

Az édesvízi halfajok mintegy negyedét fenyegeti a kihalás veszélye az éghajlatváltozás és a szennyezés miatt.

A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) ismét közzétette a veszélyeztetett fajok vörös listáját. A közlemény szerint, az édesvízi halak esetében, az egyik fő fenyegetés az éghajlatváltozás pusztítása, amely a vízciklusokat sújtja, például a csökkenő vízszint és az emelkedő tengerszint, ami miatt a tengervíz felfelé áramlik a folyókban.

Az IUCN édesvízi halakat érintő elemzése szerint, közel 15 000 fajból több mint 3000 veszélyben van. Szintén veszélyben van az atlanti lazac, amely édesvízben és sósvízben úszik. A gazdaságok a lazactetvek okozta halálozást, valamint az invazív fajok növekedését említették a befolyásoló tényezők között.

Az idei Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott állatfajaink védelme és fenntartása, melyet a Your Planet kiállítás mutatott be. A 18 szigetből álló tárlat több mint 6500 négyzetméteren kapott helyet, és különleges vizuális megoldásokkal tette kézzelfoghatóvá a fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokat, melyekkel az élővilággal együtt szembe kell néznünk.

Annak biztosítása, hogy az édesvízi ökoszisztémák jól kezelhetők legyenek, és elegendő vízzel szabadon áramoljanak, elengedhetetlen a jó minőségű víz, ezáltal megállítható lenne a fajok csökkenése is

– mondta Kathy Hughes, az IUCN Fajok Túlélési Bizottságának édesvízi halak szakértői csoportjának társelnöke.

Egy másik veszélyben lévő hal a „nagyfogú rabló”, amely Kenyában, a világ legnagyobb sivatagi tavában, a Turkana-tóban él. A fajt két kategóriába is besorolták: a „sebezhető” kategóriába részben az élőhelyek éghajlatváltozás miatti kiszáradása, valamint a duzzasztás okozta vízáramlások kimerülése miatt – közölte az IUCN.

(Reuters)

search icon