2025-ben a Fenntarthatósági Témahét immár jubileumi, 10. alkalommal kerül megrendezésre, amely az elmúlt évtized során Kárpát-medencei szintű rendezvénnyé vált.
A Fenntarthatósági Témahét célja a fenntarthatóság komplexitásának bemutatása, a diákok szemléletformálása egy cselekvő program keretében. A program nem riogat és nem a világvégét jövendöli, hanem bemutatja az egyén és a közösség szerepét, felelősségét és cselekvési lehetőségeit. Szemléletformálás a Kárpát-medence 1800 iskolájában, több mint 400 ezer diák számára.
A Témahét programjai a magyar nyelvű iskolák pedagógusait és diákjait szólítják meg, határon innen és túl. A program fővédnöke Áder János volt köztársasági elnök, főtámogatója a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány. A programsorozat 2025-ben április 7. és 11. között kerül megrendezésre.
A Témahét minden évben három kiemelt témát állít a középpontba, amelyek a fenntarthatóság természeti, társadalmi, és gazdasági vonatkozásait járják körül. A 2025-ös év kiemelt témái: talaj és biodiverzitás, mesterséges intelligencia, és zöld energiaforrások. Emellett vannak állandó témák, amelyek a fenntarthatóság három pilléréhez komplex módon kapcsolódnak: a hulladék, valamint a tudatos fogyasztói magatartás és a fogyasztóvédelem. A Témahét tananyagai, aktivitásai, versenyei, programjai ezekre a kiemelt témákra fókuszálnak, és az ezekkel kapcsolatos ismeretek elmélyítését célozzák.
Oktatóanyagok
A Témahét szervezői számos iskolai és iskolán kívüli programmal várják a résztvevőket, melyekhez a tanároknak szakmai és módszertani támogatást nyújtanak a honlapon hamarosan elérhető óratervek, oktatócsomagok, oktatófilmek és egyéb anyagok. Ezek segítségével a pedagógusok könnyen beépíthetik a fenntarthatóság témáját a tanórákba.
Versenyek és pályázatok
Hagyományosan tudásversenyek is színesítik a Témahetet. Az általános iskolások számára a ZöldOkos Kupa kínál lehetőséget tudásuk és kreativitásuk bemutatására három korosztályban: Palánta (7–8. évfolyam), Magonc (5–6. évfolyam) és idén először Tökmag (3–4. évfolyam), középiskolás diákokat pedig a Zöld Föld Kupa várja izgalmas feladatokkal.
A Témahéthez kapcsolódóan számos izgalmas pályázat kerül kiírásra a diákok számára, melyek segítik a Témahét kiemelt témáinak feldolgozását, és a tanulók kreativitására építenek. Lesz rajz, fotó, film, vers és prózaíró, illetve tárgyalkotó pályázat is, mindenki megtalálhatja a tehetségének megfelelő formát.
Zöld Híd Önkéntes Szakértői Program
A fenntarthatóság összetett kérdését a fenntarthatóságért elkötelezett szakértők, szervezetek, vállalatok, intézmények, szakmai közösségek és más érintett szereplők is segítenek feldolgozni a diákoknak. A Zöld Híd Önkéntes Szakértői program keretében gyakorlati példákkal segítik a diákok szemléletformálását és teszik lehetővé, hogy a diákok valós fenntarthatósági problémákkal és projektekkel találkozzanak. A programhoz való csatlakozás regisztrációhoz kötött, amelyet a Témahét honlapján tudnak megtenni az iskolák.
Fotó: Canva