Itt az utolsó pillanat, hogy még friss, ropogós hónapos retket, és zsenge rukkolát vessünk és szüreteljünk a magaságyásainkban vagy szabadföldön. Igazán hálás konyhakerti növény a rukkola és a retek is. Talán furcsa, de ők is a káposztafélékhez tartoznak. Gyakorló magaságyáskertész lévén összegyűjtöttem tapasztalataimat, főleg e finomságok termesztésének buktatóit.
A káposzták sokrétűbbek, mint gondolnád!
MĂ©g ha elĹ‘ször meglepĹ‘nek is tűnik, bizony igaz: a retek Ă©s a rukkola rokonságban állnak egymással, sĹ‘t a káposztával is! LeszögezhetjĂĽk: a legváltozatosabb megjelenĂ©si formájĂş zöldsĂ©geink a káposztafĂ©lĂ©k. A következĹ‘k mind közĂ©jĂĽk tartoznak: fejes káposzta, kelkáposzta, karalábĂ©, karfiol, brokkoli, retek, kelbimbĂł, leveles kel, kĂnai kel, bordás kel, rukkola, mustár, torma, kerti zsázsa Ă©s repce. SokfĂ©lesĂ©gĂĽk valĂłszĂnűleg a tudatos, mestersĂ©ges szelekciĂłnak, nemesĂtĂ©snek köszönhetĹ‘, ugyanis Ă©vezredek Ăłta az emberi táplálkozás fontos rĂ©szei. Van, amelyiket a levelĂ©Ă©rt termesztjĂĽk, van, amelyiket a megvastagodott gyöktörzsĂ©Ă©rt, hĂłnaljgumĂłjáért vagy az átalakult virágzatáért. Közös jellemzĹ‘jĂĽk ugyanakkor a szervezetre gyakorolt pozitĂv hatásuk. Magas rost- Ă©s vitamintartalommal bĂĽszkĂ©lkedhetnek, számos nyomelem termĂ©szetes forrásai, Ă©s antioxidánskĂ©nt is működnek.
Sok elĹ‘nyös Ă©lettani tulajdonságuk ellenĂ©re nem kerĂĽlnek elĂ©gszer az asztalunkra. A káposzta hallatán sokan rögtön a fejes káposztára asszociálnak, errĹ‘l pedig olyan „kĂmĂ©lĹ‘ Ă©telekre”, mint a töltött káposzta vagy a káposztás kocka… Ha a fejes káposztát nem tudjuk beĂ©pĂteni az Ă©tkezĂ©seinkbe, helyette a káposztafĂ©lĂ©k számtalan egyĂ©b fajtájábĂłl válogathatunk! Esetleg találhatunk olyat is, amellyel a gyerekeket sem fogjuk elĂĽldözni a közös ebĂ©d mellĹ‘l.
Azt tudtátok, hogy genetikai tĂ©nyezĹ‘k is közrejátszanak abban, hogy viszolyogva fogadjuk-e e szuperĂ©lelmiszerek ĂzĂ©t? A káposztafĂ©lĂ©kben (keresztesvirágĂşakban) találhatĂł glĂĽkozinolát vegyĂĽletet a „szuperĂzlelĹ‘k” kellemetlennek Ă©rzik. Számukra keserű lehet a brokkoli vagy a karfiol is. A keserű Ăz Ă©rzĂ©kelĂ©sĂ©re bekapcsol az Ĺ‘si vĂ©szvillogĂł: vigyázat, ezek az Ă©telek mĂ©rgezĹ‘ek! ValĂłjában Ă©ppen az ellenkezĹ‘je igaz, nagyon is egĂ©szsĂ©gesek! IdĹ‘be telhet, amĂg az ĂzĂĽkre Ă©rzĂ©kenyek hozzászoknak fogyasztásukhoz. A gyerekek is ebbe a csoportba tartoznak.
Mindenképp próbáljuk ki! Egy-két trükköt azonban nem árt ismerni a káposzta termesztésével kapcsolatban
A káposztafĂ©lĂ©k kiskerti termesztĂ©se kihĂvások elĂ© állĂtja a kezdĹ‘ hobbikertĂ©szt, többek közt azáltal, hogy igen sok kártevĹ‘jĂĽk ismert. HĹ‘igĂ©nyĂĽk ugyanakkor lehetĹ‘vĂ© teszi, hogy vegyes kultĂşrás ágyásainkba akár a teljes szezonban helyet kapjanak, Ă©s mĂ©g a tĂ©li idĹ‘szakban, a fagyok beállta után is biztosĂtsák a friss vitaminforrást.
EzĂ©rt is javaslom, hogy prĂłbálkozzunk a termesztĂ©sĂĽkkel! Az alábbi kĂ©trĂ©szes válogatásban összegyűjtöttem nĂ©hány növĂ©nyt, melyekkel kezdĹ‘ hobbikertĂ©szek is bátran kĂsĂ©rletezhetnek a magaságyásokban. A káposztafĂ©lĂ©k ĂĽltetĂ©sĂ©nĂ©l arra mindig figyeljĂĽnk, hogy a család kĂĽlönbözĹ‘ tagjai ne kerĂĽljenek egymás szomszĂ©dságába, sĹ‘t ha lehet, kĂĽlön ágyásokba tervezzĂĽk Ĺ‘ket! Ne adjunk plusz esĂ©lyt a kártevĹ‘knek az összeĂĽltetĂ©ssel!
A cikk első részében két olyan növényről lesz szó, melyeket előveteményként és másodvetésben – márciustól május végéig, majd augusztusban vagy szeptemberben újra – termeszthetünk, ezáltal jól beilleszthetők a magaságyásos vetésforgóba. Erőteljes növekedésüknek hála a türelmetlen kertészek kedvencei lehetnek.
A (hĂłnapos) retek
A legkönnyebben termeszthetĹ‘ keresztesvirágĂş zöldsĂ©g, amelynek minden vetemĂ©nyeskertben helye van! A legelsĹ‘ zöldsĂ©gfĂ©le kora tavasszal, amely az ágyásbĂłl az asztalra kerĂĽlhet, ne fosszuk hát meg magunkat ettĹ‘l az Ă©lmĂ©nytĹ‘l! Már csak azĂ©rt is javaslom saját termesztĂ©sre, mert az igazi, roppanĂłs ĂzĂ©lmĂ©ny leginkább a frissen szĂĽretelt retek sajátossága. (Bizonyára tapasztaltuk már, milyen gyorsan puhul hűtĹ‘ben tárolva.) ĂŤgy hát a legegyszerűbb, legegĂ©szsĂ©gesebb Ă©s legköltsĂ©ghatĂ©konyabb megoldás magunknak termeszteni Ă©s frissĂ©ben elfogyasztani! TermesztĂ©se tĂ©nyleg nem igĂ©nyel semmilyen extra feltĂ©telt vagy speciális tudást, Ăgy ha eddig nem tettĂĽk, már vethetjĂĽk is Ĺ‘ket a magaságyásba! A most elvetett retek 3-4 hĂ©t alatt fogyaszthatĂłvá Ă©rik.
A hĂłnapos retek kĂĽllemĂ©ben változatosabb, mint amihez a zöldsĂ©ges standok szoktattak bennĂĽnket. A szabályos gömb alakĂş mellett megtalálhatĂł a hosszĂşkás, csĂpĹ‘sebb verziĂł (pl. francia reggeli), Ă©s nem csak a jĂłl ismert pink szĂnben terem. SzemĂ©lyes kedvencem a szĂnes retekcsokor. Több vetĹ‘mag-forgalmazĂł kĂnálatában elĂ©rhetĹ‘, majd a tányĂ©rra kerĂĽlve a szemĂĽnket is jĂłllakatja.
Meddig roppanĂłs a retek?
A retek fagyĂ©rzĂ©keny, de hidegtűrĹ‘, március, április környĂ©kĂ©n már vethetjĂĽk az ágyásokba. A fĹ‘vetemĂ©ny Ă©rkezĂ©sĂ©ig le is terem. Meleg nyári hĂłnapokban viszont ne vessĂĽk, mert a meleg hatására magszárba szökken, Ă©s nem nevel fogyaszthatĂł gumĂłt. (Vannak viszont hosszabb tenyĂ©szidejű retekfajták, amelyekkel nyáron is prĂłbálkozhatunk). ĂśltessĂĽnk mellĂ© salátát, amely segĂt távol tartani a földi bolhákat Ă©s megĹ‘rizni a retek zsengesĂ©gĂ©t. És ne növesszĂĽk Ĺ‘ket tĂşl! A 2–4 centi átmĂ©rĹ‘jű termĂ©s már fogyaszthatĂł. Ha a retek szára vastagodni kezd, a gumĂł fássá válik. Ez május vĂ©gĂ©n, tĂşl sűrű vetĂ©s esetĂ©n jellemzĹ‘. Ha ez bekövetkezik, inkább hagyjuk, hogy virágot neveljen, Ă©s fogjunk rĂłla magot a következĹ‘ Ă©vi termesztĂ©shez! A repedĂ©s, pudvásodás megelĹ‘zhetĹ‘ a rendszeres locsolással. A növĂ©ny magas vĂzigĂ©nyĂ©rĹ‘l ne feledkezzĂĽnk meg!
A szabadföldi termesztĂ©ssel szemben a magaságyásban soha nem tapasztaltam a retek „kukacosodását” (valĂłjában a gyökĂ©rlĂ©gy vagy a káposztalĂ©gy lárváirĂłl van szĂł). A keresztesvirágĂşak tipikus kártevĹ‘je, a földibolha viszont megjelenhet (általában meg is jelenik) a magaságyásban is. A retek zsenge leveleit dĂ©zsmálja, amelyen aprĂł lyukakat láthatunk. SzĂłrványos jelenlĂ©tĂĽk nem károsĂtja a termĂ©st. Nagyobb kárt okozhat azon káposztafĂ©lĂ©k esetĂ©ben, amelyeket a levelĂĽkĂ©rt termesztĂĽnk, mint pĂ©ldául a rukkola.
A földibolha kifejezés gyűjtőnév, több faj összefoglaló megnevezésére szolgál. Olyan parányi bogarakra használjuk, amelyek ugrani is képesek, ennyiben mutatnak hasonlóságot a bolhával. A keresztesvirágú növények leveleit rágcsálják, túlszaporulatuk károkat okozhat a veteményesben.
Rukkola, más néven borsmustár
Egy korábbi cikkben már szĂł esett arrĂłl, milyen hasznos szervezetĂĽnk számára a rukkola. Ha eddig nem kokettáltunk a gondolattal, most elárulom: nagyon egyszerűen termeszthetĂĽnk magunknak! Akár magaságyásban, akár az erkĂ©lyen egy balkonládában, kis terĂĽleten is nagy hozamot Ă©rhetĂĽnk el. A rukkola házi előállĂtása a retekhez hasonlĂłan azĂ©rt is ajánlott, mert a tárolása nehĂ©zkes, a letĂ©pett levelek nagyon gyorsan megfonnyadnak. VessĂĽk hát magrĂłl az ágyásainkba, Ă©s 3 hĂ©t mĂşlva már szedhetjĂĽk is a friss salátába valĂłt!
A markáns ĂzvilágĂş rukkola erĹ‘teljes növekedĂ©sű, igĂ©nytelen, elĹ‘- Ă©s utĂłvetemĂ©nykĂ©nt egyaránt termeszthetĹ‘. A retekhez hasonlĂłan meleg nyári hĂłnapokban magszárba szökken, ettĹ‘l az Ăze csĂpĹ‘sebbĂ© válik. Ha a szárát visszacsĂpjĂĽk, kĂ©sleltethetjĂĽk a folyamatot. De Ă©rdemesebb ilyenkor már kiszedni az ágyásokbĂłl, Ăgy átadhatja helyĂ©t a paprika- Ă©s a paradicsompalántáknak. Addig is a szĂ©lsĹ‘ leveleket folyamatosan szĂĽretelhetjĂĽk, amelyek helyett a növĂ©ny Ăşjakat növeszt.
A rukkola termesztĂ©sĂ©vel kapcsolatban egyetlen nehezĂtĹ‘ tĂ©nyezĹ‘ a földibolhák megjelenĂ©se. Tapasztalataim szerint a kedvenc csemegĂ©jĂĽk… A fiatal leveleket cakkozzák, ettĹ‘l kevĂ©sbĂ© lesz gusztusos ez a leveles zöldsĂ©g. A földibolhák elleni termĂ©szetes vĂ©dekezĂ©si eszköz a fahamu, vagy használhatunk ragasztĂłcsapdát a kis szárnyasok befogásához. Kis egyedszám esetĂ©n növĂ©nytársĂtásokkal is vĂ©dekezhetĂĽnk: a retek Ă©s a rukkola mellĂ© ĂĽltessĂĽnk salátát vagy spenĂłtot! Ă–ntözzĂĽnk rendszeresen, ezzel is gyĂ©rĂthetjĂĽk az állományt. És ne szegje kedvĂĽnket, ha a tavaszi termesztĂ©s nem jött be! PrĂłbálkozzunk az Ĺ‘szi vetĂ©ssel, ekkorra már a földibolha-inváziĂł lecsillapodik!
Fotók: Greendex/Skultéti Bernadett