A múlt héten lépett hatályba az a törvény, mely az élelmiszerpazarlás elleni harc részeként bírsággal sújtja a túl nagy éttermi adagokat és megtiltja a népszerű zabálós videókat.
Hszi Csin-Ping kínai elnök nemrég az ország élelmiszerbiztonságát fenyegető, „szorongató” problémának nevezte az élelmiszerpazarlást. Tavaly már országos kampányok folytak a témában, most pedig jogszabályba is ültették a kérdést.
A rendelkezés elsősorban az éttermeket készteti arra, hogy jobban odafigyeljenek az adagokra. 1550 dollárig terjedő bírság sújthatja ugyanis azokat az éttermeket, melyek túlzott mennyiségű ételt tesznek a vendégek tányérjára, illetve félrevezetik a fogyasztókat az adagok méretét illetően.
A szabályozás mellett egyes éttermek önként is részt vesznek a mozgalomban. Egy étterem például a bejáratnál megméri az vendégek súlyát és ehhez igazítja a személyre szabott adagok méretét.
A törvény értelmében illegálissá válnak az úgynevezett mukbang vagy zabálós videók, amelyek óriási népszerűségnek örvendenek világszerte. Ezek lényegében abból állnak, hogy az influencerek végtelen mennyiségű vagy épp furcsa ételt esznek és ezeket közvetítik.
Ennek megfelelően a vonatkozó videókat már el is tüntették több felületről, például a kínai TikTokról vagy a Douyin nevű helyi videómegosztó portálról.
Az állami média szerint Kínában évi 35 millió tonna élelmiszer végzi a kukában. Ez még jóval alatta marad az Egyesült Államok 66 millió tonnás értékének, de a különbség gyorsan apad.
Kínában az élelmiszerpazarlás részben a hagyományokból fakad. A családi vagy üzleti rendezvényeken a házigazda általában a szükségesnél jóval több élelmiszert készítenek vagy rendelnek, hogy ezzel hangsúlyozzák vendégszeretetüket esetleg azt, hogy mennyire tehetősek.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(Vice)