A tavalyi duplájára és hosszú szezonra is számíthatnak idén a kajszibarack-termesztők.
Nagy István agrárminiszter a közösségi oldalán feltöltött videójában elmondta, hogy idén korábban kezdődött és tovább tarthat a kajszibarack szezonja. Magyarországon jelenleg 1731 termelő foglalkozik ennek a gyümölcsnek a termesztésével, összesen 4938 hektáron. Az elmúlt években a termőterület is jelentős növekedést mutatott, ami a kultúra növekvő népszerűségét és gazdasági jelentőségét is jelzi – ismertette a miniszter, hozzátéve, hogy a kajszibarack termesztése sokszínűsége miatt fontos része a magyar mezőgazdaságnak.
Azon dolgozunk, hogy a termelők minél stabilabb feltételek között növelhessék terméshozamukat, és megfelelő támogatást kapjanak a fejlesztéseikhez.
A miniszter szerint az idei évben a klímaváltozás hatására korábban, május második felében megkezdődött a korai fajták betakarítása, és a gazdák átlagosan 16-18 ezer tonna gyümölcsöt várnak.
„Az Agrárminisztérium az új Közös Agrárpolitika keretein belül jelentős támogatási rendszert épített ki a kajszibarack-termesztők számára, amely legalább 50 százalékos, de maximum 65 százalékos forrásintenzitással segíti elő a vállalkozások fejlesztési elképzeléseit. Ezek a támogatások a csemete megvásárlásától kezdve egészen a feldolgozott késztermék előállításáig terjednek ki” – emlékeztetett Nagy István.
A kajszibarack frissen fogyasztva kiváló antioxidáns-forrás, magas béta-karotin-, valamint A-, C– és E-vitamin-tartalommal bír, emellett fontos szerepe van a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében és az általános egészségünk fenntartásában. „Érdemes tehát fogyasztani, érdemes vásárolni, most van itt a szezonja” – hívta fel a figyelmet a miniszter.