Február 4-én lobban fel a láng Pekingben, hogy hivatalosan is kezdetét vehesse a 24. téli olimpia. Abban viszont mindenképpen ez az olimpia lesz a első, hogy még sosem rendeztek téli olimpiát természetes hó nélkül.

Bár pekingi téli olimpiának hívjuk, a havas versenyek nem a kínai fővárosban, hanem a Góbi-sivatag közelében fekvő Csangcsiakouban illetve Jencsingben lesznek megrendezve. Ezek egyike sem hóbiztosságáról híres, így a versenyek megrendezhetősége érdekében rengeteget hóágyúzzák a helyszíneket.

Ennek fenntarthatósága több szempontból is kérdéses. Ahogy azt a Strasbourgi Egyetem földrajzprofesszora, Carmen de Jong megfogalmazta:

„Ez lehet minden idők legkevésbé fenntartható téli olimpiája. A mesterséges hó elkészítése víz- és energiaigényes, károsítja a talajt és eróziót okoz”.

Épp a napokban írtunk a műhóról, bemutatva, hogy egységes álláspont még nem alakult ki a kérdésben. A szakemberek elismerik káros hatásait, igaz számos pozitívum is kapcsolódik hozzá. Azt persze hozzá kell tenni, hogy az a cikk az alpesi síturizmus 21. század második felében várható körülményeiről szólt.

A mesterséges hó létrehozásához nagy mennyiségű vizet és energiát kell felhasználni, valamint szükséges vegyszerek hozzáadása a fagypont növelése és a hó szerkezetének javítása érdekében. Ez rövidtávon hasznos és csökkenti a negatív hatásokat (pl. albedó, hűtőhatás, lefolyás/víz utánpótlás stb.), hosszútávon viszont fokozza az éghajlatváltozást.

Mindenképpen a műhó ellen szól, legalábbis a mostani olimpia esetében, hogy Csangcsiakou esetében egy olyan helyszínről beszélünk, mely egyébként is vízhiányban szenved.

A terület januári csapadékátlaga 4 mm körül alakul, a szükséges hómennyiséghez viszont nagyjából 2 millió köbméter vízre van szükség. Ez megfeleltethető 800 olimpiai úszómedence vízmennyiségének. Ráadásul a szervezők nem csak a versenypályákat, hanem a környező hegyoldalakat is hóágyúzzák, csupán azért, hogy a közvetítésekben jól mutassanak.

A 24.hu cikkében Richard Butlert, a glasgow-i Strathclyde Egyetem turisztikai professzorát idézte, aki szerint a mostani olimpia világosan megmutatja, hogy a fenntartható kifejezés mennyire elcsépelt és haszontalan. Szerinte gazdasági, hatalmi és politikai érdekek összejátszásának lehet csak az eredménye, hogy olyan országok rendezhetnek téli olimpiát, ahol nincs elegendő hó.

hirdetés
Exit mobile version