Ma már saját otthonhoz jutni nem könnyű, egy idő után pedig sokan vágynak a nagyobb térre, több lehetőségre. Az ingatlanárak nem mindig harmonizálnak ezzel a vággyal, így sokan néznek kedvezőbb megoldások után. Ilyen a konténerház is, ami ráadásul újrafelhasználható és élhető opció lehet.
A konténerházak kétségtelenül nagy népszerűségnek örvendenek, legalábbis sokak érdeklődését felkeltik. Habár a kivitelezésig nem sokan jutnak el, ez betudható az információszerzés elmaradásának vagy a konténerházzal kapcsolatos ismeretek felületességének is. Nem olyan népszerű, mint a faház, de jóval népszerűbb, mint a vályogház.
Vajon mi lehet ennek az oka?
Jó eséllyel az, hogy mindenki a legolcsóbb és legtartósabb megoldást keresi, azonban az építkezés árai, az óriási kereslet az ingatlanok iránt kinyitják azokat a kapukat is, amelyekre elsőként senki sem gondolna. A KSH adatai alapján 2024-ben a vidéki ingatlanok iránti kereslet élénkült annak ellenére, hogy az ingatlanok országos átlagára emelkedett. Jogosan merülnek fel az esetleges alternatívák a grafikonokat vizsgálva, hiszen évről évre drágább mulatság saját otthonhoz jutni.
A konténerház alapvetően egy acélból készült doboz, amelyet hagyományosan áruszállításra használnak. A konténerház pontosan az, aminek hangzik: egy normál szállítókonténerből vagy konténerekből kialakított lakótér, amely néha több konténer összehegesztését is jelenti, hogy így szélesebb vagy magasabb legyen a szerkezet. Mindezt úgy alakítják át, hogy a legtöbb elem benne legyen, ami egy hagyományos házban is megtalálható.
A faházak iránti kereslet egyre nő, de a konténerházak iránti érdeklődés is élénkebb. De kinek érdemes konténerházban gondolkodnia? Mik az előnyei, hátrányai, és mégis mennyibe kerül egy ilyen otthon?
A konténerház előnyei
Ha nem a nagy ház a cél, akkor egy konténerház éppen elegendő lehet lakhatás (vagy nyaralás) céljából. Számos előnye van, amely vonzóvá teheti.
Tartós és szilárd
A konténerek kemény, hullámos acélból készülnek, amely ellenáll a szélsőséges időjárásnak és az állandó mozgásnak. Erős acélvázának, falainak, mennyezetének és padlójának hála nem hajlik el és nem mozdul el. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy egyes hidak Corten acélból készülnek!
Mivel a konténerek szállítás közbeni célja, hogy az árut megvédjék az időjárás szélsőségeitől (tengeren, vasúton és szárazföldön egyaránt), így otthonként is legalább ennyire megbízható.
Gyorsan felépül
A konténerház szállítása sokkal gyorsabban kivitelezhető, mint az átlagos új építésű fa- vagy betonvázas házé. A konténerek kisebb méretűek, mint a legtöbb otthon. Ráadásul magát a konténerszerkezetet (a keretet) már legyártották, és már csak módosításra van szükség ahhoz, hogy élhető legyen. Egy ilyen lakóhely megépítése 2–3 hetet vesz igénybe.
Hordozható otthon
A konténerház másik előnye, hogy hordozható, acélváza miatt pedig nem kell attól tartani, hogy szállítás közben esetleg elhajlik vagy elmozdul. Egy szállítható otthon sokak számára lehet csábító, mindenesetre nem feltétlenül ez az elsődleges szempont egy lakrész kialakításakor.
Kisebb költségek
A mai ingatlanpiacon talán az egyik legfontosabb tényező az ár. A választott anyagtól, kivitelezéstől és felületkezeléstől függően ez változó lehet, de annyi bizonyos, hogy a klasszikus házakhoz képest egy konténerház négyzetméterára 30%-kal kevesebb.
Ráadásul a konténeres otthon szerkezete vagy kerete már megvan, szemben nulláról való építkezéssel. Az árkalkulációnál a konténerek száma lehet mérvadó, hiszen nem mindegy, hogy egy vagy több konténerre lesz majd szükség.
Környezetbarát otthon
Ha abból indulunk ki, mennyi kihasználatlan konténer hever a világ kikötőiben, újrahasznosítás szempontjából nem is dönthetnénk jobban. Beolvasztás helyett lakásként funkcionálhatnak tovább ezek a konténerek, ilyen formán energia spórolható meg: egy 6 méter hosszú konténer esetében (itt közel 3500 kg acélról beszélünk) 8000 kw energiát spórolhatunk meg.
A társadalmi hasznosításuk már csak hab lenne azon a bizonyos tortán: a kiselejtezett konténerek rászorulók otthonaiként is szolgálhatnának.
A konténerház hátrányai
Azt is látni kell, hogy ha ennyire pozitív megoldás lenne, gombamód nőnének ki a földből a konténerházak. Tehát bőven léteznek hátrányai is ennek az épülettípusnak.
Gyenge hőszigetelés
Az acéllemezek miatt a benti hőmérséklet kontrollálása sokkal nagyobb kihívást jelent. Nyáron könnyen és gyorsan felmelegszenek ezek az otthonok, így speciális szigetelésre, szellőzésre és hűtésre van szükség.
Falburkolat, szellőzők és légkondi nélkül nem feltétlenül élhető megoldás, de ezt is lehet jól és hatékonyan alkalmazni.
Formai és szerkezeti kötöttségek
Értelemszerű, hogy egy konténer nagyjából egyféleképp nézhet ki. Emiatt, habár a kreativitás ezt felülírhatja, nem egy bárhogyan alakítható bájos otthon lesz belőle.
Ráadásul a méret is adott: létezik 8×20-as konténer (kb. 14 nm2), valamint 8×40-es (kb. 30 nm2), amelyek persze összeépíthetők, de nem a végtelenségig, így a méret sok esetben adott.
Kémiai szennyezettség, egészségügyi veszélyek
A régebbi, használt konténerek esetében fennáll a veszély, hogy vegyszereket használtak a kezelésére vagy a tengervíztől való védelme céljából. Emellett felütheti a fejét a rozsda is, amelyet minden esetben javítani kell. Az új konténerek esetében ez a veszély nem áll fenn, de így jóval nagyobb ökológiai lábnyomra kell számítani.
Engedélyeztetés
Mivel a konténeres otthonok szállítása meglehetősen új trend, a legtöbb városban nincs rájuk vonatkozó konkrét szabályozás. Ezért a zónázási és engedélyezési folyamat a szokásosnál tovább tart, vagy ezt akár meg is tagadhatják.
Az építési szabályzat magában foglalhat olyan elemeket, amelyeket egy klasszikus ház esetében nem biztos, hogy meg kell lépni (vízvezetékek, energiahatékonyság stb.) Emiatt érdemes az adott terület hatóságával egyeztetni.
Szakemberhiány és építési kihívások
Mivel ezeket nem lakóhelyiségnek tervezték, átalakításuk szakértelmet kíván. Ellentétben a favázas szerkezetekkel, ahol az otthont az alapoktól építik fel, és helyet hagynak az ajtóknak, az ablakoknak, a vízvezetékeknek stb., a szállítókonténerek módosításához nyílásokat kell vágni az acélfalakba, és a fürdő kialakításához is nagyfokú kreativitás kell.
A rozsdásodás miatt körültekintőnek kell lenni, megfelelő védőfestéket szükséges használni, mivel a nedvesség könnyen utat törhet magának, a rozsda pedig ronthatja a szerkezetet. Ezekhez nem minden szakember ért, itthon is kevés a kivitelező, aki tudja, hogyan alakíthatók át a konténerek a megfelelő módon.
Konténerházak engedélyezése Magyarországon
Az engedélyeztetést sokszor kemény jogi procedúra kísérheti. Miért? A konténerház – mint jogi fogalom – nem létezik Magyarországon. A konténerből épített otthont általában szendvicspanellel burkolják, illetve igényesebb kivitelezés esetén szerelt falburkolattal borítják. Mivel a konténerotthonok igen sajátos épületek, nem felelnek meg a családi ház követelményeinek, így az előírásokat betartani meglehetősen nehézkes.
Emiatt sokkal inkább alkalmasak nyaralónak, értékesítési pontnak vagy irodának, mivel az energetikai követelmények teljesítése meglehetősen problémás.
Mivel minden lakóépület engedélyköteles, ez alól a konténerház sem kivétel. Ahhoz, hogy rendeltetésszerű használatot könyvelhessünk el, célszerű egy építésszel egyeztetni és minden olyan kritériumnak eleget tenni, amelyek a szabályzatban szerepelnek. Ha ez nem történik meg, akár le is bontathatják a lakóépületet.
Minden esetben függ az adott település építési szabályzatától az, miképp kell felépíteni a konténerházat. Az elhelyezése is az építési szabályzattól függ, ami szintén minden esetben eltérő lehet.
Konténerházötletek és jó példák
A világ számos pontján alkalmazzák a konténereket lakóotthonként, és vannak egészen elképesztő megoldások is.
- Egy Costa Rica-i konténerház például nyolc 40 méteres konténer felhasználásával változott át élhető és lenyűgöző otthonná, ahol ötvözték az ipari építészetet a fenntarthatósággal: napelemeket és természeti megoldásokat vetettek be.
- Dallasban nem kevesebb, mint 14 konténerből építettek fényűző otthont. A texasi konténerház betonalapra épült, és kétségkívül nem egy átlagos megoldás.
- Van, ahol a hagyományos faszerkezetet 11 acél konténerrel kombinálták: ez a nyugat-michigani konténerház beltéri és kültéri használatra készült.
- Van, ahol egy kihasználatlan hátsó udvart hasznosítanak, mint ennek a két szomszédos külvárosi konténerháznak az esetében Georgiában, amelyeknek közös a teraszuk.
- Családi, fényes otthon is válhat a konténerekből, ehhez három konténerre és sok munkára volt szüksége ennek az észak-karolinai dobozos házat megálmodó családnak.
Konténerházárak
A konténerházárak eltérőek lehetnek annak fényében, mire is szeretnéd használni az elkészült építményt. 3 millió forinttól akár 20 millió forintig is terjedhet egy kész ház ára (egy konténerből). De ez függ attól, hogy milyen anyagokat kell bevonni, hány évszakra tervezel. Így a négyzetméterár a 100 ezer forinttól a 400 ezer forintig változhat.
Egy négy évszakban használt, 100 nm2-es konténerház 40 millió forintba is kerülhet, ám itt számításba kell venni azt is, mennyiért építhető fel egy ugyanekkora klasszikus családi ház. Ehhez hozzátartozik a telepítés ára, amely 100 ezer és 600 ezer forint között mozog, a szállítási költség, amely függ a konténerek méretétől is.
Tehát összességében több esetben is jó megoldás lehet egy konténerház, amennyiben az adott településen engedélyezik, és megfelel az igényeidnek.