Nagy előrelépés a közutak menti zöldfelületek hazai szabályozásában
Nagy előrelépés a közutak menti zöldfelületek hazai szabályozásában

2024. március 15-én hatályba lépett az új, közutak menti zöldfelületekkel is foglalkozó Útügyi Műszaki Előírás, mely mostantól tekintettel van a klimatikus viszonyok változására is.

A közutak menti területen a növények, fák és facsoportok a tájékozódás eszközei is. Amellett, hogy az autóvezetők figyelmének fenntartását segítik, kedvező helyi és globális szintű környezeti, valamint klimatikus hatásokkal is rendelkeznek. Ilyen lehet az árnyékadó hatás, a szén-dioxid-megkötés, a vízháztartás javítása, vagy a besugárzás csökkentése.

A fás szárú növényzet az út konkrét védelmét is biztosítja azáltal, hogy az útterülettől távol tartja a szomszédos területeket művelők eszközeit, és megakadályozza az út területének „beszántását”. A növénytelepítés a szél hatásai ellen is (por- és hóátfúvás, szélerózió stb.) védelmet jelent és a talaj vízháztartását javítja. A növénytelepítés segítségével a veszélyes helyekre, csomópontokra, megállóhelyekre is fel lehet ezáltal hívni a figyelmet. Ezzel együtt a növények gondozása és körültekintő telepítése is fontos, hogy ne akadályozzák a közlekedők számára az út vagy a közlekedési táblák láthatóságát.

Áder János volt köztársasági elnök 2021-ben a MAÚT (Magyar Út- és Vasútügyi Társaság, közhasznú szakmai szervezet) Innovációs Konferenciáján tartott előadást a témáról, melyben felhívta a figyelmet a közutak mellett telepítendő növényzet előnyeire. Ezt követően dolgozni kezdtek a vonatkozó műszaki előírás aktualizálásán.

Az új ÚME, mint műszaki szabályozás csak a keretét és a lehetőségét teremti meg a közutak menti zöldfelületek tervezésének, telepítésének, és üzemeltetésének. A cél eléréséhez a szabályzáson túl továbbra is nagy szükség van az ismeretterjesztésre és a közutak menti növénytelepítés lehetőségének és fontosságának a hangsúlyozására.

A Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is számos előadás, és kerekasztal-beszélgetés hangzott el a természeti kincseinket megóvó, környezetbarát közlekedéssel kapcsolatban.

(MAÚT)

Fotó: Pixabay

search icon