Kvagga kagylĂł terjedt el a Balatonban
Kvagga kagylĂł terjedt el a Balatonban

A Magyar Kutatási Hálózat Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének munkatársai növekedési és testösszetétel-vizsgálatokkal igazolták, hogy a szénhidrát helyett a zsírraktározásra való átállás képessége lehet az oka az inváziós kvagga kagyló sikeres elterjedésének a Balaton táplálékszegény keleti (Siófoki-) medencéjében.

A kutatás eredmĂ©nyeit összefoglalĂł tanulmány a Freshwater Biology cĂ­mű szakfolyĂłiratban jelent meg – olvashatĂł a Magyar Kutatási HálĂłzat (HUN-REN) közlemĂ©nyĂ©ben. A kutatĂłk vizsgálatai szerint a Balatonban elĹ‘fordulĂł, közeli rokonságban lĂ©vĹ‘ versengĹ‘ inváziĂłs kagylĂłfajok (dreissenák), a vándor- Ă©s a kvagga kagylĂł között a lĂ©nyegi kĂĽlönbsĂ©g az utĂłbbi jobb alkalmazkodĂłkĂ©pessĂ©ge a táplálĂ©kszegĂ©ny környezethez.

A kvagga kagylĂł 2008-as megjelenĂ©sĂ©t követĹ‘en a tĂł parti övĂ©ben tömegesen elĹ‘fordulĂł vándorkagylĂł öt Ă©v alatt teljesen kiszorult a táplálĂ©kban szegĂ©ny SiĂłfoki-medencĂ©bĹ‘l, ugyanakkor a táplálĂ©kban gazdag Keszthelyi-medencĂ©ben a kĂ©t inváziĂłs kagylĂł továbbra is egymás mellett Ă©l – mutattak rá a közlemĂ©nyben.

A táplálĂ©kszegĂ©ny környezethez valĂł alkalmazkodás a csökkent szĂ©nhidrátkĂ©szleteket helyettesĂ­tĹ‘ zsĂ­r felhalmozásában Ă©rhetĹ‘ tetten, amire azonban csak a kvagga kagylĂł kĂ©pes. Ezt az is bizonyĂ­totta, hogy a táplálĂ©kban gazdag medencĂ©bĹ‘l a táplálĂ©kszegĂ©nybe telepĂ­tett állatok közĂĽl csak a kvaggák tudtak növekedni, miközben szĂ©nhidráttartalĂ©kaikat zsĂ­rra cserĂ©ltĂ©k

A tĂ©li idĹ‘szak (8 Celsius-fok alatti vĂ­zhĹ‘mĂ©rsĂ©klet) tĂşlĂ©lĂ©se szempontjábĂłl alapvetĹ‘ az állatok energiaraktárainak feltöltĂ©se, ezĂ©rt táplálĂ©kszegĂ©ny környezetben a kvagga kagylĂłnak az a kĂ©pessĂ©ge, hogy az anyagcsere-folyamatait át tudja állĂ­tani, elĹ‘nyt jelent a vándorkagylĂłval szemben.

A jelensĂ©g hasonlatos az oxigĂ©npalack nĂ©lkĂĽli magashegyi mászásokhoz ajánlott Ă©trendi felkĂ©szĂĽlĂ©shez. SzakĂ©rtĹ‘k a szĂ©nhidrátdĂşs táplálkozás helyett a zsĂ­rdĂşs, Ăşgynevezett ketogĂ©n diĂ©tát javasolják. Ez lehetĹ‘vĂ© teszi, hogy a táplálĂ©kfelvĂ©telre alkalmatlan magasságban – 8000 mĂ©ter felett -, ahol nagyon lecsökken az oxigĂ©nfogyasztás Ă©s erĹ‘sen megemelkedik a pulzus, a szervezet az ilyen környezetben gyorsan kimerĂĽlĹ‘ szĂ©nhidrátkĂ©szletek helyett a felhalmozott zsĂ­rbĂłl jusson elegendĹ‘ energiához.

(Balatoni Limnológiai Kutatóintézet)

search icon