A látogatók előtt született alpaka csikó a Szegedi Vadasparkban
A látogatók előtt született alpaka csikó a Szegedi Vadasparkban

A látogatók előtt született alpaka csikó a Szegedi Vadasparkban, a fekete kanca néhány perc után már lábra is állt – közölte közösségi oldalán az állatkert.

A Szegedi Vadaspark hivatalos facebook oldalán közzétett bejegyzés szerint, különleges élményben volt részük azoknak a látogatóknak, akik pár nappal ezelőtt a Vadaspark dél-amerikai teveféléinek kifutóinál sétáltak. A látogatóktól pár lépésre jött világra a szegedi állatkert legifjabb alpaka csikója. A kis alpaka szőre szinte teljesen koromfekete, csupán homloka és a pofája két oldala fehér színű. A szülés során komplikáció nem lépett fel, a kis kanca hamar talpra állt.

A Szegedi Vadasparkban – a magyarországi állatkertek közül egyedüliként – valamennyi dél-amerikai teveféle megtalálható, a vad vikunya és guanakó éppúgy, mint a háziasított láma és alpaka. Sokáig úgy vélték, hogy az alpaka és a láma egyaránt a guanakótól származik, mára azonban bebizonyosodott, hogy az alpaka őse a vikunya.

Az alpakát ötezer éve háziasították. Az 55-65 kilogrammos testtömegű állatok vérében magas a vörösvérsejtek száma, így alkalmazkodnak a ritka magashegyi levegőhöz. Dél-Amerikában az állat húsát, bőrét és tejét is hasznosítják, de egyre kedveltebb háziállattá válik Észak-Amerikában és Európában, nemcsak értékes szőre, hanem viszonylag egyszerű tartása miatt is. Ehhez hozzájárul, hogy közeli rokonánál, a lámánál kisebb termetű, és kevésbé is agresszív, sőt, némelyik kifejezetten barátságossá válhat a gondozójával.

A nőstény alpakák 11,5 hónapos vemhesség után hozzák világra utódjukat. A csikókat általában féléves korukban szokták elválasztani az anyjuktól. A kancák 16-18 hónapos, a csődörök kétéves koruk után vállnak ivaréretté. Az alpakák élettartama 15-20 év, de a legidősebb egyed 28 éves koráig élt. Gyapjuk igen jó minőségű, rendkívül finom szálú, kiváló hőszigetelő, nem zsírosodik és nem allergén.

A Vadasparkban kétévente nyírják az alpakákat, ezzel megkönnyítve a nyári meleg elviselését a számukra. Egy-egy példány egyszerre 2,5-3 kilogramm gyapjút is ad. Előfordult már az is, hogy a Szegedi Vadasparkban lenyírt alpakagyapjúból, a természetvédelmi mentőközpontban nevelt menyétkölyöknek készítettek hálózsákot.

A Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott állatfajaink védelme és fenntartása, melyet a Your Planet kiállítás mutatott be. A 18 szigetből álló tárlat több mint 6500 négyzetméteren kapott helyet, és különleges vizuális megoldásokkal tette kézzelfoghatóvá a fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokat, melyekkel az élővilággal együtt szembe kell néznünk.

(Szegedi Vadaspark hivatalos FB oldala)

Fotó: Canva

search icon