Évente kétszer, tavasszal és ősszel történik meg, hogy a nappalok és az éjszakák hossza megegyezik, tehát a napkelte és a napnyugta között 12 óra telik el.
Napéjegyenlőségnek nevezzük az év két azon fontos csillagászati pillanatát, amikor a napkorong középpontja a Földről nézve pontosan az Egyenlítő fölött található. Az északi féltekén a március 20. és 24. között bekövetkező eseményt tavaszi napéjegyenlőségnek, a szeptember 21. és 24. közé esőt pedig őszi napéjegyenlőségnek nevezzük.
Idén erre a napra esik az őszi napéjegyenlőség
2024-ben szeptember 22-én délután 2 óra 43 perckor kerül sor eme jeles eseményre. Ezen a napon beköszönt a csillagászati ősz, és innentől kezdve a sötétség átveszi az uralmat a világosság felett, egészen a téli napfordulóig, amikor az év leghosszabb éjszakája után ismét növekedni kezd a nappalok hossza.
Miért változik minden évben a dátum?
A Gergely-naptárban egy év 365 napból áll, azonban a Földnek ennél pontosan 5 órával és 48 perccel hosszabb idő kell ahhoz, hogy megkerülje a Napot. Ennek a különbözetnek a kiegyenlítése végett van szükség négy évente – azaz minden szökőévben – plusz egy napra, ez okozza a napéjegyenlőségek eltérő dátumát is. Ezen a francia oldalon például 1583 és 2999 között megtalálható minden őszi napéjegyenlőség pontos dátuma.
Jeles ünnep, köszönet Földanyának
Őseink ezen a napon a betakarítást, az aratást és a szüretet ünnepelték, hálát adtak a Földanyának az élelemért és a bőségért, ezzel együtt pedig elkezdtek felkészülni a hideg évszakra, a sötétre, a pihenésre és a befelé fordulásra. Az ünneplés a napéjegyenlőség napján kezdődött, és az első teliholdig tartott. Ehhez kapcsolódik a néphagyományban nagy jelentőségű Szent Mihály-nap is.
Mabon és Perszephoné
Az ősi kelták Mabonnak nevezték az őszi napéjegyenlőség eseményét, amikor az aratás és a betakarítás befejeztével kifejezték a hálájukat és a köszönetüket a termésért. Máglyákat gyújtottak, és rituálisan elégették egy férfiisten bábuját, amely a gabonaisten megsemmisítését jelképezte.
A görög mitológia is megőrizte az ősi istennőkultusz ünnepét. Az „Istenek Anyja”, azaz Démétér (Dia Máter) lánya, Perszephoné, a termékenység és a termés istennője (bár kicsit később, november 1-jén) leköltözik az alvilágba, és majd csak a tavasz kezdetén, februárban tér vissza újra.
Kiemelt kép: Canva