Néhány napja egy ausztráliai halálos medúzacsípés híre járta be a világsajtót. A queenslandi Mackay közelében található tengerparton egy kamaszfiú veszítette életét egy halálos mérgű kockamedúza (Chironex fleckeri) csípésétől.
A tenger darazsaként is emlegetett kockamedúza a világ legmérgezőbb állatai közé tartozik. Ahogy az MTI írja, az áttetsző testű, négysarkú ernyővel rendelkező kockamedúza csápjai akár három méter hosszúak is lehetnek. A csápokat méreggel teli nematociszták borítják, amelyek erős fájdalmat okoznak. A csápok gyakran az áldozatra tapadnak, de ecettel eltávolíthatók. A csípések néhány percen belül bénulást, szívmegállást és halált okozhatnak.
A kockamedúzák leggyakrabban a melegebb hónapokban jelentenek nagy veszélyt Ausztrália tengerpartjain. A feljegyzések kezdete, 1880 óta legkevesebb 70 ember halálát okozhatták az országban.
De vajon kell-e hasonlótól tartanunk Európa tengereiben?
Európa tengereiben igen sok medúza él, ráadásul a szakemberek szerint elterjedésüknek kedvez a felmelegedés és a halászat is. Nagy szerencsénkre azonban a kockamedúzához hasonló, halálos mérgű faj egy sincs a kontinens körüli vizekben.
Ezzel együtt nem baj, ha odafigyelünk rájuk a strandoláskor. Bár a medúzák gyönyörűek, a nem halálos mérgű fajtákat sem ajánlatos simogatni. Az állatok ezt könnyen támadásnak értelmezhetik, és védekezésül megcsíphetnek, ami nem csak kellemetlen, de fájdalmas is lehet.
Csípés esetén a legjobb amit tehetünk, hogy tengervízzel tisztítjuk a sebet, utána pedig jéggel hűsítjük amíg a fájdalom némileg lanyhul.
Figyeljünk oda nyaraláskor
Ha Európánál távolabbi tájakra indulunk, érdemes informálódni azokról a veszélyekről, melyeket a helyi természet tartogathat számunkra. Nem kell persze végigrettegni a nyaralást, vagy épp kihagyni a strandolást, de például a medúzák tekintetében olyan országokban mint Thaiföld, vagy a fent említett Ausztrália, érdemes a szokásosnál jobban odafigyelni.
Akár gazdasági hasznot is hajthatnának
A meduzák szervezete, mely 95%-ban vízből áll, olyan értékes tápanyagokat tartalmaz, mint a foszfát, a nitrogén vagy épp a kálium. Egyes szerint épp ezért a jövőben a különös állatok felhasználhatók lehetnek a mezőgazdasági termelésben tápanyagutánpótlásra.
Ezen felül a kutatások azt is bebizonyították, hogy bizonyos medúzafélék – méreganyaguk eltávolítását követően – alkalmasak lehetnek étkezési célra is.