Ma már alapvetés, hogy egy város közepén is lehet legalább egy minimális veteményesed. A lakásod adottságaitól és a rendelkezésre álló helytől függően akár egész szép mennyiségű termést is össze lehet hozni. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a környezeti feltételeknek megfelelően válasszuk ki a termesztendő növényeket.
Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, a kertészkedés első kérdése arra kell irányuljon, hogy mit szeretnénk termeszteni. A kertészkedésnek, főleg, ha valaki kicsiben csinálja, elsősorban arról kell szólnia, hogy a kertész élvezze a munkát és annak a gyümölcsét.
Vegyük figyelembe termőhelyünk adottságait!
Termőhelyünk adottságai persze némileg behatárolhatják a lehetőségeinket. Nem nagyon lesz például paradicsomunk egy olyan gangon, ami egész nap árnyékban van, ezzel szemben eredményesen termeszthetünk például zellert, mángoldot vagy épp bokorbabot.
A másik véglet, a túl sok fény is probléma lehet, hiszen a növények is nehezen viselik a hősziget jelenséggel megfejelt nyári kánikulát. Az árnyékolást azonban többféle módszerrel is megoldhatjuk, akár kimondottan napfénykedvelő növényeket is használhatunk erre a célra. Utóbbiakra jó példa a levendula vagy a rozmaring.
Mibe ültessünk?
Az ültetéshez használhatunk klasszikus cserepeket, kaspókat is, de a rendelkezésre álló helytől függően akár elkészíthetjük saját Wicking-bed magaságyásunkat, melynél fel sem merülhet, hogy a növény bármilyen tápanyagból hiányt szenved, ráadásul néhány napra magára is lehet hagyni, hiszen megoldott a vízellátása is.
Mit ültessünk?
Ahogy nemrég megjelent, a témát alaposan körüljáró cikkünkben is írjuk, ez főként az igényeinktől és a termőhelyünk adottságaitól függ. Ezzel együtt ma már szinte bármit képesek lehetünk megtermelni városi körülmények között is. Kiváló példa az oszlopos gyümölcsfák esete, melyeknek helyigényünk szinte alig van, miközben sok ízletes gyümölccsel tudják meghálálni a törődést.