Nagy veszélyt jelentenek a túzokra a légvezetékek
Nagy veszélyt jelentenek a túzokra a légvezetékek

Fokozottan veszélyesek a túzokokra az élőhelyeiken található közép-és nagyfeszültségű vezetékek, amelyek miatt minden évben áldozatul esik néhány példány.

2023 júliusa és október eleje között azonban öt madár pusztult emiatt a Csongrád-Csanád vármegyei Montág-gyepen, amely az ott élő 25 példány jelentős része.

Repülő túzok, fotó: dr. Tokody Béla
Forrás: MME

A túzok fennmaradását sok veszélyeztető tényező fenyegeti, mint például az egyre jobban gépesített agrárgazdálkodás, az élőhelyvesztés, a szőrmés ragadozók fészekpusztítása és a légvezetékekkel történő ütközés.

Bár minden évben előfordul, hogy egy-egy túzok vezetékkel ütközik, de ami az elmúlt hónapokban történt a területen, arra soha nem volt még példa: 5 (!) túzok pusztult el nagyfeszültségű vezetékkel történő ütközés következtében a Csongrád-Csanád megyei Montág-gyepen, ahol mindössze egy 25 egyedet számláló állomány él.

A túzok az eurázsiai füves puszták faja, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület emblematikus madara. Nagytermetű madár, a kakasok súlya elérheti akár a 16 kg-ot is. Az egész világon veszélyeztetett madárfaj, hazánkban is fokozottan védett, pénzben kifejezett értéke 1.000.000 Ft. A hazai állomány mindössze 1480-1680 példány.

Az utolsó, október első napjaiban történt ütközést az MME helyi csoportja önkéntesének, Engi Lászlónak véletlenül sikerült lefotóznia is a balesetet, amelyre talán még nem volt példa hazánkban.

Vezetékkel ütköző túzok, fotó: Engi László
Forrás: MME

A kritikus területeken található középfeszültségű vezetéksorokat kezelni tudta a természetvédelem, azonban a 120.000 voltos vezetékek földkábelre történő cseréje szinte megfizethetetlen, csak néhány ország tudta ezt eddig megengedni magának, és ők is bizonyos szakaszokon.

A vezetékek láthatóságának fokozása, az éjszakai, reflektorral dolgozó mezőgazdasági gépek korlátozása talán jó megoldás lehet a veszélyeztetett területen, ahol az elmúlt 30 évben felére csökkent a túzok helyi állománya.

(forrás: MME / Dr. Tokody Béla)
Kiemelt kép: Canva

search icon