Különleges élményben lehetett része április hónap utolsó szombatján azoknak a kutyarajongóknak, akik ellátogattak Óbudára, ahol a Great Dog szervezésében idén már másodszor került sor a King Charles Cavalier spánieltalálkozóra.
Az eseményre mintegy 150 kutyatulajdonos, azaz „Cavi-gazdi” regisztrált. Utóbbi elnevezés jóval kifejezőbben képes megragadni, mit is jelent, ha az embernek spánielje van. Jómagam a családtagjaimmal és két kutyusukkal, a Cavalier Pillével és a cocker spániel Rozival érkeztem. Nehéz ezt szavakkal érzékeltetni, de már az első perctől kezdve érezhető volt, hogy mindent átjár a kutyusokból áradó kedvesség és szeretet.
Habár ezen a délutánon a főszerep természetesen a bűbájos Cavaliereknek jutott, más kutyafajtákat is szeretettel vártak a szervezők az óbudai Blöki Bárban, amely tulajdonképpen egy hatalmas kutyafuttató, mancs alakú medencével a közepén. Természetesen nemcsak a kutyusokra, hanem a gazdikra is gondoltak, hiszen a bárban hideg italok, limonádék, koktélok és meleg étel is rendelkezésre állt, valamint kényelmes pihenő- és étkezőhelyek is növelték az idelátogatók komfortérzetét.
A gazdik természetesen válogathattak néhány, kutyás termékek forgalmazásával foglalkozó bolt kínálatából is, megismerkedhettek a többi kutyatulajdonossal, valamint érdekes előadásokat hallgathattak meg a spánielek gondozásával kapcsolatban. Az érdeklődők feltehették kérdéseiket állatorvosnak, kutyakozmetikusnak, sőt még kutyafotózásra is volt lehetőség. Az igazán vállalkozó kedvűek pedig egy kutya–gazdi páros akadályfutó versenyen is részt vehettek.
Kinek való a Cavalier?
Ahogyan az esemény főszervezője, Kocsis Gréta fogalmaz: „ez a kutyafajta otthon nyugodt, kiegyensúlyozott, társaságban aktív és barátságos”. Nem véletlen, hogy előszeretettel választják új családtagnak az egészen kicsi gyereket nevelő vagy sok lurkóval megáldott szülők is. Egy Cavaliert szerencsére nem könnyű kihozni a sodrából, kedves, játékos természete, intelligenciája és persze mérete miatt gyakorlatilag bárkinek ideális társa lehet. Még a neve is találó, hiszen franciául a cavalier lovagot jelent, és ezek a kutyusok valóban olyan odaadó, rajongó szeretettel viszonyulnak a gazdijukhoz, mint a középkori lovagok szívük hölgyéhez. Igazi gavallér módjára viselkednek társaságban is, a többi kutyával jól kijönnek, és viszonylag könnyen nevelhetők.
Magam is megtapasztalhattam, mennyire nyitottak ezek a bájos kutyusok, mivel valahányszor arra készültem, hogy lefotózzam egyiküket, már szaladt is oda hozzám üdvözölni és barátkozni.
A jó pár órányi programot jelentő találkozó során alig lehetett ugatást hallani, mert az ideérkező blökik úgy ismerkedtek és játszottak egymással, mintha régi ismerősök lennének. Ez is a fajtára annyira jellemző barátságos természetükből fakad.
A Cavalier története
Ezek a kis spánielek Angliában a királyi és nemesi családok nagy kedvencei voltak. Mária skót királynőt még a bitófához vezető utolsó útjára is elkísérte a spánielje. Mária unokája, I. Károly és dédunokája, II. Károly – akikről a fajta a nevét kapta – szintén szerette a kicsi kutyákat. Azt mondják, hogy II. Károly király, aki 1660-tól 1685-ig uralkodott, sehová sem ment legalább két-három spániel nélkül. Még azt is elrendelte, hogy a spánielek minden nyilvános helyen, így a parlament épületében is megjelenhessenek. Állítólag ez a rendelet még ma is érvényben van Nagy-Britanniában.
II. Károly halála után a spánielek népszerűsége csökkent, és a mopsz típusú kutyák lettek az új királyi kedvencek. A kordivatnak megfelelően a King Charles spánieleket is ezekkel a fajtákkal keresztezték, és végül kialakult egy rövidebb orrú, domborúbb koponyájú, előre néző szemű fajta, az úgynevezett toy spániel, amely a 19. század közepére olyan elterjedtté vált, hogy a korábbi évszázadok festményein ábrázolt King Charles spánielek szinte teljesen eltűntek.
Az 1920-as években aztán egy Roswell Eldridge nevű amerikai úr Angliában olyan spánielek után kezdett kutatni, amelyek hasonlítottak a régi festményeken láthatókra. Még jutalmat is felajánlott annak, aki be tud mutatni egy ilyen küllemű kutyust. 1928-ban Miss Mostyn Walker bemutatott neki egy Ann’s Son nevű kutyát, elnyerve ezzel a jutalmat, és újraélesztve a fajta iránti érdeklődést. A hivatalosan is bejegyzett kutyafajta a Cavalier King Charles spániel nevet kapta, a Cavalier név előtaggal különböztetve meg a rövidebb orrú, kerekebb pofijú változattól.
A Cavalier színei
A Cavalier King Charles spániel négyféle színben létezik:
- Blenheim: gazdag gesztenyebarna szín gyöngyházfehér alapon. Néhány Blenheimnek van egy hüvelykujj alakú gesztenyebarna pötty a homloka tetején, amelyet rozettának neveznek.
- Tricolor: fekete jegyek fehér szőrön, barnás jegyekkel a szemek felett, a pofán és a farok alján.
- Fekete–barna: fekete, barna jegyekkel a szemek felett, a pofán, a fülek belsejében, a mellkason, a lábakon és a farok alsó részén.
- Rubin: egyszínű, gazdag vörösesbarna szín, fehér foltok és jegyek nélkül.
A Blenheim a leggyakoribb szín, amely nevét a Blenheim-palotáról, a Marlborough hercegek vidéki birtokáról kapta. Itt a vörös–fehér toy spánielek egy törzsét tenyésztették tovább, ezért az ilyen színezetű Cavalier King Charles spánieleket ma Blenheimnek hívják.
Öleb vagy vadászkutya?
Tény és való, hogy a King Charles spániel eredetileg a királyi udvarok kedvelt szobakutyusa volt, például Viktória királynő többnyire a karjában hozta-vitte magával kedvenc spánieljét, Dash-t. A Cavalierek ennek megfelelően lakásban is tarthatók, és imádnak ölben lenni, szeretik a simogatást, és gyakran el is alszanak a gazdijuk karjaiban. Ugyanakkor a spánielekre jellemző vadászösztön bennük is megvan, így előfordulhat, hogy megpróbálnak becserkészni apróbb rágcsálókat vagy madarakat. Ha kertben vagy félig kertben tartjuk a Cavalier kutyusunkat, de nem szeretnénk a lábtörlőnkön hódolata jeleként ott hagyott tetemeket találni, próbáljunk minél többet játszani vele. Különösen fiatalabb korban elég nagy a mozgásigénye, így akár futni vagy túrázni is magunkkal vihetjük. A találkozó szervezője, Gréta is rendszeresen együtt sportol Lora nevű kedvencével. Ő maga „Cavi-cross”-nak hívja ezt a mozgásformát, amikor is egy speciális hám segítségével tudnak együtt futni, sőt akadályokon is át szoktak mászni. Érdekes egybeesés, hogy épp a találkozó napján tartották a Hard Dog Race elnevezésű kutyás futóversenyt.
Egy kis jótékonyság
A sok szórakozás és a kutyatartással kapcsolatos hasznos előadások mellett egy jótékonysági tombolasorsoláson is részt vehettek a Cavalier-tulajdonosok. Természetesen rengeteg kutyás ajándék talált gazdára, de ami a legfontosabb, hogy Gréta és a Great Dog cég a tombola teljes bevételét felajánlotta a mentett Cavalier kutyusok rehabilitációjának céljára. Sajnos nagyon sok illegális szaporító tartja rossz körülmények között a különböző fertőzésekkel küzdő vagy a sok császármetszéstől legyengült, beteg kisállatokat. Éppen ezért nagyon fontos megértetni a leendő gazdikkal: a felelős állattartás ott kezdődik, hogy megfelelő, megbízható kennelből választunk kiskutyát, akinek látjuk a szüleit, az életkörülményeit. Egyrészt így azokat támogatjuk, akik maguk is felelősségteljes módon szaporítják az adott fajtát, másrészt ezzel biztosíthatjuk, hogy ne genetikai vagy más veleszületett rendellenességtől szenvedő kisállatot, hanem egészséges kutyát kapjunk, aki minél tovább a családunk tagja lehet majd.
Még több kutyás program
Cavalier-találkozóra legközelebb ősszel kerül sor, illetve várható egy Halloween témájú program is, ahol jelmezverseny keretében mérethetik meg magukat a kreatív gazdik és kutyusaik.
Május 6-án a mentett és a keverék kutyusok kerülnek reflektorfénybe. A helyszín változatlanul a Blöki Bár lesz. Aki egy kellemes kutyás programra vágyik, és még segíteni is szeretne, feltétlenül látogasson el a Great Dog következő rendezvényére!
Bővebb információ ITT.