Rejtvényfejtő dongók
Rejtvényfejtő dongók

A londoni Queen Mary Egyetem szakértői bizonyították, hogy a poszméhek – vagy más néven dongók – úgy tanulnak meg rejtvényt megoldani, hogy megfigyelik társaikat.

A poszméhek nagyobbak, mint a méhek, testük szőrösebb, és nem termelnek mézet. Kevésbé agresszívek, ritkán csípnek, és sűrű szőrzetük, valamint szárnyaik erős rezgése miatt sok pollen tapad rájuk, így több virágpor szállítására képesek. De nem csak ezek a jó tulajdonságaik. Most kiderült, hogy rendkívül jó tanulók is – ha egymást oktatják.

A tudósok megtanították a poszméheket, hogyan bontsanak ki egy jutalmat (cukrot) tartalmazó dobozt. A poszméhek továbbadták a tudást a kolóniáikban élő többi egyednek, és kiderült, hogy ez a tanulási folyamat nagyobb hatással van a poszméhek viselkedésére, mint azt korábban gyanították.

A trükkös dobozt a fedél óramutató járásával megegyező irányba történő elforgatásával lehetett kinyitni egy piros fül megnyomásával, egy kékkel pedig a másik irányba lehetett a fedelet mozgatni. A kísérlet során pár betanított dongó megmutatta a többinek, hogy lehet kinyitni a dobozt. Az ezt figyelemmel kísérő méhek 98 százaléka később ugyanezzel a módszerrel képes volt a doboz kinyitására, vagyis megtanulták társaiktól a bevált módszert.

A poszméhek tehát szociálisan sajátították el a viselkedést, és nem maguk fedezték fel a megoldást. Dr. Alice Bridges, a kutatók vezetője elmondta, hogy:

a poszméhekről nem ismert, hogy a vadonban közös szokásaik, viselkedésük lenne, azonban a kísérletek során egy cselekménysorozat terjedését, átvételét és fennmaradását tapasztaltuk a poszméhcsoportokban, hasonlóan a főemlősöknél és madaraknál tapasztaltakhoz. Ezeknek a szociális rovaroknak a viselkedése a bolygó legbonyolultabb magatartásformái közé tartozik.

Más kísérletekben, ahol két módszert is bemutattak a doboz kinyitására, a megfigyelő méhek kezdetben mindkét szisztémát használták, de végül kikötöttek az egyik mellett, és a saját kolóniájukban az vált dominánssá. Ez a tanulmány mutatta meg tehát, hogyan alakulhat ki viselkedési minta a méhpopuláción belül. 

(Forrás: bbc)

search icon