
A dracéna – vagy hétköznapi nevén sárkányfa – igazán népszerű és magával ragadó növény. Dekoratív és rendkívül hasznos is, továbbá nemcsak a levegő szén-dioxid-tartalmát csökkenti, hanem a formaldehid, a benzol, valamint a xylol mennyiségét is. Cikkükben összegyűjtöttünk minden érdekességet erről a sokoldalú és hálás növényről.
A sárkányfa vagy sárkányvérfa (Dracaena) a spárgavirágúak rendjébe, azon belül a spárgafélék családjának alcsaládjába tartozó növénynemzetség. Korábban az agávéfélék családjába, más osztályozások pedig saját családba, a Dracaenaceae-be sorolták. Neve az ógörög δράκαινα, ’nőstény sárkány’ jelentésű szóból származik, amit az egyes fajainak felsértett törzséből kifolyó, megszáradva vörös színű gyantáról (a „sárkányvérről”) kapott. Mintegy negyven, főként óvilági trópusi cserje vagy fafaj tartozik a sárkányfák közé, melyek közül többet dísznövényként is tartanak.
Előfordulása
A sárkányfák elsősorban természetes környezetükben, Afrikában, a Kanári-szigeteken és Ázsiában fordulnak elő. Egyik legismertebb faja az Afrika keleti csúcsánál lévő Szokotra szigetén növő szokotrai sárkányfa. A másik a Kanári-szigeteken élő kanári sárkányfa. Valaha egybefüggő sárkányfaerdő borította Porto Santo szigetét is, ez azonban a helytelen erdőgazdálkodás eredményeként kipusztult, s csak Madeirán maradt meg néhány példány. A núbiai sárkányfa reliktum fajként pedig az Észak-Afrika keleti részén, a Vörös-tengerre néző sziklás hegyvidék lakója.
Megjelenése
A sárkányfa gyökere színes, sárga és narancssárga. Sokáig főleg ennek alapján különböztették meg a hasonló alkatú, de fehér gyökerű bunkóliliomoktól. A sárkányfák fajai két csoportba oszthatók. Az egyikbe a faméretű fajok tartoznak vaskos törzzsel, merev, széles alapú levelekkel; ezek félsivatagos területeken nőnek, és sárkányfák, üstökösfák néven ismertek. A másik csoportba kisebb, cserjeméretű fajok tartoznak karcsú szárral, hajlékony, szalag formájú levelekkel. Ezek esőerdők aljnövényzetében nőnek, és gyakran szobanövényként is tartják őket.
A sárkányfa legismertebb fajtái
Illatos sárkányfa
Az illatos dracéna az egyik legnépszerűbb sárkányfafaj, a kertészeti üzletek megannyi változatban forgalmazzák. Levelei szélesek és csíkosak, a törzs tetején látványos levélüstököt formáznak. A különbség egyébként az egyes változatok között főként a levelek és a leveleket díszítő csíkok színében rejlik.
Sávos sárkányfa
A sávos dracéna az egyik legismertebb sárkányfafaj, több változata is rendszeresen elérhető a kertészetek kínálatában. Szobanövényként legfeljebb 2 méter magasak lehetnek, míg természetes élőhelyükön pálma méretűre is megnőhetnek. Egyik alapfajának, a compactának jellemzője a sötétzöld levél, továbbá az alacsony és bokros növekedés. A janet craig változatnak pedig mutatós levélüstöke van, és magasabbra nő.
Tarka sárkányfa
A tarka dracéna világos helyen érzi igazán jól magát, ezért a teljesen napos helyeket inkább kerüljük, amikor a lakásban elhelyezzük. A növény számára az átlagos szobahőmérséklet teljesen megfelelő.
A sárkányfa gondozása és szaporítása
A dracéna gondozása az általános igényű szobanövényekéhez hasonló, ezért tartása igen egyszerű. Ráadásul az egyes fajták hasonló gondozást igényelnek, így könnyű dolgunk lehet bármelyik változatával.
Földje
A sárkányfa szereti a jó vízelvezetésű, enyhén savas, laza szerkezetű talajt. A növényt elegendő kétévente általános virágföldbe átültetni a gyökerek megfelelő növekedésének érdekében.
Fényigénye
A sárkányfa a világos, illetve félárnyékos helyeket kedveli igazán, így ne tegyük ki erős napsütésnek! A sima levelű változatokat tegyük félárnyékos helyre, és érdemes szem előtt tartani azt is, hogy a csíkos fajták mintája sok fény hatására kifakulhat.
Vízigénye
A sárkányfa földjét ne hagyjuk teljesen kiszáradni, de a növény ne is álljon vízben, mindig tartsuk közepesen nyirkosan! Nagyjából 3–5 naponta érdemes öntözni, ám a téli hónapokban kevesebbel is beéri. Nagyon fontos számára a kiegyensúlyozott öntözés, enélkül lehullhatnak a levelei, kirohadhatnak a gyökerei, vízhiány esetén pedig ki is száradhat.
Tápoldatozása
A tápoldatozást tavasztól nyár végéig rendszeresen végezzük el, kéthetente egyszer! Ősszel és télen elhagyható a művelet. Általános zöldnövény-tápoldattal vagy táprúddal kielégíthetjük a sárkányfánk tápanyagigényét.
Optimális hőmérséklet
A sárkányfák általános igényű szobanövények, ezért számukra a legideálisabb az átlagos szobahőmérséklet, ez 18 és 25 Celsius-fok közé tehető.
A dracéna visszavágása
A sárkányfáknak nincs szükségük rendszeres metszésre, azonban előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor érdemes lehet a fazonírozásukról gondoskodni. Pálmaszerű habitusuk fejlődésük során természetesen kialakul, viszont nem ritka, hogy tartási vagy egyéb problémából fakadóan felkopaszodnak, mivel leveleik megsárgulnak, megbarnulnak és lehullanak. A dekoratív megjelenésükből vesztett sárkányfák metszéssel elágazásra késztethetők, ezzel megújíthatjuk a növényeinket.
A metszés során akár a törzs egy része is eltávolítható, de akár a hajtások is annak érdekében, hogy a növény kívánt magasságát elérjük. A munkát érdemes a sárkányfa növekedési időszakában, azaz a tavasztól őszig tartó időszakban elvégezni, hiszen ekkor újbóli kihajtásuk mielőbb bekövetkezhet. A sárkányfa metszéséhez éles kést vagy metszőollót alkalmazzunk, így érhető el a tiszta, roncsolástól mentes vágási felület.
Szaporítása
Egyes fajok egyszerűen magról is szaporíthatók, de a tarka változatok csak fej- vagy szárdugványról, törzsdarabokkal, szaporítóágyban. Ha a dracéna megnyúlt, akkor csúcsos leveleit levághatjuk nagyjából 20–30 centiméteres hosszúságban, majd vízbe vagy nyirkos homokba téve meggyökereztethetjük, esetleg páraszekrénnyel vagy átlátszó fóliával segíthetjük a folyamatot. A törzs a vágás helyén szintén kihajt, és ha nem bánjuk, akkor a hajtás erős növénnyé fejlődik. De akár az egész törzset is feldarabolhatjuk, hogy ezek is a földbe dugva gyökeret ereszthessenek.
A sárkányfa betegségei
A sárkányfa betegségei elsősorban a nem megfelelő tartásból adódhatnak. A túl sok napfény például a dracéna leveleinek barnulásához vezethet. Mivel alapvetően melegkedvelő növény, nem bírja a fagyokat és a nagy huzatot sem, ezért nem javasolt teraszon tartással és kiültetéssel kísérletezni. A levelek megfakulása, végeik elszáradása a kevés napfény vagy a hideg miatt következhet be. Ilyenkor tegyük a növényt napfényesebb, melegebb helyre! A túlzott öntözést sem kedveli, ilyenkor a levelek lehullhatnak, a növény el is pusztulhat.
A sárkányfa ára
A sárkányfa ára mérettől függően 2000 forinttól akár 40.000 forintig is terjedhet. Hazánkban bármelyik kertészetben, illetve növényeket forgalmazó üzletben beszerezhetjük ezt az igen hálás és dekoratív növényt.
Fotók: Canva