Tekintsünk érző lényként az óceánokra?
Tekintsünk érző lényként az óceánokra?

Egy amerikai szervezet, az Earth Law Center szerint az óceánnak is az emberhez hasonlóan joga van a létezéshez és az egészséghez, ha pedig nem így közelítünk hozzá, akkor óhatatlanul is kizsákmányoljuk. Az Earth Law kutatói szerint önálló entitásként kell elfogadni a természeti létezőket, és azt javasolják, hogy ezt ismerje el a nemzetközi jog is – számol be róla a Qubit.

A javaslat nem teljesen példa nélkül álló, egyre többfelé és egyre több élőlényt ruháznak fel jogokkal. Tavaly óta például a spanyol jog szerint már az állatok is érző lénynek számítanak, míg korábban csupán vagyontárgyként tartották nyilván őket. Nemrég a brit kormány nyilvánította érző lénynek a polipokat, a homárt illetve a garnélát, így már őket sem szabad semmilyen módon kínozni (például élve megfőzni őket), ahogy például egy kutya vagy egy macska esetében természetes.

Az Earth Law Center hasonlóan vélekedik az óceánról – illetve ahogy ők írják az Óceánról. Michelle Bender, Rachel Bustamante és Kelsey Leonard, a javaslat előterjesztői szerint világos, hogy az ember viszonya a természethez nem megfelelő, ezért ha fenntartható jövőben akarunk gondolkozni, először is ezt kell megváltoztatni.

A három kutató szerint az is világos, hogy az óceánok egyre nagyobb bajban vannak: a klímaváltozás hatásai, a túlhalászat, vagy épp a hulladékok napról-napra teszik a tengeri ökoszisztémák számára egyre élhetetlenebbé éltető közegüket. Szerintük ahhoz sem férhet kérség, hogy a nemzetközi próbálkozások nem elegendők, ennek hátterében pedig a rossz hozzáállásunk van: ideje elkezdeni a saját jogán tisztelni az óceánt és a természetet.

A javaslat szerint az önálló jogokkal felruházott Óceánra az emberek kevésbé tulajdonként vagy erőforrásként tekintenének. Sokkal inkább a kölcsönös függést felismerve, szeretően gondoskodnának róla, és tiszteletben tartanák jogait. (Qubit)

search icon