Több mint 9000 ritka fafaj még felfedezésre vár

Több mint 9000 ritka fafaj még felfedezésre vár
Több mint 9000 ritka fafaj még felfedezésre vár

A világ több mint 9000 fafaját még nem fedezték fel – derül ki egy nagyszabású nemzetközi tanulmányból, amelyben több mint 100 tudós és a valaha létrehozott legnagyobb erdészeti adatbázis működött közre.

A kutatás becslései szerint összesen mintegy 73 000 fafaj létezik a bolygón. Ez mintegy 14 százalékkal több, mint a jelenleg ismert fák száma.

A tanulmány szerint a felfedezetlen fafajok többsége ritka, nagyon alacsony populációjú és korlátozottan elterjedt. Ez különösen sebezhetővé teszi őket az olyan emberi eredetű károkkal szemben, mint az erdőirtás és a globális klímaválságot okozó növekvő üvegházhatású gázkibocsátás.

A felfedezetlen fajok mintegy 40 százaléka valószínűleg Dél-Amerikában található – közölte a kutatócsoport, kiemelve az illegális fakitermelés és a mezőgazdasági célú szabályozatlan irtások megakadályozásának fontosságát.

A tanulmány jóval kiterjedtebb adathalmazt és fejlettebb statisztikai módszereket használ, mint a bolygó fáinak sokféleségét becsülni próbáló korábbi kísérletek. Olyan technikák modern továbbfejlesztését használták, amelyeket először Alan Turing matematikus dolgozott ki a második világháború alatt a náci kódok feltörésére.

„A fák gazdagságának és sokféleségének széles körű ismerete kulcsfontosságú az ökoszisztémák stabilitásának és működésének megőrzéséhez” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Roberto Cazzolla Gatti, az olaszországi Bolognai Egyetem munkatársa.

Az erdők számos „ökoszisztéma-szolgáltatást” nyújtanak az emberiség számára. Amellett, hogy fát, tüzelőt, rostanyagot és más termékeket biztosítanak, tisztítják a levegőt, szűrik a vizet, és segítenek az erózió és az áradások megfékezésében. Segítenek megőrizni a biológiai sokféleséget, elősegítik a talajképződést és a tápanyagkörforgást, miközben olyan rekreációs lehetőségeket kínálnak, mint a túrázás, kempingezés, horgászat és vadászat.

Forrás (independent)

search icon