
Az ELTE EtolĂłgia TanszĂ©k kutatĂłi állapĂtották meg, hogy a kedvenckĂ©nt tartott törpemalacok a kutyákkal ellentĂ©tben nem kötĹ‘dnek gazdájukhoz. A kutatĂłk emberi környezetben szocializált törpemalacoknál vizsgálták, hogy a kutyákhoz hasonlĂłan kialakul-e náluk olyan kötĹ‘dĂ©s a gazdához, mint amilyen a gyermek-anya kapcsolatokra jellemzĹ‘.
Bár a kedvencként tartott törpemalacok is biztosan szeretik a gazdájukat, azok a kutyával ellentétben nem kötődnek hozzá. Úgy tűnik, az a fajta viselkedésmintázat, ami az anya-gyermek közti kötődést jellemzi, a kedvencként tartott törpemalac-ember viszonyban nem, csak a kutya-ember kapcsolatban jelenik meg – olvasható az ELTE sajtóközleményében.
A kutyákhoz hasonlĂłan a törpemalacok is csoportosan Ă©lĹ‘ Ă©s rendkĂvĂĽl szociális állatok, amelyek ha társállatkĂ©nt tartják Ĺ‘ket, a kutyákhoz hasonlĂł szerepet töltenek be az emberi családokban. EzĂ©rt jĂł modellfajok a családi kutyákkal valĂł közvetlen összehasonlĂtáshoz – magyarázza a közlemĂ©nyben Paula PĂ©rez Fraga, az ELTE EtolĂłgia TanszĂ©k NeuroetolĂłgiai KutatĂłcsoport munkatársa.
Az etolĂłgusok szerint ahhoz, hogy egy társas kapcsolatot kötĹ‘dĂ©snek lehessen nevezni, meg kell felelnie nĂ©hány objektĂv kritĂ©riumnak, pĂ©ldául Ăşj környezet felfedezĂ©sekor vagy veszĂ©ly esetĂ©n a kötĹ‘dĹ‘ egyednek a gondozĂłt kell „biztonságos menedĂ©kkĂ©nt” használnia. A kötĹ‘dĂ©s itt nem az egyedek közti szeretetet jelenti, hanem egy biztonságot adĂł, fĂĽggĂ©si kapcsolatot foglal magában.
A kutatĂłk a vizsgálat során az Ăşgynevezett „Idegen Helyzet Teszt” segĂtsĂ©gĂ©vel hasonlĂtották össze a fiatal, kedvenckĂ©nt tartott törpemalacok Ă©s kutyák viselkedĂ©sĂ©t a gazdájuk Ă©s egy idegen jelenlĂ©tĂ©ben, illetve szeparáciĂłban. Számos elĹ‘zĹ‘ kutatás eredmĂ©nyĂ©t megerĹ‘sĂtve, a kutyák ebben a vizsgálatban is kötĹ‘dĂ©si kritĂ©riumuknak megfelelĹ‘en viselkedtek, mĂg a törpemalacok az ismeretlen helyen nem a gazdánál kerestĂ©k a biztonságot.
Ezek az eredmĂ©nyek arra utalnak, hogy a háziasĂtás Ă©s az emberrel valĂł korai Ă©rintkezĂ©s önmagában nem elegendĹ‘ ahhoz, hogy a társállatokban megjelenjen a humán-analĂłg kötĹ‘dĂ©si rendszer – magyarázza Gábor Anna, az ELTE EtolĂłgia TanszĂ©k NeuroetolĂłgiai KutatĂłcsoport munkatársa. Épp a kutyák háziasĂtási folyamatának egyedi jellege, az egyĂĽttműködĂ©sre Ă©s az embertĹ‘l valĂł fĂĽggĹ‘sĂ©gre irányulĂł szelekciĂł lehet a kulcstulajdonság az emberhez valĂł kötĹ‘dĂ©s kialakulásában – tette hozzá.
Forrás: MTI
Kiemelt kép: Canva