A közkedvelt Rám-szakadékot sziklaomlás veszélye miatt a Pilisi Parkerdő Zrt. még április végén ideiglenesen lezárta, majd geológiai és statikai vizsgálatot végeztetett. A vizsgálatok eredménye alapján Budapest környékének leglátogatottabb természetes turisztikai attrakciója július 18-tól újra látogatható lesz, azonban a fokozottan védett szurdok geológiai tulajdonságai miatti nagyobb kockázattal itt minden túrázónak számolnia kell.
A Rám-szakadĂ©k egy vulkáni eredetű szurdokvölgy, összeszűkĂĽlĹ‘ sziklafalai olykor merĹ‘legesek, de vannak befelĂ© dĹ‘lĹ‘ falak is. MĂ©lysĂ©ge több helyen meghaladja a 35 mĂ©tert, mĂg szĂ©lessĂ©ge helyenkĂ©nt a 3 mĂ©tert sem Ă©ri el. A sziklamederben állandĂłan csörgedezik a vĂz, amely hĂłolvadáskor Ă©s nagyobb esĹ‘k idejĂ©n patakká duzzadhat. A szurdokban összessĂ©gĂ©ben 112 mĂ©teres szintkĂĽlönbsĂ©get kell lekĂĽzdeniĂĽk a tĂşrázĂłknak. TermĂ©szeti adottságai miatt egyike a legnehezebben járhatĂł magyarországi jelzett turistautaknak, ahol akár kĹ‘gurulás, sziklaomlás is elĹ‘fordulhat, ezĂ©rt a Pilisi ParkerdĹ‘ eddig is minden lehetsĂ©ges csatornán Ă©s mĂłdon jelezte: a Rám-szakadĂ©kot mindenki csak saját felelĹ‘ssĂ©gĂ©re látogathatja!
A folyamatosan növekvĹ‘ látogatĂłszám miatti emberi terhelĂ©s, a klĂmaváltozás miatti hosszĂş, aszályos idĹ‘szakok Ă©s a rendkĂvĂĽl nagy mennyisĂ©gű csapadĂ©kkal járĂł esĹ‘zĂ©sek váltakozása a Rám-szakadĂ©k kĹ‘falainak állĂ©konyságára is negatĂvan hat, ezĂ©rt a legutĂłbbi omlást követĹ‘en a Pilisi ParkerdĹ‘ Ăşgy döntött, hogy a látogatĂłk biztonsága Ă©rdekĂ©ben a helyszĂnt a teljes körű geolĂłgiai Ă©s statikai vizsgálatok elvĂ©gzĂ©sĂ©ig Ă©s kiĂ©rtĂ©kelĂ©sĂ©ig ideiglenesen lezárja.
A vizsgálatok során megállapĂtást nyert, hogy felelĹ‘ssĂ©ggel Ă©s bizonyossággal egyik sziklafalrĂłl sem állĂthatĂł, hogy ott a kĹ‘hullás Ă©s omlás lehetĹ‘sĂ©ge kizárt. Ugyancsak kiszámĂthatatlanná teszik a kĹ‘zettömegek viselkedĂ©sĂ©t az azokat átjárĂł törĂ©si sĂkok, azonban az omlások várhatĂł idejĂ©t nem lehet megjĂłsolni. A Pilisi ParkerdĹ‘ az eredmĂ©nyek alapján arra a megállapĂtásra jutott, hogy a Rám- szakadĂ©k a termĂ©szeti jellegĂ©t megváltoztatĂł, nagymĂ©rtĂ©kű Ă©s jelentĹ‘s költsĂ©gekkel járĂł beavatkozás nĂ©lkĂĽl nem tehetĹ‘ teljesen biztonságossá. Ugyanakkor az ilyen mĂ©rtĂ©kű beavatkozások (betonozás, acĂ©lhálĂłval törtĂ©nĹ‘ borĂtás) Ă©ppen a szurdok termĂ©szeti Ă©rtĂ©kĂ©t Ă©s szĂ©psĂ©gĂ©t károsĂtanák.
A Rám-szakadĂ©k teljes átvizsgálása alapján a Pilisi ParkerdĹ‘ az ösvĂ©ny lehetĹ‘ legbiztonságosabb nyomvonalának kijelölĂ©se Ă©s kiĂ©pĂtĂ©se Ă©rdekĂ©ben a kirándulĂłk feje fölĂ© nyĂşlĂł szikláknál Ăşj, elkerĂĽlĹ‘ nyomvonalat Ă©s lĂ©pcsĹ‘t hozott lĂ©tre. Emellett a sziklafal állĂ©konyságát rontĂł gyökereket Ă©s faegyedeket eltávolĂtotta, továbbá az Ăştvonal legkritikusabb szakaszait minden tavasszal szakĂ©rtĹ‘kkel vĂ©gigvizsgáltatja.
A ParkerdĹ‘ szakemberei a szurdokvölgy 4 olyan helyszĂnĂ©n, ahol stabil tĂ©rerĹ‘ áll rendelkezĂ©sre, segĂ©lyhĂvĂł pontokat alakĂtottak ki. Az SOS pontokon találhatĂł informáciĂłk segĂtsĂ©gĂ©vel gyorsabbá Ă©s egyszerűbbĂ© válik a bajba jutott turisták tartĂłzkodási helyĂ©nek azonosĂtása, mely gyorsabb mentĂ©st tesz lehetĹ‘vĂ©. Az erdĂ©szeti társaság emellett fenntartja a Rám-szakadĂ©k turistaĂştján az egyirányĂş forgalmat, Ăgy azon kizárĂłlag alulrĂłl felfelĂ©, azaz Dömös felĹ‘l DobogĂłkĹ‘ irányába lehet csak haladni.