Ezekkel a vegyszerekkel vigyázz, ha várandós vagy!

Ezekkel a vegyszerekkel vigyázz, ha várandós vagy!
Ezekkel a vegyszerekkel vigyázz, ha várandós vagy!

A várandósság alatt számtalan dologra kell figyelnie a kismamáknak a magzatuk és saját maguk biztonsága érdekében. Különös figyelmet kell szentelni annak, hogy esetleges megbetegedés esetén milyen gyógyszerek szedhetők, illetve milyen kémiai anyagokat érdemes elkerülniük.

Vegyi anyagok várandósság idején

A Kumamoto Egyetem kutatóinak egy új tanulmánya szerint kapcsolat állhat fenn a háztartási vegyszerek gyakori alkalmazása, illetve a nem natúr vagy nem zöld kozmetikai termékek használata és a gyermekkori asztma kialakulásának valószínűsége között.

A kutatás során több mint 3500 anya és gyermek adatait elemezték a Japan Environment and Children’s Study (JECS) elnevezésű nagyszabású országos kutatási projekt részeként.

Parabének

A kutatók a több ezer anyának és gyermekének adatait feldolgozva a következő megállapításokra jutottak:

A butilparabén magas szintje – amely tartósítószerként megtalálható számos nem természetes kozmetikumban, például samponokban, testápoló krémekben – ártalmas lehet a terhesség korai szakaszában. A kutatás eredményei szerint 1,54-szeresére növelte az asztma kialakulásának esélyét a születendő gyermekeknél.

Egyes anyagok növelhetik az asztma kialakulásának kockázatát.
Kép: canva

A parabének észtermolekulák, amelyek a kozmetikumok 75–90%-ában megtalálhatók, általában 0,01–0,3%-os arányban [1]. Tartósítószerként alkalmazzák őket, mert képesek meggátolni a gombák és a mikrobák szaporodását, azonban számos mellékhatásuk is lehet. A parabének egyéb mellékhatásairól és arról, hogy honnan tudhatod, hogy egy termékben megtalálhatók-e, illetve mit lehet tenni annak érdekében, hogy elkerüld ezeket, egy korábbi cikkünkben olvashatsz.

A 4-nonil-fenol

A japán kutatók által vizsgált másik vegyület a 4-nonil-fenol volt, amely az alkil-fenolok családjába tartozik. Az alkil-fenolok számos termékben megtalálhatók, például bizonyos tisztítószerekben, háztartási cikkekben és kozmetikumokban [2][3]. Sajnos már azonosították különböző típusú élelmiszerekben és az ivóvízben is [4]. Csakúgy, mint a butil-parabénnek, számos alkil-fenolnak, köztük a 4-nonil-fenolnak is ösztrogénszerű hatása van [5]. Szájon át történő bevitelük esetén ezek az anyagok felhalmozódhatnak az emberi szervezetben az alacsony oldhatóságuk és a nagyfokú hidrofobitásuk miatt.

Óvatosan a tisztítószerekkel!
Kép: pexels

Miért halmozódnak fel?

A hidrofób szót úgy kell értelmeznünk, hogy „fél a víztől”, mint például a zsírok vagy az olajok, amelyek nem elegyednek a vízzel. Ahhoz, hogy egy anyag könnyen távozzon az emberi szervezetből, vízben oldhatónak kell lennie, mert így a vizelettel gyorsan eliminálódik a testünkből. Az az anyag, amely nem oldható vízben, hanem „fél a víztől”, tovább marad a szervezetünkben. Ezért van az, hogy a téli vitaminszedés során a vízben oldódó vitaminokat (pl. a C-vitamint, a különböző B-vitaminokat) nagyon nehéz lenne túladagolni, mert a felesleg távozik a vizelettel. Míg a zsírban oldódó vitaminok (a D-vitamin, az A-vitamin) szedésekor tényleg figyelni kell a megfelelő dózis betartására, mert felhalmozódhatnak a szervezetben, és kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak.

Kívül-belül óvni kell a várandós szervezetet.
Kép: pexels

Azonban míg a vitaminok esetében ezek a mellékhatások ritkák és nem súlyosak, a hormonszerű anyagok nagyon kis dózisban is hatalmas változásokat okozhatnak. Ez a hormonok ismérve: picike koncentráció, pár µg nagyon nagy változásokat indukálhat a szervezetben.

Az eredmények

A kutatás szerint a 4-nonil-fenolnak kitett anyáktól született fiúknál 2,09-szer nagyobb volt az asztma kialakulásának az esélye, míg érdekes módon a lányoknál nem volt megfigyelhető ilyen összefüggés. Ennek háttere jelenleg nem egyértelmű [6].

Fontos megemlítenünk, hogy bár kis mennyiségben biztonságosnak tekinthető a fent említett anyagok használata, az endokrin rendszert károsító tulajdonságuk hosszú távú egészségügyi kockázatot rejt magában.

A tanulmány

A kutatók 24 féle fenol jelenlétét mérték a terhes nőktől gyűjtött vizeletmintákban. A fenolok vizeletbeli szintje jelentősen különbözött, és széles spektrumú eloszlást mutattak. Ezután négyéves korukig nyomon követték a született gyermekek egészségi állapotát. Az eredmények rávilágítanak arra, hogy a mindennapi vegyi anyagoknak való kitettség hogyan járulhat hozzá a gyermekek légzőszervi és allergiás megbetegedéseihez.

„Ezek az eredmények hangsúlyozzák, hogy a terhesség alatt a vegyszereket fontos gondosan megválogatni” – mondta dr. Kuraoka, a kutatás vezetője. „E kockázatok megértése lehetővé teszi számunkra, hogy jobb irányelveket dolgozzunk ki az anyák és a gyermekeik egészségének védelme érdekében.”

A kitettség gondot okozhat a későbbiekben.
Kép: pexels

Bár a tanulmány úttörő betekintést nyújt, a kutatók elismerik a korlátokat, például azt, hogy a fenolszintet nem közvetlenül a gyermekeknél, hanem a várandós anyáknál mérték. A jövőbeli tanulmányok célja ezeknek a mechanizmusoknak a további feltárása és a vegyszerek biztonságos küszöbértékének meghatározása.

Kiemelt kép: canva

Források:

Reference: “Association of phenol exposure during pregnancy and asthma development in children: The Japan Environment and Children’s study” by Shohei Kuraoka, Masako Oda, Takashi Ohba, Hiroshi Mitsubuchi, Kimitoshi Nakamura and Takahiko Katoh, 23 August 2024, Environmental Pollution.


DOI: 10.1016/j.envpol.2024.124801

[1]      R. Winter, A consumer’s dictionary of cosmetic ingredients: complete information about the harmful and desirable ingredients found in cosmetics and cosmeceuticals. Harmony, 2009.

[2]      H. Ajj, A. Chesnel, S. Pinel, F. Plenat, S. Flament, and H. Dumond, “An Alkylphenol Mix Promotes Seminoma Derived Cell Proliferation through an ERalpha36-Mediated Mechanism,” PLoS One, vol. 8, no. 4, p. e61758, Apr. 2013, [Online]. Available: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0061758.

[3]      K. Jardak, P. Drogui, and R. Daghrir, “Surfactants in aquatic and terrestrial environment: occurrence, behavior, and treatment processes,” Environ. Sci. Pollut. Res., vol. 23, no. 4, pp. 3195–3216, 2016, doi: 10.1007/s11356-015-5803-x.

[4]      W.-H. Chang, S.-C. Liu, H.-L. Chen, and C.-C. Lee, “Dietary intake of 4-nonylphenol and bisphenol A in Taiwanese population: Integrated risk assessment based on probabilistic and sensitive approach,” Environ. Pollut., vol. 244, pp. 143–152, 2019, doi: https://doi.org/10.1016/j.envpol.2018.10.040.

[5]      G. G. J. M. Kuiper et al., “Interaction of estrogenic chemicals and phytoestrogens with estrogen receptor β,” vol. 139, no. 10, pp. 10–16, 1998.

[6]      O. Coiffier et al., “Prenatal exposure to synthetic phenols and phthalates and child respiratory health from 2 to 36 months of life,” Environ. Pollut., vol. 330, no. April, 2023, doi: 10.1016/j.envpol.2023.121794.

search icon