Mini laboratóriummal a maximálisan tiszta vízért
Jövőnk záloga a Föld vízkészletének megóvása, ehhez pedig mindenképp javítani kell a szennyvízkezelésen. A magyar egyetemi hallgatók által fejlesztett költséghatékony és egyszerű vízelemző technológia nagyban hozzájárulhat ehhez. A részletekbe a Water MiniLab alapítója, Szombathy Péter avatott be minket.
Mi inspirált titeket a Water MiniLab megalkotására?
Vízzel és szennyvízzel kapcsolatos kutatásokban vettem részt, amikor azt láttam, hogy sok esetben adathiány van a víz kémiai paramétereit illetően. Szakemberekkel beszélve hamar egyértelművé vált, hogy ennek oka a mérések bonyolultsága, a magas munkaerőigény és a vizsgálatok anyagi vonzata. Ekkor döntöttünk úgy, hogy megoldást keresünk erre a problémára, ezért elkezdtünk költséghatékony vízelemző eszközöket fejleszteni. Az ötlet és a termék azóta rengeteget fejlődött, igyekeztünk mindig beépíteni a piaci visszajelzéseket.
A jelenleg alkalmazott technikákhoz, eszközökhöz képest miben számít előrelépésnek a ti fejlesztésetek?
Mivel eszközünk egyszerre több paraméter mérésére képes, így több jelenleg használatban lévő eszköz kiváltására is alkalmas. A Water MiniLab teljesen automatizált, azaz emberi beavatkozás nélkül képes méréseket végezni közel laboratóriumi pontossággal. Nincs szükség bonyolult mintavételezésre, a minták laborba szállítására stb. A nevünk is erre utal: egy mini laboratóriumot hozunk létre az ügyfeleink telephelyén. Az általunk fejlesztett szoftvernek köszönhetően magas fokú döntéstámogatás, adatvizualizáció, figyelmeztetés- és értesítésküldés is történik. Eszközünk elsősorban a szennyvíztelepek számára készült, de alkalmazható bármely területen, ahol fontos a víz minőségének rendszeres mérése, például halastavak, különböző ipari vizek, felszín alatti és felszín feletti vizek esetében.
Hogyan zajlott eddig a fejlesztés, és hol tart most a startupotok?
Az automata műszerből több prototípust is készítettünk. A laboratóriumi mérések során legsikeresebbnek talált eszköz pilot projektje most kezdődik egy szennyvíztisztító telepen. A csapat a kezdetekhez képest jelentősen bővült, gyakornokokat és gépészmérnököt is vettünk fel a fejlesztések felgyorsításához, méréseink pontosabbá tételéhez.
Mennyiben egyedülálló a tevékenységetek itthon, illetve külföldi viszonylatban?
Jelenleg azt látjuk mind hazai, mind nemzetközi szinten, hogy pontosan olyan megoldás, mint a miénk, nincs. Ettől függetlenül persze léteznek olyan – évtizedek óta a piacon lévő – szereplők, akiknek rengeteg mérőeszközük van, amelyeket a mai szennyvíztelepek használnak is. Kevés az olyan vállalkozás, amely a „semmiből” próbálja felvenni a versenyt ezekkel a régi nagy cégekkel, viszont ilyenre is akad egy-két példa.
Ha tetszik a Water MiniLab története, szavazz, hogy a hónap közönségdíjasa lehessen!
Véleményed szerint globálisan mik a legnagyobb hiányosságok a szennyvízipar területén?
A legnagyobb világszintű probléma az, hogy a keletkező szennyvíz átlagosan 80 százalékát tisztítatlanul engedik a meglehetősen terhelt befogadókba, majd a tengerekbe, óceánokba öntik. A fejlett országokban ennél az aránynál lényegesen jobb a helyzet, a fejlődő országokban azonban hatalmas hiányok vannak az infrastruktúrában. A fejlett országok pedig ahelyett, hogy a fejlődő országokat segítenék egy jobb infrastruktúra kialakításában (ezáltal jelentősen csökkentve a kibocsátott szennyeződés mennyiségét), inkább a technológiákat tökéletesítik a minimális kibocsátáscsökkentés érdekében. Az egyre drágább és kifinomultabb módszerek helyett a meglévő egyszerű és megbízható technológiákat kellene világszinten elterjeszteni. Ezzel jelentősen lehetne csökkenteni a tisztítatlanul kieresztett szennyvíz arányát. Ennek köszönhetően, úgy gondolom, jelentősen javulhatna a bolygó vizeinek az állapota. Ezért is van óriási szükség a költséghatékony, de pontos mérési eljárásokra.
Miben lehet más a vízgazdálkodás és a vízipar 30–50 év múlva?
A digitalizáció nélkülözhetetlen lesz a víziparban, hiszen nagyobb hatékonyságot kell elérni a folyamatok megfelelő megértése és kontrollálása segítségével. Nagyon fontos azonban, hogy nem elég hatalmas mennyiségű nyers adatot kitermelni, ezeket értelmezni is kell, és a tanulságokat megfelelően beépíteni a rendszereinkbe, ezáltal hatékonyabbá és megbízhatóbbá téve a vízipart. Azonban – ahogy korábban említettem – nem szabad elfelejteni a fejlődő országok víziparának felzárkóztatását sem. A klímaváltozás és az ehhez kapcsolódó aszályos időszakok növekedése még fontosabbá teszik ennek a két feladatnak a megoldását.
A Water MiniLab mellett hogyan jelenik meg az életedben a fenntarthatóság, a környezetvédelem?
Környezetmérnökként nagyon fontosnak tartom, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjak magam után. Rendszeresen olvasok cikkeket, könyveket is arról, hogyan élhetünk fenntartható életet, mindenkinek ajánlom a „How bad are bananas?” című könyvet, amelyben Mike Berners-Lee számos tevékenység, élelmiszer és tárgy karbonlábnyomának kiszámítását ismerteti. Szerencsére ez a téma egyre elterjedtebb, már olyan appot is találtam, amely segíthet a számításban (WWF Léptem applikáció). Hogy néhány konkrét példát említsek a hétköznapi életemből: próbálok kevesebb húst, sajtot enni, biciklivel járok, szörpöt és lekvárt főzök, igyekszem helyi és szezonális termékeket vásárolni. Legfontosabbnak a hús és a tejtermékek fogyasztásának a csökkentését tartom, mivel ezeknek van a legnagyobb ökológiai lábnyoma. Emellett pedig szeretnék a mindennapi munkámmal is tenni egy fenntarthatóbb világért.
Milyen terveitek vannak a jövőre nézve?
Fel szeretnénk építeni egy jó csapatot, amelynek tagjaival dolgozhatunk a fenntarthatóbb vízgazdálkodásért hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Hosszú távon szeretnénk a vízanalitikai piac meghatározó szereplőivé válni. Ehhez szükségünk van olyan partnerekre, akik szintén hisznek az általunk felépített vízióban, és látják eszközünkben is azt a lehetőséget, amelyért megéri dolgozni. Céljaink eléréséhez szükségünk lesz további befektetőkre és kapcsolatokra ahhoz, hogy a hazai és a nemzetközi piacon is bebiztosítsuk magunkat.
Ha tetszik a Water MiniLab története, szavazz, hogy a hónap közönségdíjasa lehessen!