
Becslések szerint az emberek harmada él álmatlanságban, és 4-22 százalék közti azok aránya, akik rendszeresen szenvednek tőle.
A National Geographic beszámolĂłja szerint, a TokiĂłi Egyetemi KĂłrház kutatĂłi átvizsgálták a tudományos szakirodalmat Ă©s összegeztĂ©k az alvásminĹ‘sĂ©get befolyásolĂł mĂłdszerek hatását. 241 tanulmányt elemeztek, amelyek több mint 30 ezer ember bevonásával kĂ©szĂĽlt vizsgálatok eredmĂ©nyei voltak, Ă©s összegyűjtöttĂ©k, hogy milyen technikákkal igyekeztek az emberek az alváskĂ©ptelensĂ©get enyhĂteni. KiderĂĽlt, a relaxáciĂłs gyakorlatok nemhogy segĂtik, hanem inkább ártanak az alvásminĹ‘sĂ©gnek. HasonlĂłkĂ©pp ártalmasnak találták azt is, ha a páciens Ă©pp a kezelĂ©sĂ©re várt.
A tudományos Ă©let hazai Ă©s kĂĽlföldi kĂ©pviselĹ‘i a Planet Budapest 2023 fenntarthatĂłsági expĂłn is rĂ©szt vettek. Az egĂ©szsĂ©gmegĹ‘rzĂ©ssel kapcsolatban számos elĹ‘adás Ă©s Ă©rtĂ©kes tanács hangzott el, felhĂvva a figyelmet a termĂ©szet adta gyĂłgymĂłdok rendszeres alkalmazására.
KĂĽlönösen hatĂ©kony mĂłdszernek bizonyult a kognitĂv átstrukturálás. Ez azt jelenti, hogy az ember megtanulja azonosĂtani a negatĂv gondolatait, majd ezeket tudatosan igyekszik pozitĂvabb nĂ©zĹ‘pontba helyezni, megkeresni a jĂłt a kevĂ©sbĂ© jĂłban. Sok esetben a negatĂv gondolatok Ăşgy fĂ©szkelik be az emberbe magukat, hogy azok számos rossz döntĂ©shez vezetnek, amelyek tovább rontanak a helyzeten, jelen esetben ezek az alvással kapcsolatban alakulnak ki. Az ilyen rosszul beidegzĹ‘dĹ‘ reakciĂłkat változtatja meg a kognitĂv átstrukturálás, a stresszt növelĹ‘ gondolatokat nyugalommal váltva fel.
SzintĂ©n hatĂ©kony segĂtsĂ©gnek bizonyult az alváskorlátozás. A mĂłdszer korlátozza, hogy mennyi idĹ‘t tölt valaki ágyban, pĂ©ldául ne ott nĂ©zzen televĂziĂłt. HarmadikkĂ©nt a rossz lefekvĂ©si szokások átalakĂtását találták hasznosnak a szakemberek. Emellett a kognitĂv terápiák harmadik hulláma nyĂşjtott segĂtsĂ©get, amely által a terápia mintegy mellĂ©khatásakĂ©nt jönnek elĹ‘ a pozitĂv eredmĂ©nyek. Mindezek akkor tűntek a leghatĂ©konyabbnak, ha szemĂ©lyes kapcsolata volt a páciensnek a terápiát vĂ©gzĹ‘ szakemberrel. Nem tűnt viszont fontosnak az alvás biolĂłgiájának megĂ©rtĂ©se, Ă©s az alvással kapcsolatos környezeti-Ă©letmĂłdbeli tanácsok sem.
Ă–sszessĂ©gĂ©ben a kognitĂv viselkedĂ©sterápia számos elemĂ©t hasznosnak találták a szakemberek, Ă©s arra biztatják az alvászavarokat kezelĹ‘ szakembereket, hogy igyekezzenek kihasználni ezt az egyszerű Ă©s gyĂłgyszermentes mĂłdszert.
FotĂł: Canva