A NASA fontos szerepet vállalt abban, hogy a vadállatok számára még élhető helyeket a világűrből végzett mérésekkel támogassa.
A National Geographic beszámolója szerint a műholdak segítségével rendszeresen, néhány naponta vagy hetente megfigyelhetőek ugyanazok a helyszínek, ezt pedig felszíni vizsgálatokkal lehetetlenség volna megoldani. A tigris hatalmas területeket jár be, így a védelme során mindezeket rendszeresen szükséges figyelni.
Az elmúlt 200 év során az állatok egykor Eurázsia nagy részét átölelő élőhelyük 93 százalékát elveszítették, ma csupán 10 országban honosak, ezek jórészt Ázsiában találhatók. 2010-ben mindössze 3200 vadon élő tigris volt ismert, napjainkban ez a szám 3700-5500 egyedre gyarapodott.
Egy nemrégiben végzett elemzés alapján a tigrisek élőhelye tovább csökkent, 2001-2020 között több mint tizedével, és három országból (Vietnam, Kambodzsa, Laosz) ki is haltak. Bár más országokban is csökkent az élőhely, akadnak olyan országok, mint például Thaiföld, ahol a nyugati erdőségekben igen hatékony védelmet élvez a faj.
A NASA számos természetvédelmi szervezettel összefogva az élőhelyek változásait követi műholdak segítségével, így szinte valós időben látható, mi is történik a tigrisek lakta régiókban. A 2020 januári állapotot jelzi a térkép, amelyen drapp szín mutatja az állat történelmi elterjedési területeit, okker a jelenlegit. A zöld színű területek alkalmasak lehetnek a tigrisek számára, fekete jelzi a feldarabolódott élőhelyeket, a barna pedig azokat, amelyeknél még pontosabb felmérésekre van szükség.
A szakemberek szerint segíthetne a nagyvadak helyzetén, ha a zölddel jelölt lehetséges élőhelyekre eljuthatnának. Az ottani körülmények javítanák az életkörülményeiket, és akár 51 százalékkal is nőhetne az elterjedési területük. A szakemberek szerint a kérdéses helyekre akár betelepítésekkel, akár természetes terjedés útján is letelepedhetnének a tigrisek.
A Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott állatfajaink védelme és fenntartása, melyet a Your Planet kiállítás mutatott be. A 18 szigetből álló tárlat több mint 6500 négyzetméteren kapott helyet, és különleges vizuális megoldásokkal tette kézzelfoghatóvá a fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokat, melyekkel az élővilággal együtt szembe kell néznünk.
Fotó: Canva