Egy magyar mérnökcsapat rájött, hogy nemcsak biogáz nyerhető ki a szennyvízből, hanem ecetsav is, amelyre a háztartási tisztítószerek nagy része épül: a felfedezésből pedig késztermék lett. Erről a magyar találmányról beszélgetett Áder János korábbi államfő Taxner György vízépítő és szennyvíztisztítási szakmérnökkel a Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb adásában, amely elérhető a legnépszerűbb videómegosztó portálon is.
A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke arról kérdezte az UTB Envirotec vezérigazgató-helyettesét, hogy honnan jött az ötlet, miszerint a szennyvízből kivont bizonyos anyagok felhasználásával hatékony tisztítószer hozható létre?
Taxner György azt mondta, hogy korábban energiaforrásként hasznosították a szennyvízből kivonható biogázt. Ugyanakkor a mérnöki irodájuk kutatói rájöttek, hogy visszanyerhető belőle például az ecetsav is, mely anyagra épül a háztartási tisztítószerek nagy része. Így kifejlesztették a Cycle termékcsaládjukat.
A szakember elmondta, hogy rendelkezésükre állt a világ összes szennyvízkezelési technológiája, ők mégis sajátot akartak, ennek okán létrehoztak egy saját szennyvízlabort. Hozzátette, ennek alapvető feladata, hogy a víz tisztán kerüljön vissza a környezetbe.
A Kék Bolygó Víz Alap 2023-ban fektetett be a terméket piacra vezető Renew Technologies Kft-be abból a célból, hogy elősegítse a további fejlesztést és piaci jelenlétet.
Áder János megjegyezte: ha a szennyvíz tisztítatlanul kerül vissza a természetes vizekbe, jellemzően folyókba, az óriási környezeti károkat okoz. Ennek ellenére „a fejlődő világ nagy részén, Afrikában, Dél-Amerikában, Ázsiában a szennyvíz 90 százaléka mind a mai napig tisztítatlanul kerül vissza a víztestekbe”. És nem csupán kárt tesz, hanem ellehetetleníti ennek a víznek a felhasználását akár ivóvízként, akár mezőgazdasági vagy ipari célra – hangsúlyozta.
Taxner György azzal folytatta, hogy a biológiai szennyvíztisztítás során iszap keletkezik, amely azért fontos, mert a benne lévő baktériumok segítségével végzi el a tisztítási feladatot. Ez az iszap pedig rengeteg újrahasznosítható anyagot tartalmaz. A szakemberek feladata az volt, hogy azonosítsák ezeket az anyagokat. Kezdetben azzal a céllal tették, hogy minél több biogázt nyerhessenek ki belőle. Kiderült azonban, hogy olyan anyagot is tartalmaz, amit addig ipari eljárásokkal állítottak elő. Ez nem más, mint az ecetsav, amelynek visszanyerésére saját technológiát dolgoztak ki.
Áder János ezzel kapcsolatban megjegyezte, miszerint már a nagyanyáink is számos dolgot ecettel tisztítottak. Taxner György egyetértve hozzátette, hogy sajnos a világ közben elfordult a természetes anyagoktól, és a petrolkémiai termékeket részesítette előnyben. Ezekről persze idővel kiderült, hogy korántsem egészségesek.
Vissza kell térni a természetes anyagokhoz, mert minél több dolgot tudunk újrahasznosítani, annál jobban védhetjük a környezetünket
– hangzott el a podcastban.
A termékcsalád nevének magyarázatáról is szó esett a beszélgetés során. Mindenképpen olyat szerettek volna, ami a külföldi piacon is érthető. Így lett a „recycle”, azaz „újrahasznosítani” szóból a magyar találmányra épülő termékcsalád neve Cycle.