Az elektromobilitás a közlekedés új korszaka olyan gépjárművek használatával, amelyek a működésükhöz szükséges energiát az elektromos gépjárművek esetében teljes egészében, a plug-in hibrid járművekében pedig részben elektromosságból nyerik. Ez a megoldás elősegíti az elektromos áram üzemanyagként történő felhasználását.
Kiválthatjuk vele a környezetkárosító fosszilis energiahordozókat. A környezetszennyezés mértéke pedig csak az elektromos áram előállításának tisztaságán múlik. Az elektromos gépjárművek működéséhez szükséges elektromos áram előállítható többek között a nap, a szél, valamint a víz energiájának felhasználásával is. Így biztosítható a hosszú távon is fenntartható elektromobilitás.
Az elektromos gépjárműveket magas szintű hatékonyság jellemzi, mivel az elektromos energiát szinte teljes egészében mozgási energiává képesek átalakítani.
Fenntarthatósági szempontból további előnyük a károsanyag-kibocsátás és az egészségre ártalmas szállópor-terhelés csökkenése. Az energiahatékonyságon túl előnyük még, hogy sokkal halkabbak, mint a hagyományos gépjárművek, tehát csökkentik a közlekedés általi zajszennyezést is. Mindezekkel egyetemben javítják a települések, különösen a nagyvárosok életminőségét.
Két sarkalatos, egyelőre még megoldásra váró hátrányuk a robbanómotoros autókkal szemben, hogy hatótávuk még nem elég hosszú, valamint töltési idejük messze meghaladja a benzines vagy dízeles autók tankolási idejét.
A világ első elektromos hajtású autóját Jedlik Ányos, magyar mérnök, feltaláló építette 1828-ban, végső soron ez tekinthető az elektromibilitás kezdetének.