A babavárás az önfeledt örömön túl számos meglepetést is tartogat a leendő édesanyák számára. A fizikai és a mentális változásokon, a hormonok okozta hangulatváltásokon túl a kismamáknak azzal is szembesülniük kell, hogy mennyi mindenről kell gondoskodni a baba érkezéséig tulajdonképpen már a várandósság kezdetétől fogva. Ruhák a babának és az anyukának, bútorok, babás kellékek, mellszívó, pelenkák: hogyan szerezzük be mindezt fenntarthatóan?
Érthető, ha egyre több édesanya fordul a fenntartható babavárás felé, és keresi azokat a megoldásokat, amelyekkel nemcsak a környezeti terhelésen, hanem a kiadásain is könnyíthet.
Fancsikai Eszter, aki a nemakarokbeleszólni Instagram oldalról már sokaknak ismerős lehet, vegamamabanana oldalán és Youtube csatornáján sokat tesz, és szeretne még többet tenni a fenntarthatóságért. Anya lévén pedig ez a cselekvési vágy a kisfia körüli teendőkben is megmutatkozik.
Hogyan lehet zöld szemlélettel készülni a baba érkezésére? Mit és hogyan szerezzünk be a baba érkezéséig a fenntarthatóság jegyében? Eszterrel most ezekre keressük a választ!
Tudatos és fenntartható babavárás: nem csak vágyálom!
Amikor megtudod, hogy várandós vagy, az első örömön túl bekúszhat az életedbe némi aggodalom is. A vizsgálatok, a tested változása, a hangulatingadozások mellett felmerül még egy bizonytalanság: mit honnan szerezzek be a kisbabámnak?
Eszter szerint a fenntarthatóság ott kezdődik, hogy igyekszünk minél kevesebb felesleges dolgot vásárolni, és minden rendelés vagy kosárba pakolás előtt feltesszük a kérdést: valóban szükségem van-e erre.
Nagy különbségek lehetnek az igényeinkben: vegyük például a babafészket! Van, aki feleslegesnek tartja, van, akinek pedig nagyon hasznos. Éppen ezért a legfontosabb, hogy alaposan gondoljuk át, mielőtt bármit megvásárolunk.
Ha pedig már beleestél a „csapdába”, ajándékozd vagy add el azt, amire nincs szükséged! Így olyanhoz kerülhet, aki valóban kihasználja majd.
Nincs mindig szükség újra!
A második lépés, hogy próbáld meg másodkézből beszerezni a szükséges holmikat. Eszter egyik fő tanácsa is ez: mivel a kicsik hamar kinőnek mindent, rengeteg szinte új, jó minőségű terméket szerezhetsz be.
Sokan úgy gondolják, hogy elképesztő energia kikeresni, megtalálni és beszerezni ezeket a termékeket. Valóban könnyebb lehet az az út, amely a fast fashion áruházak polcai között vezet. Minden méret, szín és minőség képviselteti magát, és a választás is egyszerű.
Azonban a fenntartható babavárásba sokkal jobban belefér, ha kicsit „vadászunk” a neten, és igyekszünk használt termékeket vásárolni. Nem mellesleg ez a megoldás sokkal költséghatékonyabb is. Eszter remek példát hoz erre a babakocsi apropóján, amely gyakran sarkalatos kérdés a friss szülők számára.
Érthető, hogy mindenki a legjobbat akarja a gyerekének, azonban mielőtt több százezres kiadásba hajszolod magad babakocsifronton, nézz szét a környezetedben! Lehet, hogy valamelyik családtagod szívesen kölcsönadja vagy akár eladja neked a már nem használt babakocsit.
De az is lehet, hogy a kiszemelt terméket jóval áron alul megvásárolhatod 1–2 éves használat után valamelyik online piactéren.
Használtan is tökéletes
Eszter szerint 2 éves korig nagyjából mindent be lehet szerezni használtan, töredék árért, jó minőségben. Az egyetlen gyerekholmi, amelyből ő maga is az újra szavaz, a cipő. A kitaposott cipők ugyanis nem tesznek jót a gyerek lábának, nehezebb is jó állapotút találni.
Az online vásárlás során akár meg is nézheted a kiválasztott árut, de a képek általában beszédesek, és hamar le tudod szűrni, valóban megéri-e megvenni az adott árut.
Arra is gyakran van példa, hogy pozitív csalódás éri az embert. Ha ruhát veszel, előfordul, hogy az eladó még ad néhányat a megvásárolt darabokon felül. Arról nem is beszélve, hogy a babaruhák javarészt frissen, illatosan cserélnek gazdát. Eszter tehát csupa pozitív példát hoz az online vásárlásra, így érdemes mazsolázni és kifogni a legszuperebb lehetőségeket.
Elsőként nézd meg az online piacokat, és kérdezősködj az ismerőseid körében! Már ezzel is rengeteget teszel a jó ügy (és a pénztárcád) érdekében!
Arról nem is beszélve, hogy megveszünk olyan ruhákat, játékokat is, amelyekre valójában nincs is szükség. Megvesszük, mert szépek, csinosak, cukik, de valójában a babának nem kellenek. Ezt a szempontot is fontos szem előtt tartani, mielőtt telepakolod a kosarad.
Tényleg olyan sok idő?
Azokat az édesanyákat, akik a leírt módon szerzik be a szükséges holmikat, gyakran éri az a „vád”, hogy rengeteg idejük lehet, ha ennyire ráérnek keresgélni.
Eszter erre azt mondja, hogy természetesen azért vannak a kényelmi termékek, azért vannak az eldobható pelenkák, a fast fashion boltok, mert ez a legkényelmesebb, leggyorsabb megoldás. Itt inkább az a kérdés, hogy az embernek fontos-e a fenntarthatóság, és szeretne-e tenni érte.
Mindezt összevetve nem akkora munka, mint ahogyan ezt elsőre gondolnánk. Sokszor az otthonod környéken, esetleg a munkahelyed közelében árul valaki valamit, amire szükséged lehet.
Hordozó és mosipelus: néhány tipp a fenntartható babaváráshoz
A hordozás is olyan téma, amelyről rengeteget lehetne írni. Most főként arra szeretnénk felhívni a figyelmet, mire érdemes odafigyelni, ha használtan vásárolnál.
Eszter elmondása alapján a hordozók legtöbbje elképesztően strapabíró, ezért bátran vásárolhatod őket online piactereken, használtan is. Kiválasztás előtt érdemes kipróbálni őket, hogy a baba kényelmén túl a te kényelmedet is szolgálják, hiszen ez is olyan termék, amely mindenkinek másképp válik be.
Van, aki erre, van, aki pedig arra a típusra esküszik. Nem meglepő, ha csak sokadjára találod meg a megfelelőt.
A csecsemőhordozás kapcsán azonban nagyon fontos, hogy megfelelően rugalmas kendőt válassz. Ez ugyanis a hordozás alapja. A rugalmas kendőt az édesanya magára köti, így a kisbabával szoros kapcsolatban marad. Sokak számára ez egy kényelmes és biztonságos megoldás. Vásárláskor azonban, különösen, ha használtan vásárolsz, oda kell figyelni a kendő rugalmasságára. Ha a kendő kinyúlt, nagyon kiszívta a nap, nem biztos, hogy megfelelően tartja majd a babát.
A csatos hordozókkal ez a probléma már általában nem áll fenn, hiszen ezek a termékek általában elnyűhetetlenek, mindent kibírnak.
A másik gyakran felmerülő téma a mosható pelenka kérdésköre. Fenntarthatósági szempontból, és nem mellesleg anyagilag is szuper megoldás, azonban érdemes itt is a kipróbálásra és legfőképp a türelemre fókuszálni. Eszter szerint az a lényeg, hogy bátran próbálgassuk a különféle mosipelusos megoldásokat, hiszen rengeteg alternatívát kínál már ez a vonal is.
Érdemes lehet az első próbálkozások alkalmával bérelni a mosható pelenkákat, több cég is szakosodott már erre. Vannak próbacsomagok, amelyek többféle fazont tartalmaznak, így akár egyetlen bérléssel kipróbálhatsz annyi változatot, hogy meg tudod találni közöttük a számodra megfelelőt.
Eszter legfőbb tanácsa pedig az, hogy légy türelmes magaddal. Ne érezd rosszul magad, ha az első időszakban az éjszakai pelenkázáshoz eldobható pelenkát használsz! Várd ki, amíg megtalálod a megfelelőt, és csak ekkor válts teljes egészében fenntartható pelenkázásra!
Ha többet szeretnél tudni a mosható pelenkák használatáról, nézd meg Eszternek a témához kapcsolódó videóját!
Vágj bele, de légy magaddal türelmes!
A fenntartható babavárás, valamint a gyermeknevelés egyre több arcát mutatja meg. Egyre több a lehetőség, és egyre többen nyitnak a zöldebb megoldások felé. Azonban fontos figyelembe venni, hogy egy új családtag érkezése rengeteg teendővel és változással jár, ezért ha a kezdetektől nem tudsz mindent a kitűzött céljaidnak megfelelően összehozni, ne érezd rosszul magad!
A kulcs a türelem! Keresgélj, próbálgass, találd meg a család és a legkisebb családtag számára leginkább megfelelő termékeket, megoldásokat!
Gondold át, ténylegesen szükség van-e arra, amit kiválasztottál! Ne hajszold magad felesleges vásárlásokba! Fő a türelem és a kísérletezés!