Kínában nem hivatalos ünnep a karácsony, így az irodák, az iskolák és az üzletek többsége nyitva tart az évnek ebben a szakában. Évről évre egyre inkább szűrődik azonban be a nyugati kultúra, így ma már Kínában is érezhető a karácsonyi hangulat. Kicsit úgy, mint hazánkban a Halloween ünnepén.
Hongkong, Marokkó és Tajvan hasonló a nyugati országokhoz, és karácsonyi díszítésben tündököl az év vége közeledtével. A fő hajtóerő itt is a fogyasztói társadalom, és a nagy bevásárlóközpontok már novembertől karácsonyi giccsben úsznak.
Létezik olyan, hogy kínai Mikulás?
A Mikulás nem ritka Kínában, jellemzően az ő figurája is a bevásárlóközpontokhoz köthető. Manók helyett gyakran a húgai, manóknak öltözött vagy vörös-fehér szoknyát viselő fiatal nők kísérik. Hongkongban a Mikulást Lan Khoongnak vagy Dun Che Lao Rennek hívják.
A kínai karácsonyi vacsorát sokszor a gyorséttermek biztosítják
Bár egyes becslések szerint Kínában 67 millió keresztény él, létszámuk valójában elenyésző kisebbségnek tekinthető. A legtöbb kínai figyelmen kívül hagyja a karácsonyi ünnep vallásos eredetét, és a családi meghittség se olyan szinten van jelen náluk, mint a keresztény gyökerű országokban. A fiataloknak a karácsonyeste inkább arról szól, hogy összegyűlnek a barátokkal, és elmennek egy karaokebárba vagy szórakozóhelyre. A nyugati éttermek és gyorséttermek felülnek a karácsonyi hangulatra, és ilyenkor ünnepi kínálattal készülnek. Nekünk persze fura belegondolni, hogy egy McDonald’s-ban is lehet tölteni a karácsonyt.
A legtöbben tehát nem a keresztény karácsonyt ünneplik Kínában, hanem jó alkalmat találnak arra, hogy együtt töltsék az időt szeretteikkel, barátaikkal. Pontosan az említettek miatt kimondottan karácsonyi ételek sincsenek a helyi lakosok asztalain, sült pulyka és egyéb nyugati ünnepi fogások jellemzően a szállodák és a külföldi éttermek menüiben lelhetők fel.
Kiemelt kép: Canva