Nagyon nem mindegy, hogyan szigetelsz!
Nagyon nem mindegy, hogyan szigetelsz!

A megfelelő szigeteléssel felére is csökkenthető a rezsi, valamint ingatlanunk értékesítésekor a befektetett összeg háromszorosával vagy akár négyszeresével is nőhet az értéke. Azonban vannak olyan tipikus szigetelési hibák, amelyek miatt jelentősen csökken a hatékonyság.

A világ energiafogyasztásának harmadát az épületek fűtése és hűtése teszi ki. Magyarországon is az épületek a legnagyobb energiafogyasztók, a teljes hazai energiafogyasztás 32 százalékát az energiapazarló családi házak hűtése és fűtése adja.

A hazai lakóépületek 60–70 százaléka nincs szigetelve

A Knauf Insulation kutatása szerint egy átlagos magyar háztartás energiafelhasználásának 75 százalékát a fűtésre, illetve a hűtésre fordított energia teszi ki. A magyar családi házak az uniós átlagnál 10 százalékkal több energiát fogyasztanak négyzetméterenként, ezzel Magyarország a tíz fajlagosan legtöbbet fogyasztó uniós tagország között van. Ennek egyik oka, hogy a hazai épületállomány energiahatékonysági szempontból elavult, korszerűtlen. Az épületek 60–70 százalékának a teteje és a födémje nincs szigetelve, pedig érdemes lenne ezeket a felújításokat elvégezni, hogy ne az utcát fűtsük. Egy szigetelés nélküli családi házban az energia 35 százaléka a falakon, 25 százaléka az ablakokon, 15 százaléka a padlón keresztül, 25 százaléka pedig a tetőn át távozik.

A magyar családi házak az uniós átlagnál 10 százalékkal több energiát fogyasztanak négyzetméterenként.
Fotó: Canva

Ma már megfelelő szigetelés nélkül nem építhetők épületek. Egy családi ház szigetelése azonban nem olcsó, ezért érdemes néhány dologra odafigyelnünk. A munkálatokat már akár egy évvel a tényleges felújítás előtt érdemes megtervezni, mivel az építőipari kapacitáshiány miatt nagyon nehéz megfelelő kivitelezőt találni. A jó szakembereket akár évekre előre leköthetik az építtetők.

Lehetséges szigetelési hibák

A Knauf Insulation szakemberei szerint vannak olyan tipikus szigetelési hibák, amelyek miatt jelentősen csökken az energiafelhasználás hatékonysága. Az egyik ilyen, hogy az épületet kiszolgáló gépészet hőtechnikai méretezése elmarad a szükségestől vagy pontatlan. Nem elég a falfelületet és a falvastagságot figyelembe véve kiszámítani a szükséges, a szabványértéknek épphogy megfelelő anyagvastagságot, hanem az optimális méretezést a családi ház vagy épület egészét figyelembe véve kell meghatározni. Ha pedig az ablakok nem a legkorszerűbbek, akkor cseréjükkel, javításukkal érdemes kezdeni a korszerűsítést, légtömörré téve az épületet. Ellenkező esetben a jó szigetelés ellenére sem érjük el a kívánt eredményt.

Sokan azt sem veszik számításba, hogy nem csak a látható felületeket kell szigetelni. Egy betonlábazat földben levő része legalább ugyanolyan szigetelést igényel, mint egy falszerkezet. A falnak nemcsak a függőleges felületét kell szigetelni, hanem a tetősík alatti részt is, mert azon kívül, hogy ott szökik el a meleg, a hőmérsékletkülönbség miatt hőhíd keletkezik, és penészesedés alakulhat ki.

Új építésű ingatlanok esetén tipikus hiba, hogy nem várják meg a falak kiszáradását. A szigetelés legnagyobb ellensége a víz. Tartós nedvesség hatására egyrészt csökken a hőszigetelő képesség, másrészt a nedvesség befelé távozik, ami szintén a falak penészesedéséhez vezet.

Forrás: Knauf Insulation Tudástár
Kiemelt kép: Canva

search icon